Златанов и Пиаченца взеха дербито в Серия А1 след 3:0 над Кунео с Цецо Соколов (ВИДЕО)

Волейболният отбор на Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, спечели дербито на 17-ия кръг в Серия А1. Възпитаниците на треньора Лука Монти надиграха категорично вкъщи Бре Банка Ланути (Кунео), където пък играе националът Цветан Соколов, с 3:0 (25:20, 25:22, 25:18) в мач, игран тази вечер в зала "Пала Банка".

Тази двата тима си запазиха местата си във временното класиране. Еър Злати и съотборниците му останаха 3-ти с 37 точки след 12 победи и 5 загуби, а момчетата на Роберто Пиаца продължават да са 4-ти с 32 точки след 11 успеха и 6 поражения. В следващия 18-ти кръг Пиаченца гостува на БКК-НЕП (Кастелана Гроте) на национала Виктор Йосифов, а Кунео е домакин на предпоследния в класирането - 11-ия Марми Ланца (Верона) с национала Светослав Гоцев. Срещите са следващата неделя (10 февруари) от 19,00 часа българско време.

Срещата тръгна много добре за гостите от Кунео, които бързо поведоха с 3:0 след две поредни атаки на Олег Антонов и ас на Цецо Соколов. Прекъсването, което взе наставника на Пиаченца Лука Монти, даде ефект и домакините изравниха при 5:5 след атака на Алесандро Фей и контра на Христо Златанов. Играта продължи точка за точка до 8:7 за Кунео след блокада на Соколов. Последваха нова атака на Фей и блок на американеца Максуъл Холт срещу Соколов и 9:8 за "червено-белите вълци". Разликата постепенно нарасна до 13:10 след поредна успешна атака и ас на Алесандро Фей. Волейболистите на Кунео стигнаха до 14:14 след блок-аут и ас на капитана си Вуут Вийсманс и дори поведе с 16:14 след контраатака на Цецо Соколов и блокада на Емануел Кохут. Пиаченца направи пореден обрат и поведе с 18:16 след контра на Фей последвана от блокада и технично пускане на опитния Самуеле Папи. Въпреки тайм-аута за Роберто Пиаца и Кунео, домакините запазиха преднината си и дори я увеличиха до 22:18 до контра блок-аут на Еър Злати и грешка на френския национал Ървин Нгапет от гостите. В крайна сметка Пиаченца спокойно взе гейма с 25:20 след сервис в аут на Цецо Соколов.

И втората част започна добре за Кунео, които дръпнаха с 4:2 след контра през центъра на Емануел Кохут и колективна грешка на Пиаченца. До първата техническа пауза пък разликата леко нарасна до 8:5 след атака в аут на Самуеле Папи. Постепенно Пиаченца стигна до равенство при 10:10 след атака през центъра на Максуъл Холт и контра на Златанов, но Кунео веднага си върна предимството при 12:10 след контра на Вуут Вийсманс. Преднината на Кунео набъбна леко до 16:13 след контра блок-аут на Ървин Нгапет. Момчетата на Лука Монти постепенно изравниха отново при 18:18 след нова атака на Алесандро Фей и пореден ас на Максуъл Холт. Пиаченца дръпна при 21:19 след атака в аут на Цецо Соколов и жълт картон за българския национал за реплика към главния съдия на мача. За пореден път играта продължи точка за точка до 24:22, след което Пиаченца измъкна гейма с 25:22 след блокада на Самуеле Папи.

Третият гейм също стартира отлично за Кунео, които бързо поведоха с 4:0 след атаки на Вуут Вийсманс и Ървин Нгапет и ас на Олег Антонов. Постепенно Пиаченца изравни при 6:6 след атака в аут на Нгапет, контра блок-аут на Алесандро Фей и ас на кубинския център Роберланди Симон и дори поведе със 7:6 след блокада на Максуъл Холт. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за домакините - 8:7 след технично отиграване на Фей. Разликата леко нарасна до 12:10 след бърза контра през центъра на Симон и до 14:11 блок-аут на Фей. Въпреки усилията на Кунео, домакините от Пиаченца запазиха предимството си до 16:13 след блокади на Симон и Холт. Резултатът стана 20:14 за "червено-белите вълци" след нови два блока на Холт и ас на аржентинския разпределител Лусиано Де Секо. В крайна сметка Пиаченца спечели гейма с убедителното 25:18 след грешка от сервис на Цецо Соколов, а с това и мача с 3:0.

Христо Златанов игра стабилно цял мач за Пиаченца и завърши с 11 точки (1 блок, 40% ефективност в атака, 19% позитивно и 6% перфектно посрещане), а Алесандро Фей добави 15 точки (1 ас и 61% ефективност в атака) и закономерно бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача. От друга страна Цецо Соколов реализира 11 точки (2 блока, 2 аса и 37% ефективност в атака) за Кунео, а Ървин Нгапет добави 10 точки (2 блока, 42% ефективност в атака, 50% позитивно и 23% перфектно посрещане), но и неговите усилия не помогнаха за победата.

КОПРА ЕЛИОР (ПИАЧЕНЦА) - БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) 3:0 (25:20, 25:22, 25:18)
ПИАЧЕНЦА: Лусиано Де Секо 1, Алесандро Фей 15, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 11, Самуеле Папи 9, Роберланди Симон 6, Максуъл Холт 12 - Давиде Мара-либеро (Лука Тенкати)