Марек на победа от втора поредна титла след 3:1 срещу КВК Габрово (ВИДЕО)

Волейболният отбор на Марек Юнион Ивкони спечели първия мач от финалния плейоф в Суперлигата на България. Възпитаниците на треньора Найден Найденов надиграха много трудно КВК Габрово с 3:1 (25:18, 24:26, 25:23, 25:18) в среща, играна тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Арена Самоков". Така настоящите шампиони поведоха с 1-0 победа в плейофната серия и са на победа от защита на титлата. Вторият двубой между двата тима е в петък (5 април) от 17,30 часа отново в Самоков и ще бъде предаван пряко по БНТ 2 и БНТ Свят.

Финалната среща започна по-добре за дупничани, които поведоха с 4:2 след атака на Дмитрий Бахов и блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Разликата се запази до 8:6 след успешна атака на Златан Йорданов. Последваха атака в аут на Станислав Петков от габровци и контра блок-аут на Тодор Вълчев - 10:6 и тайм-аут за наставника на КВК Габрово Любомир Герасимов. Въпреки това, преднината на Марек нарасна до 14:8 след блокада на Костадин Гаджанов и контра от втора линия на Йорданов. До втората техническа пауза резултатът стана 16:9 след страхотна блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Предимството на момчетата на Найден Найденов стана 19:11 след атака в аут на Стоян Вулджев от габровския тим и 21:12 след силна контра на Тодор Вълчев. Габровци намалиха до 17:23 след блокада на капитана Красимир Стефанов и блокада на влезлия като резерва Николай Леков, но в крайна сметка Марек спокойно взе гейма с 25:18 след спорен блок-аут на Вълчев.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което габровци дръпнаха със 7:5 след сервис в аут на Костадин Гаджанов и контра блок-аут на Краси Стефанов. Последва обрат и 8:7 за Марек след атака през центъра на Борислав Апостолов, контра на Дмитрий Бахов и технично отиграване от втора линия на Златан Йорданов. Играта продължи точка за точка до 12:11, след което последва блокада на Йорданов и 13:11. КВК Габрово успя да изравни при 14:14 след атака на Краси Стефанов и грешка на Апостолов от дупничани и даже дръпна с 15:14 след блокада на Стефанов и с 16:15 след атака от втора линия на Станислав Петков. Разликата леко нарасна при 18:16 след атака в аут на Гаджанов от Марек. Последва ново равенство при 19:19 след успешна атака на Дмитрий Бахов и нов блок на Златан Йорданов. Габровският тим отново поведе при 21:20 след контра блок-аут на Краси Стефанов и даже стигна до геймбол при 24:22 след отлична единична блокада на Мартин Палийски. Тайм-аутът, който взе Найден Найденов, даде резултат и Марек изравни при 24:24 след атака на Златан Йорданов и спорна атака в аут на Краси Стефанов от габровци. Все пак, КВК Габрово измъкна гейма с 26:24 след блок-аут на Стефанов и нов блок на Палийски.

В началото на третия гейм КВК Габрово поведе с 4:2 след блок-аут на Станислав Петков и ас на Краси Стефанов, но веднага последва равенство при 4:4 след два аута на Стефанов от сервис и Петков в атака. Първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Марек - 8:7 след блокада на Борислав Апостолов. Последваха два миниобрата и 11:9 за дупничани след контра и блокада на Апостолов. Момчетата на Любо Герасимов стигнаха до ново равенство при 11:11 след контра и блок на капитана Краси Стефанов. Марек успя да поведе отново при 15:13 след сервис в аут на Мартин Палийски от габровци и силна контра на Дмитрий Бахов и с 16:14 след начален удар в аут на Краси Стефанов. За пореден път играта продължи точка за точка до 20:18, след което последва ас на влезлия като резерва Мартин Иванов - 21:18 и тайм-аут за Любо Герасимов и КВК Габрово. Въпреки това, Марек без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:23 след грешка от сервис на Станислав Петков от габровския тим.

Четвъртият гейм стартира с известно забавяне заради проблеми с мрежата. Самата част започна отново по-добре за габровци, които поведоха с 3:1 след контра на Краси Стефанов и ас на Мартин Палийски и с 5:2 след успешна контра на Станислав Петков. Постепенно Марек изравни при 7:7 след ас на Костадин Гаджанов, технично пускане на Златан Йорданов и задържана топка на Петков от КВК Габрово, след което дори дръпна с 8:7 след контра блок-аут през центъра на Мартин Иванов. Последваха грешка в атака на Иван Власев и блокада на Мартин Иванов - 10:7 и тайм-аут за Любо Герасимов. Независимо от това, последваха блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев и две атаки в аут на Краси Стефанов и Стоян Вулджев от КВК Габрово - 13:7. Разликата се запази до 16:10 след блок-аут на Дмитрий Бахов. Резултатът стана 21:12 след технично отиграване на Йорданов, силен ас на Бахов и мощна контра на Тодор Вълчев. При 24:17 имаше леки разправии през мрежата между двата отбора, но в крайна сметка Марек спечели лесно гейма с 25:18 след сервис в аут на Станислав Петков от габровци, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Марек бе Златан Йорданов с 20 точки (5 блока, 60% ефективност в атака, 62% позитивно и 19% перфектно посрещане), а Тодор Вълчев (41% ефективност в атака) и Дмитрий Бахов (1 блок, 1 ас, 46% ефективност в атака, 54% позитивно и 25% перфектно посрещане) добавиха по 13 точки за успеха. За тима на КВК Габрово капитанът Красимир Стефанов (5 блока, 1 ас и 51% ефективност в атака) и Станислав Петков (2 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака, 50% позитивно и 25% перфектно посрещане) реализираха съответно 25 и 19 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ - КВК ГАБРОВО 3:1 (25:18, 24:26, 25:23, 25:18)

МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 2, Тодор Вълчев 13, Дмитрий Бахов 13, Златан Йорданов 20, Костадин Гаджанов 5, Борислав Апостолов 9 - Мартин Божилов-либеро (Мартин Иванов 5)