"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Едно велико дерби

Тази вечер в 21,45 часа българско време на "Стадио Олимпико" в Рим за 171-и път един срещу друг ще се изправят отборите на Рома и Лацио. Известният като дербито на столицата (Derby della Capitale) мач е един от най-вълнуващите сблъсъци не само в италианския футбол, но и в Европа и света. Срещата от 31-ия кръг на Серия "А" е много важна и за двата тима не само от гледна точка на честта - двата отбора водят битка за класиране в евротурнирите, като в момента Лацио заема шесто място в класирането на Серия "А" с 3 точки аванс пред седмия Рома.

Водените от Аурелио Андреацоли "вълци" имат предимство в преките двубои с вечния си градски съперник. От 170 мача във всички турнири Рома има 63 победи срещу 47 за "орлите", при 60 равенства и голова разлика 209-167 в полза на "джалоросите". В мачовете за първенство Рома пак има предимство - 48 победи срещу 36 за "бианкочелестите", водени в момента от швейцарския специалист Владимир Петкович. Равенствата са 54, а головата разлика: 168 - 132 в полза на "вълците".

Лацио обаче е в серия от три последователни победи над вечния съперник. "Орлите" триумфираха с 3:2 в последния мач между двата тима - на 11 ноември 2012 година. Двубоят ще се запомни както с петте гола, така и с двата червени картона - на Даниеле Де Роси от Рома (в 45-ата минута) и на Стефано Маури от Лацио пет минути преди края. Де Роси направи нещо наистина безразсъдно в самия край на първото полувреме, като удари в лицето Маури и незабавно бе отстранен от игра от рефера Джанлука Роки.

И двата отбора влизат в дербито със загуба. "Вълците" реанимираха борещия се с нокти и зъби за оцеляването си в италианския елит Палермо, като загубиха с 0:2 в Сицилия преди седмица. В същото време, Лацио отстъпи с 0:2 пред Фенербахче в Истанбул в четвъртък в първа четвъртфинална среща от турнира Лига Европа.

И двамата наставници имат проблеми със съставите си преди дербито. Андреацоли не може да разчита на нападателя Пабло Освалдо и защитника Иван Пирис, които са наказани. Левият бек Федерико Балдзарети отпадна от групата на Рома за мача поради травма, но други двама играчи - нападателите Матия Дестро и Нико Лопес, които доскоро се възстановяваха от контузии, са включени в разширения състав. Очаква се правещият силен сезон 36-годишен капитан Франческо Тоти да води атаката на "джалоросите" заедно с аржентинеца Ерик Ламела.

В лагера на Лацио пък няма наказани, но контузени са бранителите Абдулай Конко, Мариуш Станкевичус, Бруно Перейриня и Андре Диас, халфът Кристиан Броки и нападателят Серджо Флокари. Възможно е обаче Станкевичус и Флокари все пак да бъдат на пейката. Опитният германски голаджия Мирослав Клозе имаше леки оплаквания преди мача, но въпреки това се очаква да води атаката на "орлите".

Вероятни състави:

РОМА (4-3-1-2): Стекеленбург - Торосидис, Маркиньос, Кастан, Маркиньо - Брадли, Де Роси, Флоренци - Пянич - Ламела, Тоти

ЛАЦИО: (4-5-1): Маркети - Гонсалес, Биава, Кана, Раду - Кандрева, Маури, Ледесма, Ернанеш, Лулич - Клозе

СТАДИОН: "Олимпико"

СЪДИЯ: Паоло Силвио Мадзолени