Баварският танк прегази Юве (видео+галерия)

Байерн (Мюнхен) взе комфортна преднина от 2:0 в първия мач срещу Ювентус от 1/4-финала в Шампионската лига. Баварците спечелиха с попадения на Давид Алаба в 1-ата и Томас Мюлер в 63-ата минута. Германският тим буквално прегази своя съперник и пропусна още куп възможности в мача, като спокойно можеше да спечели и много по-убедително. "Бианконерите" пък бяха далеч от най-добрата си игра и определено разочароваха с представянето си на "Алианц Арена", като ще трябва да покажат нещо много по-различно в реванша, ако искат да продължат участието си в турнира.

Лошо впечатление направи пък съдийството на Марк Клатънбърг, като при втория гол на Байерн останаха сериозни съмнения за засада, а негови грешки се видяха и при много други отсъждания в мача в ущърб и на двата отбора. Най-фрапиращата от тях бе, че не показа картон при груб фаул в гръб на Франк Рибери срещу Артуро Видал, а домакиниет пък претендираха за дузпа през първото полувреме.

Иначе срещата стартира перфектно за домакините. Още в 23-ата секунда Давид Алаба реши да опита изненадващ удар от около 30 метра и след рикошет топката изненада Джанлуиджи Буфон и се озова в мрежата зад него - 1:0.

Ювентус обаче не изглеждаше притеснен и в следващия четвърт част изнесе играта в половината на съперника. В 12-ата минута Андреа Пирло имаше чудесна възможност от фаул, но ударът му мина над вратата. Само минута по-късно пък Артуро Видал получи шанс да стреля от далеч, но и неговият удар мина встрани.

В 16-ата минута обаче в игра за Байерн се наложи да влезе Ариен Робен на мястото на контузилия се Тони Кроос и това се оказа изключително успешна смяна за баварците, които моментално заиграха на много по-бързи обороти и притиснаха своя съперник. В 18-ата минута Андреа Бардзали изчисти лошо една топка в наказателното поле и я подари на Робен, който стреля от близо, но Буфон спаси. Две минути по-късно защитникът на гостите отново действа лошо и позволи на Марио Манджукич да му отнеме и да изведе Франк Рибери, който стреля опасно покрай вратата. Веднага след това пък Данте стреля опасно с глава, но и той не бе точен.

Почти до края на полувремето Байерн бе отборът, който доминираше и направи куп пропуски пред вратата на Буфон. В 32-ата минута Томас Мюлер направи страхотен пробив и намери Робен на точката на дузпата, но холандецът не успя да отбележи, пропускайки отличен шанс. В 34-ата минута пък Манджукич имаше възможност да отправи удар с глава, но в аут. В 37-ата минута хърватският нападател претендираше и за дузпа, след като падна в наказателното поле след сблъсък с Джорджо Киелини, но съдията не видя основание да посочи бялата точка. В 43-ата минута пък Бастиан Швайнщайгер отправи далечен изстрел минал над вратата.

Едва в края на полувремето Юве успя да изнесе играта по-напред и в 45-ата минута Леонардо Бонучи засече с глава хубаво центриране от корнер на Пирло, но ударът му мина над напречната греда.

В началото на второто полувреме Байерн продължи да има инициативата, макар и да не действаше толкова настъпателно. В 49-ата минута Манджукич бе изведен зад защитата и стреля в близкия ъгъл на Буфон, но вратарят спаси. След това в 55-ата минута Алаба пробва далечен удар от фаул и доста притесни вратаря на съперника, който обаче отново бе на мястото си. В 63-ата минута обаче Луис Густаво доста повече затрудни Буфон с нов далечен удар, стражът не се намеси особено добре и изби топката право в краката на Манджукич, който подаде на Мюлер и той нямаше как да пропусне от близо в опразнената врата - 2:0. Повторенията обаче показаха, че в ситуацията има сериозни съмнения за засада на хърватина.

Юве опита да промени нещо с включването в игра на Мирко Вучинич и Себастиан Джовинко и това като че ли даде резултат. В 69-ата минута гостите имаха чудесна възможност да върнат един гол. Стефан Лихтщайнер проби от дясно и върна за Видал, който стреля от движение, но Нойер спаси. Веднага след това обаче шанс се откри и пред Джовинко, който отправи нов силен удар, но вратарят на домакините отново бе на мястото си.

Байерн обаче имаше нов шанс в 80-ата минута, когато Швайнщайгер центрира опасно, но Буфон изби. Юве пък отговори с възможност пред Бонучи, който обаче стреля над вратата. В самия край на мача домакините пропуснаха поредната си чудесна възможност, като Мюлер се освободи в пеналта и стреля, Буфон спаси, но топката отново стигна до халфа на Байерн, който обаче не успя да уцели опразнената врата.

В крайна сметка мачът завърши с победа за Байерн с 2:0 и германският тим може да се чувства доста комфортно преди реванша в Торино.