Дойде ли краят на Светата троица в Португалия?

Дойде ли краят на Светата троица в Португалия?

Малко повече от десет години след последната си шампионска титла Спортинг е в стремително падение. Преглед на класиранията в предното десетилетие подсказва, че “лъвовете” са избледняваща сила, а концепцията за португалска Голяма тройка е минала времето си. Изтече по-малко от седмица, откакто Фито Ринаудо каза, че “е трудно да станеш сутрин и да идеш на тренировка” с отбора си, когато той не спори за трофеи. Затова моментът изглежда подходящ да се разсъди върху упадъка на “верде-е-бранкуш” и ефекта му върху Примейра Лига.

Крайното класиране между 2002 и 2012 г. говори само по себе си, като 3-тият в лигата все повече се отдалечава от шампиона. Между 2001/02 и 2006/07 разликата е средно 10 точки, а между 2007/08 и 2011/12 се увеличава със средно 7 точки на сезон до цели 17. Представящият се под очакванията Спортинг несъмнено допринася за този феномен, а поглед към таблицата днес потвърждава, че идеята за Света троица в Португалия е вече минало: “зелено-белите” се лашкат в средата, а Бенфика и Порто се борят за титлата.

Ако се върнем назад към 2001/02, ще видим много различна картина. Спортинг бе шампионът, а късащият мрежи бразилец Марио Жардел водеше отбор със запленяваща смеска от младост (Кристиано Роналдо, Угу Виана и Рикарду Куарешма) и опит (Паулу Бенту, Жоао Пинту и Андре Круж). Под вещото ръководство на румънския треньор Лашло Болони лисабонци завършиха на пет точки пред Боавища и изглеждаше, че няма как да не се насладят на продължителен етап на успехи.

ОГРОМНА ДУПКА ДО ВОДАЧИТЕ

Онези дни днес са само мътни спомени, докато Спортинг е изправен пред много различна действителност. В момента тимът е на 10-о място в лигата, на огромната разлика от 34 точки зад градския си съперник. “Лъвовете” може и да имат златна карта за Голямата тройка, ала (ако включим и крушението през този) са били на нивото си само веднъж в последните четири сезона. Тогава, през 2010/11, завършиха 3-ти, но пак на 36 точки зад шампиона (Порто).

Е, един Спортинг реално стои 3-ти в Примейра Лига, ала това са северняците от Спортинг Брага. Те изживяват розов период в своята история и са може би най-големият печеливш от упадъка на “верде-е-бранкуш”, като този сезон за втори път играха в Шампионската лига. Брага наистина привлича повече светлината на прожекторите, обаче е доста далеч от утвърждаването си като член на Голямата тройка, като в момента изостава от Бенфика на цели 18 точки.

Което ни връща обратно към отсъствието на конкурентоспособен Спортинг и към въпроса дали тимът може да си върне традиционната роля в португалския футбол.

Корените на настоящите проблеми на “Жозе Алваладе” не са трудни за проследяване. Бедственото управление на Годиню Лопеш като президент вероятно бе най-същественият фактор и, макар че той напусна, клубът още се окопитва след неговата ера. Липсата на стабилност в управата на Спортинг напоследък се отрази и на пейката: настоящият треньор Жезуалду Ферейра е 9-ият на горещия пост след уволнението на Паулу Бенту през 2009 г.

Да нямаш стратегия очевидно бе стратегия за клуба и някои от финансовите сделки бяха отчаяни ходове: Даниел Карису бе продаден на английския Рединг за по-малко от милион евро, а португалският национал Жоао Перейра отиде във Валенсия миналото лято за само 3,5 милиона.

Нестабилността и лошото управление със сигурност оказаха негативно влияние и на игрището, където футболистите се представят под очакванията вече твърде дълго време. Има и изключения от правилото, например вратаря Руи Патрисиу, ала отборът сега сякаш единствено изсмуква жизнените сили от големите си таланти.

Нападателят Рики ван Волфсвинкел е може би най-яркият пример – холандецът се превърна от световна класа в бедствие за само по-малко от един сезон. Перуанецът Андре Карийо е друг, който в момента не оправдава очакванията, докато бившето дете чудо на Барселона – Хефрен, играе рядко, камо ли да оправдава платените за него и качествата му цена от 12 млн. евро.

АКАДЕМИЯТА ДАВА НАДЕЖДА


Може би най-добрата карта на Спортинг за измъкване от настоящата бъркотия идва, и това не е изненада, от клубната академия. Началото на славните кариери на Роналдо, Фиго, Нани и Паулу Футре бе изковано там, а според показаното в НекстДжен Сериите сегашното поколение също обещава да се появят аса от ръкава.

Роденият в Англия Ерик Дайър е такава пътеводна светлина, а представянето му в първия отбор след пробива там е една от искрите в иначе мрачния сезон. Вундеркиндите Жоао Мариу и Брума също са се запътили към върха, а Спортинг трябва да развие докрай тази нова вълна от талант, като направи така, че да не осребрява твърде рано подобни млади перли.

Феновете на “верде-е-бранкуш” ще се моля техният нов президент (предстои да бъде избран в събота) да инжектира свежест и да позволи да разцъфнат засадените от Ферейра корени. Тимът обаче има със сигурност много да наваксва, за да се върне към оригиналния си статут в Светата троица и да върне съдържанието в този термин.

Може би играчи като Ринаудо ще могат да се мотивират със съзнанието, че дупката между Спортинг и традиционните му съперници нараства все повече и повече година след година.

Стивън Джилет, PortuGOAL.net

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички