Бутат ли Реал М към Десетата и кога съдиите в ШЛ ще спрат да се гаврят с футбола? (видео + снимки)

Испанският гранд Реал Мадрид отвя без проблеми с 3:0 Галатасарай в първа четвъртфинална среща от Шампионската лига. По всичко личи, че тимът на Жозе Моуриньо е направил още една крачка към мечтаната десета европейска клубна титла. В мача на "Сантиаго Бернабеу" обаче имаше някои спорни моменти, които накараха наставника на "Джим Бом" Фатих Терим да заяви след края на двубоя, че норвежкият реферът Свейн Одвар Моен "не става за Шампионската лига. Той се страхуваше от името на Реал Мадрид". Според Императора, съдията на е е дал две чисти дузпи за турския гранд, а в мача имаше и други спорни ситуации, при които арбитърът взе решения, облагодетелстващи "Белия балет".

Още при резултат 1:0 през първото полувреме Кедира игра с ръка в наказателното си поле след изпълнение на ъглов удар от страна на Галатасарай. Главният съдия и неговите помощници обаче подминаха тази ситуация.

В 78-ата минута звездата на Галатасарай Бурак Йълмъз падна в наказателното поле на мадридчани и съдията му показа жълт картон за симулация. На телевизионните повторения обаче ясно се вижда, че има контакт между левия крак на защитника на "лос меренгес" Серхио Рамос и десния на турския нападател. Освен неотсъдената дузпа, решението на Свейн Одвар Моен да покаже жълт картон на Бурак Йълмъз означава, че голаджията ще пропусне реванша поради наказание.

В друга ситуация от мача френският нападател на Реал Карим Бензема вдигна високо крак в борба за топката със Семих Кая от Галатасарай и бутоните му се оказаха в лицето на противниковия футболист. Меко казано опасна игра, за която обаче Бензема (автор на един от головете в мача) не получи дори жълт картон. За подобно наршуение в реванша от осминафиналите на Шампионската лига между Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид на "Олд Трафорд" португалското крило на "червените дяволи" Луиш Нани получи директен червен картон от турския рефер Джунейт Чакър. Къде е постоянството в съдийските отсъждания в най-авторитетния клубен турнир в Европа? Прилагат ли съдиите в Шампионската лига едни и същи критерии във всички мачове или критериите зависят от имената на отборите?

Подобна ситуация имаше и в 72-ата минута, когато Рамос реши да се бори за топката с котдивоарския нападател Дидие Дрогба с каратистки прийом. Бранителят на "белите" обаче също не получи дори жълт картон. За сметка на това "четворката" на "лос меренгес" получи такъв в доста удобен за защитника момент - в последната минута, когато при решен мач изрита топката под носа на рефера. По този начин Рамос ще пропусне очертаващия се като протоколен реванш в Истанбул, но се "изчисти" за по-важните полуфинални сблъсъци.

Така ли въри Реал Мадрид към Десетата? И изобщо кога ще спрат реферите в Шампионската лига да се гаврят с футбола и с многобройните фенове на Царя на спортовете? През този сезон в Шампионската лига имаше фрапиращи съдийски грешки в не един и два мача. Последните примери за скандални съдийски решения бяха от вторник вечерта, когато в други два четвъртфинални сблъсъка, при това чакани с голям интерес от любителите на футбола. Става дума, разбира се, за мачовете Пари Сен Жермен - Барселона (2:2) и Байерн (Мюнхен) - Ювентус (2:0). Да, съдийските грешки са част от играта. Но когато започнат да идват в повече и да стават натрапващи се, нещо явно не е както трябва.