Базел изпусна Тотнъм на "Уайт Харт Лейн" (видео)

Тотнъм и Базел завършиха 2:2 в първия 1/4-финален двубой от турнира Лига Европа, игран на стадион "Уайт Харт Лейн" в Лондон.

Така гостите от Швейцария постигнаха отличен турнирен резултат и са много близо до първото си участие в европейски полуфинал. Футболистите на Базел могат да съжаляват повече за изпуснатата победа, след като успяха да поведат с 2:0 с голове на Щокър (30) и Фрай (35). За домакините, които доиграха мача с 10 души, тъй като треньорът Андре Вилаш-Боаш беше изчерпал всичките си смени при принудителното излизане на Уилям Галас от игра в 89-ата, се разписаха Адебайор (40) и Сигурдсон (58).

До откриването на резултата се стигна в 30-ата минута. Капитанът на гостите Марко Щрелер получи топката от Мохамед Салах в наказателното поле, завъртя се и стреля, но ударът му срещна гредата. Оставеният непокрит Валентин Щокър обаче не сбърка при добавката и отбеляза за 1:0.

Само 4 минути по-късно гостите удвоиха аванса си. Базел получи право да изпълни ъглов удар отдясно на вратата. Фабиан Фрай засече топката, с която преди това беше играл бранител на Тотнъм и с глава я прати в мрежата на домакините.

Едва беше изминала и една минута от това попадение и Базел можеше да направи резултата класически. Щрелер свали топката с глава на Щокър, който проби отляво, стреля, но малко точност не му позволи да стигне до второ попадение.
Тотнъм се опита да отговори в следващите минути.

В 40-ата минута Емануел Адебайор с акробатично изпълнение в наказателното поле завърши атака, започната от звездата на лондончани Гарет Бейл, който заигра на любимата си позиция като дясно крило.
Тотнъм беше близо до светкавично изравняване в 42-ата минута.

Асистиралият на попадението на Адебаюор Скот Паркър обаче пропусна да се разпише с удар отблизо. Гилфи Сигурдсон подаде отличен пас на Люис Холтби, който проби в наказателно поле, но изстрелът му беше блокиран от вратаря на Базел Ян Зомер. Паркър пое отбитата топка и стреля, но встрани от вратата.

Тотнъм вдигна оборотите в атака, но отбраната продължи да играе колебливо и позволи на египтянина Салах да стигне до стрелкова позиция и да отправи удар към вратата.

Негативният резултат за Тотнъм се запази до края на първото полувреме и всичко в този мач остана за решаване през втората част.

Противно на очакванията за натиск на домакините, Базел беше по-активният отбор в първите минути на вторите 45 минути. Гостите от Швейцария започнаха да търсят трето попадение, което да облекчи задачата им за реванша максимално.

В 54-ата минута Щокър прати топката в мрежата на Тотнъм, но гол не беше зачетен, тъй като играта беше спряна за нарушение срещу защитник на домакините.

В 55-ата минута Кайл Ноутън отправи силен удар отдалеч, но стражът на Базел Зомер демонстрира класата.

Натискът на Тотнъм даде резултат в 58-ата минута. Гилфи Сигурдсон пое топката в лявото крило, финтира защитник на Базел и напредна към центъра. Изстрелът му към вратата срещна тялото на защитник на Базел, но след рикошета топката влетя в мрежата на швейцарците - 2:2.

Отговорът на Базел беше светкавичен - още в следващата атака Мохамед Салах навърза бранителите на Тотнъм и се оказа очи в очи с вратаря на "шпорите" Брад Фридъл, но изстрелът му встрани от целта.

В 64-ата минута Щокър отново беше близо до гол. Той отправи далечен изстрел, а топката коварно "падна" към сглобката на вратата, но Фридъл боксира със сетни сили.

Усетили слабостта на Тотнъм в защита, гостите продължиха да бъдат активни и в заключителните минути, като владееха повече топката и не даваха шансове на домакините да изграждат атаки.

Емблематична беше ситуацията четвърт час преди края, когато страхотният в този мач Мохамед Салах близо минута задържаше топката, докато поне двама-трима футболисти на Тотнъм се опитваха да му я отнемат.
Надеждите на домакините да постигнат пълен обрат се сринаха окончателно в 89-ата минута, когато Уилям Галас се контузи и не можеше да продължи мача. Тъй като мениджърът на Тотнъм Андре Вилаш-Боаш беше използвал вече и трите си смени, домакините доиграха оставащите минути с човек по-малко и вече бранеха резултата.
Най-лошото за феновете на Тотнъм обаче се случи във втората минута на даденото от рефера продължение. Звездата на тима Гарет Бейл се свлече на терена, държейки се за десния глезен. Тепърва ще стане ясно доколко е сериозна контузията му и колко време ще отсъства от игра.