Монтана би Дунав след драма с две продължения и запази шансове за финала

Отборът на Монтана 2003 запази живи шансовете си за класиране на финал в Националната Баскетболна Лига при дамите, след като тази вечер момичетата на Славко Димитров спечелиха мач №3 от полуфиналния плейоф срещу Дунав 8806 (Русе) с 90:86 след две продължения и намалиха изоставането си в серията на 1:2 успеха.

Милена Томова бе над всички в състава на домакините – 23 точки и 14 борби, Радостина Славова-Нанева също се разписа с „дабъл-дабъл” – 17 точки и 16 борби, Камелия Михалкова и Олена Самбурска добавиха по 13 точки за успеха, а Радмила Нешева-Димитрова приключи с 12 точки.

Аманда Джонсън записа 22 точки и 18 борби за шампионките, Зорница Костова вкара 16 точки, а Радостина Димитрова и Кристина Сантяго добавиха съответно по 14 и 13 точки.

След равностойни първи минути, в които нито един от двата тима не успя да вземе преимущество, баскетболистките на Дунав затегнаха играта си в защита, а това им помогна да поведат с девет точки. Това не беше всичко в тази четвърт, след като в последните секунди Томова вкара два фала, а след нея и Самбурска бе точна от игра за 23:18 в полза на гостенките от Русе.

През вторите десет минути Монтана отново стоеше по-добре на терена и след няколко поредни атаки на Нанева и Димитрова, домакините достигнаха до пълен обрат и поведоха – 38:35. В оставащите 1:49 минути до края на първото полувреме Георги Божков направи точните смени, които раздвижиха играта на Дунав, а Сантяго и Андерсон отбелязаха и върнаха лидерството на тима си – 42:40.

Ситуацията през второто полувреме не се промени особено, като Монтана и Дунав си размениха лидерството на няколко пъти. Първо русенки се възползваха чудесно от шансовете си и стигнаха до най-голямата разлика в мача – 52:42 в средата на третата четвърт, но в заключителните десет минути момичетата на Славко Димитров намериха сили в себе си да стигнат до равенството и да изпратят мача в продължение – 71:71.

Драмата в срещата продължи с пълна сила и в първото продължение. Феновете в залата видяха нова размяна на лидерството, която в крайна сметка доведе до поредно равенство – 80:80 и втори допълнителни пет минути.

В началото на второто продължение Костова вкара и изведе Дунав напред, но гостенките не задържаха дълго лидерството, след като Петрова и Самбурска бяха точни за Монтана и домакините поведоха. В заключителните 30 секунди стрелбата на Андерсон за Дунав бе блокирана, а в ответната атака Нешева-Димитрова не сбърка при стрелбата си от средно разстояние и по този начин оформи крайния резултат – 90:86.