ЦСКА е първият финалист в НВЛ при жените

Волейболният отбор на ЦСКА-Демакс стана първият финалист в НВЛ при жените. "Червените" успяха да спечелят своята полуфинална серия с 2-0 победи, след като и във втория мач надиграха Марица (Пловдив). Пред пълни трибуни в пловдивската зала "Олимпиада" армейките се наложиха с 3:1 (25:18, 25:20, 25:27, 25:14) и оставиха "жълтите" без медал на 4-ото място в крайното класиране за сезона.

Първият гейм бе равностоен само до първото техническо прекъсване. След това, с далеч по-разнообразна игра в нападение и с по-малко непредизвикани грешки, гостите наложиха пълно надмощие и поведоха с голяма разлика. Опитите на домакините да променят хода на гейма не дадоха резултат и ЦСКА го спечели с 25:18. Вторият гейм се разви по подобен начин, но "червените" поеха инициативата още след 5:5. Гергана Димитрова бележеше точка след точка от атака, Даниела Кънчева изтормози маричанки с няколко аса и софиянки отново дръпнаха със солиден аванс. Домакините, с много по-малко брак в този гейм, опитаха да догонят противника в резултата с по-труден сервис и по-мощни атаки, но защитата на ЦСКА действаше безупречно. Не така стояха нещата в защитата на Марица и Гери Димитрова с лек удар от втора линия намери празното място в полето на "жълтите", за да затвори гейма при 25:20.

В третата част пловдивчанки най-после извадиха силното си оръжие – блокадата, а капитанката Диана Малинова се разигра в нападение. Така Марица поведе с 16:11 до второто техническо прекъсване. Момичетата на Юлия Иванова запазиха хладнокръвие и, подпомогнати и от грешки в играта на противника, постепенно намалиха изоставането си. При 23:22 за Марица два поредни аса на Гергана Димитрова донесоха мачбол на ЦСКА. Беше ред на "жълтите" да показват здрави нерви и успяха. Геймът мина 25-та точка и след атака на Малинова по острия диагонал волейболистките на Иван Петков приключиха гейма при 27:25. В четвъртия гейм на терена на практика имаше само един отбор. ЦСКА отново взе да бележи ас след ас, подобри ефективността си в нападение, много добре заработи и блокадата. Кънчева и Димитрова продължиха да бъдат водещи фигури в столичния тим като отново Гери бе тази, която от атака оформи крайното 25:14.

Гергана Димитрова стана най-резултатна в мача с 23 точки (2 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака, 58% позитивно и 33% перфектно посрещане) за успеха. Даниела Кънчева впечатли с цели 6 аса, а Силвия Кьосева с 5 блокади. Най-резултатна в отбора на Марица бе Диана Малинова с 19 точки.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ) - ЦСКА-ДЕМАКС 1:3 (18:25, 20:25, 27:25, 14:25)
МАРИЦА: Милена Димова 4, Теодора Симеонова 2, Бояна Андреев 12, Диана Малинова 19, Мира Тодорова 13, Пролетка Иванова 7 - Велина Кансъзова-либеро (Борислава Янкова 1, Силвана Чаушева 2, Мирела Шахпазова, Тереза Иванова, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: Иван Петков
ЦСКА: Гергана Димитрова 23, Джесика Николова 7, Ралина Дошкова 16, Силвия Кьосева 12, Симона Димитрова 14, Даниела Кънчева 6 - Патрисия Йончева-либеро (Славена Николова, Кристиана Петличка, Радка Димитрова)
Старши-треньор: Юлия Иванова.

Статистика: Владимир Каракашков (скаутмен на Марица Пловдив)