Идеалната петица на XV кръг на Булсатком НБЛ

Петнадесетият кръг от редовния сезон на Булсатком Национална Баскетболна Лига премина без особени изненади, а всички отбори, сочени за фаворити, взеха своето и записаха победи.

Единственият мач, в който можеше да се случи изненада бе в Плвеен, където домакините от Спартак приеха Ямбол. Гостите бяха без двама основни състезатели - Юлиян Радионов и Мартин Дуречев, но въпреки това показаха характер. Иван Чолаков можеше да разчита на едва седем състезатели, а в крайна сметка ямболии грабнаха успеха със 73:69 след отлична трета четвърт.

Рилски спортист не даде шанс на Черно море Порт Варна и записа категорична домакинска победа със 100:83. Самоковци водеха в резултата през цялата среща, а в третата част буквално отказаха "моряците", реализирайки 37 точки срещу едва 13 за съперника. Много силно бе представянето на периферните играчи на Рилецо - Миркович, Смит и Захариев, които реализираха общо 58 точки за единадесетата победа на тима.

В тренировъчната зала на "Арена Армеец" Левски записа рутинна победа срещу TESY България (20) с 40 точки разлика - 84:44. Треньорският щаб на "сините" отново използва целия състав, разпределяйки игровото време между всички 12 играчи, записани в тимовия лист. Добър мач за победителите изиграха Чавдар Костов и Марко Маринович, завършили съответно с 15 и 17 точки.

Балкан (Ботевград) победи у дома Берое (Стара Загора) с 84:68 за своята десета победа в Булсатком НБЛ през сезона. Успехът на ботевградчани не дойде никак лесно, тъй като заралии играха на ниво през първите 30 минути. В последната четвърт обаче домакините взеха напълно инициативата и след 26:16 грабнаха четвъртия си пореден успех.

Лукойл Академик не сбърка и при гостуването си на Черноморец в Бургас, побеждавайки с 88:80. "Студентите" контролираха играта през целия мач, а ключов за крайния успех се оказа сблъсъка в подкошието между най-полезния играч в шампионата до момента Джеймс Тайлър и Дарил Уоткинс. В крайна сметка Уоткинс не само успя да спре Тайлър, а бе най-полезен за тима си със солиден "дабъл-дабъл" от 19 точки и 11 борби.

Топ 5

Тери Смит - Рилски спортист
(30 минути, 22 точки, 8 борби, 1 асистенция, 1 отнета топка)

Йордан Бозов - Балкан (Ботевград)
(35 минути, 18 точки, 9 борби, 3 асистенции, 1 отнета топка)

Чавдар Костов - Левски
(24 минути, 15 точки, 4 борби, 2 асистенции, 6 отнети топки)

Неманя Милошевич - Ямбол
(40 минути, 21 точки, 14 борби, 4 асистенции)

Дарил Уоткинс - Лукойл Академик
(29 минути, 19 точки, 11 борби, 2 асистенции, 1 отнета топка, 1 чадър)

В РИТЪМ

Рилски спортист записа четвърти пореден и общо единадесети успех за сезона в Булсатком НБЛ, надигравайки у дома Черно море Порт Варна със 100:83. момчетата на Росен Барчовски контролираха играта и водеха през целия мач, а след 37:13 в третата чест елиминираха всякаква интрига до края. Успоредно с добрия ритъм, в който се намира отборът от Самоков върви и представянето на Тери Смит, който разгръща потенциала си с всеки изминал мач. Американецът игра 30 минути, превръщайки се в най-резултатния играч в двубоя с 22 точки, 8 борби, 1 асистенция и 1 отнета топка.

РЕНЕСАНС

Балкан (Ботевград) записа четвъртата си поредна победа и общо десета в шампионата през сезона. Момчетата на Александър Тодоров надиграха коравия тим на Берое с 84:68 след силна последна част. Отново с изключителен принос за успеха бе Йордан Бозов, за когото съвсем спокойно можем да заявим, че изживява своя баскетболен ренесанс този сезон в Ботевград. Юношата на столичния ЦСКА игра 35 минути срещу Берое и се отчете с 18 точки, 9 борби, 3 асистенции и 1 отнета топка. Бозов реализира 6/10 стрелби от игра и бе безпогрешен от наказателната линия - 6/6.

С ЖЕЛАНИЕ

Отборът на Левски постигна дванадесетия си успех за сезона в Булсатком НБЛ, надигравайки младежките национали от TESY България (20) с категоричното 84:44. Двубоят бе по-скоро тренировка за "сините", след като в игра се появиха абсолитно всички играчи на тима. Чавдар Костов беше най-полезен за победителите и за 24 минути игрово време регистрира 15 точки, 4 борби и 2 асистенции, а 6-те отнети топки, с които допълни статистиката си са показателни за желанието му в защита. Костов вкара 6 стрелби от 11 опита от игра и бе стопроцентов при наказателните удари - 3/3.

ЖЕЛЕЗЕН

Черногорското дуо Неманя Милошевич - Зоран Кашчелан бе с ключов принос за успеха на Ямбол като гост на Спартак (Плевен). С едва седем играчи на разположение, бронзовите медалисти в Булсатком НБЛ грабнаха ценна победа със 73:69. Милошевич затвърди отличните впечатления, които оставя до момента и завърши като най-полезния играч в двубоя. Крилото изигра пълни 40 минути, за които се отчете с 24 точки, 14 борби и 4 асистенции. Бившият кадър на Будучност (Подгорица) и колежанския Уестърн Кентъки бе почти перфектен в стрелбата от игра, пропускайки само три опита - 8/11, както и от наказателната линия (5/6).

КАТЕГОРИЧЕН

Лукойл Академик очаквано спечели гостуването си на Черноморец в Бургас, макар и само с 8 точки разлика - 88:80. Решаващ фактор за победата на "студентите" изигра Дарил Уоткинс, който се справи с най-полезния играч в Булсатком НБЛ до момента - Джеймс Тайлър. Уоткинс обезличи тотално звездата на бургазлии, ограничавайки го до скромните за него 14 точки и 7 борби при средни показатели съответно 18.6 и 13.5. Самият Уоткинс се отчете с "дабъл-дабъл" - 19 точки и 11 борби, а към статистиката си добави още 2 асистенции, 1 отнета топка и 1 чадър. Бившият център на Ню Орлиънс Хорнетс вкара 6 стрелби от 11 опита за 2 точки и 7 от 9 от линията за наказателни удари.

АВТОРИ: Александър СОТИРОВ, Мануел МАРКОВ
КОЛАЖ: Графика ООД
СНИМКИ: Sportal.bg, Неманя Милошевич - yambolbasketball.com