На живо: Вижте как разрушават стадион "Българска армия"

България с първа победа на Евро 2013 след 3:2 над Сърбия (ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за юноши младша възраст записа първа победа на Европейското първенство в Босна и Херциговина и Сърбия. Момчетата на треньора Иван Халачев обърнаха и надиграха много трудно домакините от Сърбия с 3:2 (25:22, 20:25, 25:27, 25:17, 15:12) в среща от 4-ия кръг в Група II, игран тази вечер в зала "Шумице" в Белград.

Така младите български "лъвчета" са 5-ти във временното класиране с 3 точки след 1 победа и 3 загуби. В същото време България запази минимални шансове да завърши на 4-то място и да продължи борбата за разпределение на местата от 5-то до 8-мо. Сметките показват, че при евентуална победа утре (17 април) над Финландия с 3:0 гейма и загуба на Франция от Турция с 0:3 гейма, българските юноши ще са 4-ти с по-добри показатели от френските си връстници. Срещата между България и Финландия е от 18,30 часа българско време, а преди това от 16,00 часа българско време е двубоя между Турция и Франция.

Срещата започна равностойно, но постепенно България успя да поведе с 16:11. Сърбите намалиха до 19:21, но все пак българските момчета измъкнаха гейма с 25:22. В началото на втората част Сърбия дръпна с няколко точки и успя да задържи преднината си до 16:11. Постепенно българите успяха да стопят изоставането си до 18:19 и поставиха под напрежение домакините. Сърбия, обаче, реагира мигновенно и взе спокойно гейма с 25:20.

При резултат 3:1 за Сърбия в третия гейм капитанът на България Михаил Цветанов получи контузия и трябваше да напусне игрището. Това явно повлия върху младите "лъвчета", което пък позволи на връстниците им от Сърбия да увеличат преднината си до 14:10 и 18:12. Постепенно България намали до 22:23 и дори изравни при 24:24 след ас на Милен Илиев. В крайна сметка домакините спечелиха трудно гейма с 27:25 след ас на влезлия като резерва Неделко Радович и поведоха с 2:1.

България започна по-добре в четвъртата част и поведе с 8:5 до първата техническа пауза. Възпитаниците на Иван Халачев запазиха преднината си до 16:13, след което без проблеми затвориха гейма при 25:17 в своя полза и вкараха мача в тайбрек. В началото на петия решителен гейм българските юноши успяха да дръпнат с 8:5, но след това допуснаха изравнява при 8:8. Все пак, България поведе отново при 10:8 и 12:10 и в крайна сметка спечели гейма с 15:12, а с това и мача с 3:2.

Много силен мач за българския тим изигра Милен Илиев, който завърши със страхотните 32 точки (1 блок, 4 аса и 54% ефективност в атака) за ценната победа. Мартин Мечкаров добави още 14 точки (1 блок, 3 аса, 50% ефективност в атака, 38% позитивно и 31% перфектно посрещане) за успеха. За сърбите Лазар Додич реализира 18 точки.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 (25:22, 20:25, 25:27, 25:17, 15:12)
БЪЛГАРИЯ: Николай Къртев 6, Михаил Цветанов 4, Владимир Станков 3, Милен Илиев 32, Красимир Георгиев 10, Мартин Мечкаров 14 - Станислав Драмов-либеро (Тодор Костов, Яни Георгиев 8, Петър Кацарски)
Старши-треньор: Иван Халачев
СЪРБИЯ: Миодраг Милутинов 11, Стеван Шимич 2, Стефан Ковачевич 9, Лазар Додич 18, Андрия Вилиманович, Милутин Нейич 11 - Вукасин Смилянич-либеро (Неделко Радович 8, Лука Величкович, Бошко Бойичич 6, Алекса Величкович)
Старши-треньор: Милан Джуричич.

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:2 - ТУК!!!