Браво на "лъвовете"! Важна крачка към мечтата (видео+галерия)

Националният отбор на България направи много важна крачка към Мондиал 2014. "Лъвовете" на Любо Пенев стигнаха до изключително ценна точка при гостуването на Дания в мач от Група "B" на квалификациите за световното в Бразилия, завършвайки 1:1. Пред близо 23 000 фенове на "Паркен" в Копенхаген, от които 500 българи, Станислав Манолев откри за нашите в 51-ата минута, но Даниел Агер изравни в 63-ата от много спорна дузпа. "Трикольорите" могат да съжаляват, че след като поведоха не стигнаха до трите точки, тъй като през второто полувреме имаха много повече възможности за гол, въпреки че преди почивката Николай Михайлов показа класа и на два пъти спаси тима.

Селекционерът Любослав Пенев направи три промени в титулярния състав от мача с Малта. За разлика от разгрома с 6:0 аут от състава бяха наказаният Йордан Минев, Георги Илиев и Емил Гъргоров, а тяхното място заеха Илия Миланов, Станислав Манолев и Светослав Дяков. Ел Голеадор заложи на схема 4-1-4-1, като на върха на атаката бе Тонев след хеттрика си с Малта.

Илия стартира като десен бранител, както в Прага с Чехия, а останалите играчи от защитата пред Николай Михайлов бяха същите от мача с Малта – Николай Бодуров, Иван Иванов и Веселин Минев. Завърналият се след наказание Дяков действаше пред отбраната. Манолев, Владимир Гаджев, Ивелин Попов и Георги Миланов действаха зад Тонев.

Още в 3-ата минута домакините създадоха опасно положение пред вратата на Николай Михайлов. Ериксен центрира от фаул, родният страж изби с крак, но топката попадна на крака на Корнелиус. Светослав Дяков обаче се хвърли самопожертвователно и блокира пътя на кълбото.

В 18-ата минута Бодуров стъпи накриво в центъра на терена и се контузи. Той се опита да продължи, но болката му беше много силна и бе заменен от Радослав Димитров в 22-ата минута. Буквално три секунди по-късно Николай Михайлов направи страхотно спасяване. Той спаси на голлинията удар с глава на Стокхолм. Нападателят стреля в аут при добавката, но реферът отсъди нов корнер, след който отново Стокхолм стреля опасно с глава извън вратата от няколко метра. Илия Миланов пък застана в центъра на защитата.

Последва ново положение сред статично положение пред нашата врата, но бе отсвирено нарушение срещу Михайлов на Кяер. Ромедал и Ериксен пробваха удари, които не застрашиха вратата на "лъвовете".

В 36-ата минута груба грешка на Георги Миланов можеше да доведе до гол за домакините. Талантът се подхлъзна в наказателното поле без да му пречи никой и подаде на Ериксен, но за радост играча на Аякс стреля в аут от 12 метра.

При следващата атака Ивелин Попов с глава бе изпреварен в близост до Андерсен, който изби негов удар в корнер в 42-ата минута от над 20 метра.

Втората част започна с нова намеса на Михайлов, който още в 47-ата спаси удар на Ромедал. Секунди след това Попов открадна една топка и напредна сам през центъра, но вместо да стреля реши да подава на Тонев и сгреши.

В 50-ата минута обаче връхлитащия на скорост Манолев разстреля Андерсен с левия крак след отлична контраатака и центриране на Тонев отляво. Това бе негов трети гол в тази кампания.

В 61-ата минута нова бърза контраатака на "трикольорите" завърши с топовен изстрел на Тонев, но встрани от вратата. При последвалата атака се стигна до дузпа за датчаните, която Агер реализира. Илия Миланов повали Корнелиус, но нападателят на скандинавците игра с ръка при поемането на топката. Турският рефер Фират Айдънъш бе заобиколен от българите, които справедливо искаха игра с ръка преди нарушението, но Айдънъш не промени своето решение и звездата на Ливърпул прати топката в левия ъгъл на вратата.

Мортен Олсен пусна Йоргенсен и Шуне, а в 70-ата минута Попов бе заменен от Георги Илиев.

"Лъвовете" опитваха да търсят втори гол на контраатака, но или последното подаване или завършващият изстрел на Тонев не бяха на висота, докато домакините чрез Кяер с глава след поредния корнер пробваха рефлекса на Михайлов.

Владимир Гаджев имаше отлична възможност фронтално срещу датската врата в 85-ата минута, но се забави и топката му бе избита.

Последва тотален натиск на домакините без да бъде създадено чисто голово положение, като капитанът в този момент Михайлов вдъхваше увереност на своите колеги. Играч номер едно на страната Георги Миланов получи глупав жълт картон за разкарване на топката в 90-ата минута, който ще го извади от сблъсъка с Италия през септември, което не се хареса на Пенев.

Така въпреки четириминутното продължение България отново си тръгва без поражение от Дания. Мачът срещу същия съперник в София завърши при същия резултат и тогава също имахме претенции към съдията, който ни остави с човек по-малко още преди почивката. По този начин целта да оставим основните си противници заедно с Чехия зад нас на минимум четири точки в класирането се осъществи.

Преднината ни пред Чехия вече е само две точки, но с актив от 10 точки останахме на второ място, а Дания с шест е на четвърто място. Оставащите мачове на България са в Италия и Малта през септември в Армения през октомври и с Чехия на "Васил Левски" през ноември.

ДАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1 (0:0)

0:1 Манолев (50)
1:1 Агер (63-д)

ДАНИЯ: Стефан Андерсен, Ники Зимлинг (85-Макинок), Симон Кяер, Даниел Агер, Симон Поусен, Ларс Якобсен, Николай Стокхолм, Кристиан Ериксен, Михаел Крон-Дели (69-Ласе Шуне), Денис Ромедал (53-Николай Йоргенсен), Андреас Корнелиус

БЪЛГАРИЯ: Михайлов; Илия Миланов, Бодуров (23-Радослав Димитров), Иванов, Минев; Манолев (86-Емил Гъргоров), Гаджев, Дяков, Георги Миланов, Попов (70-Георги Илиев), Тонев

Съдия: Фират Айдънъш (Турция)
Жълт картон: Йоргенсен -Д, Димитров, Георги Миланов-Б