След повече от месец Левски и Базил отново се усмихват в "А" група (видео+галерия)

Отборът на Левски се върна към победите в “А” група след повече от месец. “Сините” надвиха с 2:0 Берое пред малко публика на стадион “Георги Аспарухов” и непрестанен дъжд в мач от 20-ия кръг. По този начин момчетата на Илиан Илиев прекъснаха серията си от три мача без успех в първенството, в които спечелиха само две точки. Попаденията бяха отбелязани от Илиян Йорданов (23) и Базил де Карвальо (30), който не се бе разписвал от последната победа на тима в шампионата срещу Черноморец в Бургас в 16-ия кръг.

“Сините” вече имат 45 точки след 14-ата си победа в родния елит, като оставиха ЦСКА и Ботев (Пловдив) на четири точки зад себе си в класирането и се доближиха на две от Лудогорец. Капитанът Станислав Ангелов пък се завърна след наказанието си в игра за тима в 63-ата минута.

Гостите може да съжаляват за няколкото пропуснати възможности в началото на срещата, както и Карвальо, който можеше да отбележи хеттрик, но се отличи с няколко пропуска в края на двете полувремена.

Двубоят започна по-добре за заралии. Гостите бяха близо до гола в 6-ата минута, когато капитанът Дончо Атанасов с диагонален удар нацели горната греда над Пламен Илиев. Това бе първи удар в очертанията към една от двете врати. Георги Андонов стреля в аут от добра позиция 120 секунди по-късно. Стражът на домакините демонстрира отличен рефлекс в 14-ата минута, когато изби в нов корнер удар с глава на Елио Мартинес след ъглов удар. В следващите минути "сините" взеха инициативата и първо Алберто Лоузейро изби пред голлинията удар на Карвальо с глава, след което Мюлдер стреля в аут след добра атака.

В 23-ата минута Йорданов откри. Лявото крило бе най-съобразителен след избит от Караджов далечен удар на Карвальо и с десния крак вкара своя четвърти гол за сезона. Попадението стресна гостите, докато "сините" бяха близо до втори в 28-ата минута. Караджов изби удар на Родригес, а Карвальо от два метра стреля висока над вратата при добавката. Голмайсторът на "А" група все пак прекъсна головата си суша в 30-ата минута. Той се разписа с корем, след като плонжира при прострелно центриране на Йорданов. Попадението е негово 16-о за сезона и първо от мача с Черноморец в Бургас на 3-и март.

Следващите минути реферът Ангел Ангелов ощети двата отбора. Първо Родригес се откъсна сам срещу Караджов, като му бе свирен несъществуващ фаул в нападение. В 38-ата минута пък Елио Мартинс бе изведен от Лоузейро зад защита, като се разписа, но преди това помощник реферът Марин Маринов сигнализира засада, каквато нямаше.

В последната минута на първата част Карвальо направи нов невероятен пропуск от няколко метра. Нападателят получи отлично подаване от Родригес, който проби отдясно, но първо удари топката лошо с левия крак, след което тя се отби в десния му и излезе в аут.

Втората част започна с поредната много сериозна грешка за тази седмица на Пламен Илиев, който без да му пречи никой, подаде топката на Андонов. Крилото обаче сбърка при опита си да подаде на Христов, който бе сам на празна врата.

Йовов пробва първия удар след почивката за домакините. Каядо влезе за гостите, а в 63-ата минута Станислав Ангелов смени Стефан Велев. Така Пелето се завърна в игра след наложеното му наказание от Илиев преди три седмици. В 68-ата минута Каядо навърза Нуно Пинто два пъти, след което стреля от аутлинията, но Илиев изби в ъглов удар.

Десет минути по-късно Мартинс от добра позиция стреля над вратата. При последвалата атака на домакините Ангелов бе близо до гол. Халфът преодоля защитник и стреля силно, но право в Караджов, който изби, а при добавката Родригес прати топката високо.

Последните минути Мартинс пропусна да засече добро центриране, а Карвальо сам срещу Караджов да направи 3:0. Стражът парира изстрела му, а след това се намеси още веднъж при опасно центриране на Мюлдер.

Така резултатът остана непроменен, а Берое записа първа загуба за 2013 година след двете равенства и двете победи в първите четири кръга на тази пролет.

В следващия кръг играчите на Петър Хубчев приемат Ботев (Пд), докато столичани гостуват в сряда на Пирин (Гоце Делчев) преди двете домакинства с Локомотив (София) за първенство и Купата на България.