Снайдер и Дрогба направиха за смях звездния Реал (видео+галерия)

Галатасарай победи Реал (Мадрид) с 3:2 в реванша от 1/4-финалите в Шампионската лига след феноменален обрат в рамките на 15 минути през второто полувреме. Турският тим беше на прага да сътвори една от най-големите сензации в историята на европейските клубни турнири, но ранното попадение на Кристиано Роналдо се оказа решаващо и прати мадридчани на полуфиналите. Уесли Снайдер и Дидие Дрогба поведоха Галатасарай към обрата през второто полувреме. Двете звезди на турците се разписаха по веднъж след фамозния гол на Емануел Ебуе, който изравни в 57-ата минута. В добавеното време Роналдо демонстрира класата си и успокои феновете на Реал с втори гол, но играта на тима на Жозе Моуриньо е повод за сериозни притеснения.

Реал завърши мача с човек по-малко след червен картон на Алваро Арбелоа в 90-ата минута. Бранителят влезе като резерва преди почивката вместо Майкъл Есиен, но си изкара два жълти картона и беше изгонен.

"Белият балет" спечели с категоричното 3:0 на свой терен и очакваше да няма никакви проблеми в Истанбул. Турците все още таяха минимална надежда за обрат, а с играта си след почивката доказаха, че неслучайно са стигнали до тази фаза на турнира.

Атаката на домакините водеха Дидие Дрогба и Умут Бюлут, който замести наказания голмайстор Бурак Йълмаз. В защитата го нямаше Дани и титуляр бе Гьокхан Зан.

Наставникът на Реал Жозе Моуриньо заложи като десен бек на Майкъл Есиен, а вместо Серхио Рамос, който бе аут за натрупани картони, в центъра на защитата до Пепе игра Рафаел Варан. Титуляр в средата на терена вместо Чаби Алонсо беше Лука Модрич. На върха на атаката застана Гонсало Игуаин, а зад него действаха Кристиано Роналдо, Анхел Ди Мария и Месут Йозил.

Турският състав започна с голямо желание, но футболистите видимо бяха сковани от напрежението, докато гостите действаха със самочувствие и тъпеливо търсеха пролуки в противниковата отбрана. Още в 7-ата минута Игуаин претендираше за дузпа за игра с ръка на Гьокхан Зан, но реферът Стефан Ланоа даде корнер. Той беше изпълнен от бурно освирквания Йозил и първоначално домакините се справиха с опасността, но топката остана около тяхното наказателно поле, Йозил изведе Кедира, той центрира остро към Роналдо и португалецът отблизо отбеляза поредния си гол в Шампионската лига този сезон.

Малко след попадението Роналдо опита да изненада Муслера с далечен шут, но стражът на Галатасарай внимаваше.  Турците се опитаха да отговорят веднага и Уесли Снайдер центрира към дебнещия Дрогба, но пасът не достигна до котдивоарския таран. Въпреки старанието си, Снайдер и днес разочарова. Холандецът често бъркаше в пасовете си и се изнерви, което му донесе жълт картон още в началото на мача.

В 24-ата минута Кристиано Роналдо изведе технично Ди Мария, но аржентинецът не успя да преодолее Муслера. Не след дълго Есиен се контузи и трябваше да бъде заменен от Алваро Арбелоа.

В 34-ата минута домакините получиха фаул в близост до наказателното поле, но ударът на Селчук рикошира в стената и излезе в корнер. Малко по-късно Снайдер все пак напомни за класата си с хубав удар от разстояние, но не можа да затрудни Диего Лопес.

До края на полувремето зрителите не станаха свидетели на нищо интересно. Домакините нямаха идея как да стигнат до гол, а футболистите на Реал се задоволяваха да комбинират продължително в средата на терена.

Второто полувреме започна с невероятен пропуск на Кристиано Роналдо, който бе намерен на метър пред вратата от Ди Мария, но не съумя да уцели добре топката. В 58-ата минута хубава акция на Галатасарай завърши с центриране от левия фланг и върхлитащият Емануел Ебуе с убийствен шут разстреля Диего Лопес, вкарвайки един от най-красивите голове в Шампионската лига този сезон.

След гола домакините се вдъхновиха и бяха много близо до второ попадение. Дрогба подаде към напълно свободния Снайдер, но той направи фрапантен пропуск. Бившият ас на Интер се реваншира в 71-ата минута, когато майсторски се промъкна между двама защитници и изведе Галатасарай напред в резултата. Гостите бяха толкова стъписани, че секунди по-късно получиха нов гол. Този път резервата Нордин Амрабат центрира по земя и Дрогба отклони топката с пета, правейки Диего Лопес безпомощен.

Този развой взриви трибуните и феновете на Галатасарай вече мечтаеха за немислимото. Играчите на турския тим стреляха от всякакви положения и пред вратата на Реал вреше и кипеше. Моуриньо усети, че тимът му изпуска ситуацията от контрол и вкара още един защитник в лицето на Раул Албиол. В крайна сметка "белите" удържаха щурма на Галатасарай, а в допълнителното време Роналдо се разписа още веднъж за финалното 2:3.