Барса измъкна реми на "Местайя" (видео)

Лидерът в Примера Барселона направи 1:1 като гост на Валенсия в сблъсък от 22-рия кръг, игран на "Местайя". Евер Банега откри (33), а Лионел Меси (39 - дузпа) изравни с 34-тия си гол в Ла Лига. Като цяло "прилепите" имаха по-добрите възможности и изпуснаха да вземат успеха. След ремито Барса продължава еднолично да води в подреждането, като авансът пред шампиона Реал Мадрид набъбна на 16 точки.

Само една промяна направи Жорди Роура от мача с Реал Мадрид в сряда - Карлес Пуйол отстъпи място на Хавиер Масчерано. В атака отново се разчиташе на Педро Родригес, Лионел Меси и Андрес Иниеста. Ернесто Валверде дръпна защитника Виктор Руис в халфовата линия до Тино Коста. Роберто Солдадо се завърна сред титулярите след преодоляна контузия.

"Прилепите" стъпиха здраво на терена, позиционираха се добре и пресираха здраво каталунския си съперник. В шестата минута Висенте Гуаита можеше да провали своите, като прати топката в краката на Чави Ернандес, но за негов късмет кълбото отиде встрани. В осмата "бяло-черните" сътвориха добра акция, но Андрес Гуардадо стреля много неточно.

В 14-ата Рикардо Коща спря хубав извеждащ пас към Меси, след което се наложи да получи медицинска помощ. На два пъти валенсианци поискаха дузпа за игра с ръка (18 и 24), но и в двата случая претенциите не бяха достатъчно основателни. В 23-ата Роберто Солдадо нахлу вихрено и беше спрян непозволено от Хавиер Масчерано на дъгата.

В 33-ата минута центриране отдясно беше изчистено с глава от Жерард Пике, Евер Банега овладя сам на 12-ия метър от голлинията и с премерен удар в близкия ъгъл откри резултата. В 36-ата ново центриране отдясно позволи на Солдадо да опита неуспешен ножичен удар.

В 38-ата Педро Родригес беше съборен от Жоао Перейра в наказателното поле. "Блаугранас" стигнаха до реми с първото си положение пред Гуаита. Меси вкара рекордно в 12-и пореден шампионатен мач след мощен удар под гредата при изпълнението на дузпата. В 45-ата Виктор Валдес се намеси точно при далечен шут на Гуардадо. Като цяло "лос че" играха по-дисциплинирано първата част и не позволиха голови положения пред вратата си.

Второто полувреме започна с по-настървена игра на "бланкинегрос". В 51-вата Солдадо стреля много опасно с глава до близката греда след пас отляво. В 55-ата Лео Меси даде брилянтен извеждащ пас към Сеск Фабрегас, но след шута на каталунеца топката се оплете от външната страна на мрежата. В 58-ата Тино Коста хитро шутира под стената, но мощният удар беше вещо уловен от Валдес.

В 61-вата Меси навлезе много опасно в наказателното поле, но предпочете пас към втората греда, който не намери получател. В 66-ата Солдадо се измъкна от Карлес Пуйол и шутира много силно, но над гредата. Две минути по-късно резервата Серхио Каналес изпрати диагонален изстрел, но Валдес се разтегна решаващо. В 72-рата минута "Местайя" стана на крака, за да посрещне своя любимец Давид Вийя, който смени Фабрегас.

В 75-ата Али Сисоко много лесно мина Даниел Алвеш и пусна пас в наказателното поле. Ударът на Тино Коста обаче беше отклонен. В 77-ата Вийя имаше кристална възможност за попадение: Алвеш центрита отдясно, а Ел Гуахе с мигновено насочване прати топката покрай далечната греда. В 83-ата Педро намери пролука за стрелба, но в ръцете на правилно застаналия Гуаита.

В 89-ата минута "лос кулес" оцеляха по чудо. Пике загуби детински битката със Сисоко, но Валдес на два пъти показа голямата си класа, като при втория път изби удар на Солдадо отблизо. В 92-рата Каналес се измъкна от засадата, но потърси пас, въпреки че беше сам в наказателното поле. В крайна сметка двамата треньори стиснаха ръце при равенство.

През седммицата предстоят контроли на национални отбори, а идния уикенд отново е ред на Примера.