Барса изпусна победата в Париж в 94-ата, Меси се контузи (видео+галерия)

Отборите на Пари Сен Жермен и Барселона направиха 2:2 в първи мач от 1/4-финалите в Шампионската лига. Каталунците пропиляха аванса си, като допуснаха гол в 94-ата минута. Първото попадение на Златан Ибрахимович пък беше от престъпна засада (79). За каталунците се разписаха Лионел Меси (38) и Чави Ернандес (89). Аржентинският феномен получи мускулна травма в дясното бедро и на полувремето беше сменен. Утре (сряда) му предстоят обстойни прегледи. Реваншът е след осем дни на "Камп Ноу".

Тито Виланова се завърна на пейката след почти тримесечно лечение в Ню Йорк и заложи на оптимален състав. Чави Ернандес и Жорди Алба започнаха мача, излекувани от травмите си. В нападение играеха Лионел Меси, Алексис Санчес и Давид Вийя. 37-годишният Дейвид Бекъм отново се появи в среща от Шампионската лига след тригодишно отсъствие. Възстановеният Лукас Моура също попадна сред титулярите. Атаката поведоха Златан Ибрахимович и Есекиел Лавеци.

Още във втората минута мрежата зад Сиригу беше опъната, но след сигнал за нарушение на Даниел Алвеш. В петата минута домакините нямаха късмет и гредата им попречи да открият резултата при първата голяма пробойна на "синьо-червените", облечени днес в резервни "жълто-оранжеви" екипи. Лавеци финтира Пике пред малкото наказателно поле, но насочването му се отклони от далечната греда.

В десетата минута Иниеста опита хитър пас към Вийя, но Ел Гуахе не стигна топката. В 15-ата Хавиер Пасторе стреля ниско до близката греда, Валдес показа колебание, но след това улови пред Лавеци. В 17-ата Иниеста беше много близо до майсторско попадение, но страхотният му фалцов изстрел от 20 метра размина далечната сглобка. В 19-ата минута френският тим получи прекрасна възможност да шутира от 19-метров фаул. Изненадващо Бекъм преотстъпи на Ибрахимович, който много силно шутира ниско покрай стената, но Валдес показа класа.

В 22-рата Меси получи на дузпата, но беше блокиран и не успя да отправи удар. Минута по-късно Иниеста отново пробва изстрел, но Сиригу опази близкия ъгъл. В 26-ата Бекъм отне от Меси и даде начало на брилянтна контра, дирижирана от Моура. Младият халф спечели терен и намери Ибрахимович на пеналта, но шведът шутира ниско покрай далечната греда. Като цяло първия половин час парижани стояха стабилно в отбрана и контраатакуваха показно, като им липсваше само точният изстрел.

Добрата игра на домакините алогично донесе гол във вратата им в 38-ата минута. Голямата заслуга за попадението бе на Даниел Алвеш. Бразилецът опъна пас наслада, след като с външен фалц по въздуха матира цялата защита и позволи на Меси да преодолее вратаря с шут от близко разстояние - 0:1. Това беше осмо попадение на Лео в Лигата, което го изравни на върха при голмайстите заедно с Кристиано Роналдо и Бурак Йълмъз, и общо 57-о за 45 официални мача този сезон. В 42-рата Меси сам си извоюва много добра възможност - навлезе в наказателното поле и стреля фалцово от 15 метра, но топката размина далечната сглобка.

В края на полувремето аржентинската суперзвездата получи мускулна контузия в бедрото на десния крак и на почивката Лео беше сменен от Сеск Фабрегас. Последната мускулна контузия на Ла Пулга датира от 4 март 2008 година, преди повече от пет години.

Тимът на Карло Анчелоти започна надъхано и втората част. В 52-рата Матуиди падна на пеналта, след като пътят му беше пресечен от Хавиер Масчерано. Пет по-късно Жале центрира отдясно, Алвеш остана под топката, но Ибрахимович не можа да овладее на прекрасна позиция. В 58-ата Златан хитро пусна към връхлитащия Матуиди, но Пике протеггна крак в последния миг. В 63-ата каталунците имаха страхотна възжност. Алексис Санчес получи сам срещу вратаря, но не овладя добре. Чилиецът разочарова, когато можеше да вкара ключов втори гол.

Стотина секунди по-късно "деветката" пак се провали срещу вратаря. В 69-ата Дани Алвеш изстреля страхотна топка от фаул, но кълбото профуча покрай гредата. В 74-ата и Чави пробва късмета си от фаул, топката рикошира в стената и кацна на мрежата зад напречната греда. В 77-ата двама футболисти на Барса (Алба и Масчерано) се сблъскаха и останаха на земята. Останалите играчи на каталунците се изтеглиха за засада, Ибрахимович получи топката и сам срещу Валдес отново се провали.

Две минути по-късно Златан се реваншира с изравнителен гол от явна засада, подмината от страничния съдия и главния Волфганг Щарк. След центриране от фаул Тиаго Силва игра с глава и нацели гредата, а при отбитата топка Ибра намери мрежата - 1:1. Засадата на шведа беше повече от метър, но никой от съдиите наблизо не я забеляза и каталунците бяха ощетени. В 86-ата минута Ибрахимович надскочи Пике и пусна извеждащ пас, но топката тупна по-добре за Дани Алвеш.

В 89-ата минута Алексис Санчес се възползва от лошото излизане на Сиригу и си спечели дузпа, като трудно би достигнал пуснатата напред топка. Чави Ернандес беше непоколебим и реализира от бялата точка. Когато всичко сякаш беше свършило, дойде четвъртото попадение в срещата в последната четвърта минута от добавеното време. Ибрахимович свали топката с глава, Матуиди стреля от 18 метра, топката се отклони от крака на резервата Марк Бартра и се хлъзна до Валдес за крайното 2:2.

Като цяло тимът на Тито Виланова заслужаваше повече успеха. Въпреки всичко Барса остава с много по-големи шансове за класиране напред. Освен Меси и Масчерано напусна контузен. В следващите дни ще стане ясно дали двамата ще играят в реванша на 10 април.