Ботев (Пд) на Мъри продължава без загуба (видео)

Отборът Ботев (Пловдив) завърши наравно 1:1 с полския Корона (Киелце) във втората си контрола от зимната подготовка в Кипър. Точен за "канарчетата"  бе Костадин Дяков в последните секунди на двубоя. Преди това в 77-ата минута Киерц беше открил с глава. Миналия вторник пък отборът направи 2:2 с руския Химки. Така българският тим продължава да няма поражение след идването на Станимир Стоилов. Преди проверките в Кипър пловдивчани изиграха две контроли  - 4:2 срещу Свиленград и 2:0 срещу Чавдар (Етрополе).

Любопитното е, че преди година Ботев пак игра с Корона, като мачът пак завърши 1:1 и пак с изравнителен гол на българите в самия край. Тогава точен обаче беше Тодор Неделев от фаул на връх своя 19-и рожден ден.

Арена на мача днес беше стадионът в град Паралимни, който се намира на 7 км. от Агия Напа.

Българите имаха игрово превъзходство през всичките 90 минути, но в първите 45 минути положенията липсваха и пред двете врати. Единствената по-опасна възможност дойде чак в 37-ата минута. Тогава талантливият Тодор Неделев стреля с левия крак от около 20 метра и топката мина на по-малко от метър до гредата.

На почивката в игра се появиха Артур и дебютантът Луис Педро, които замениха Грънчаров и Огнянов. Веселин Минев пък се премести да играе централен бранител със Спрокел.

Първият точен шут във вратата на Корона беше дело на Вагнер Вийера в 50-ата минута. Поляците отговориха с опасен удар с глава на Киерц, който мина встрани от вратата на Адам.

В 55-ата минута опасно центриране на Тодор Неделев от корнер беше избито от стража Малковски. Неделев напусна за сметка на Перейра, а Ботев започна да натиска по-сериозно.

Христов пропусна да засече отлично центриране, а след това Галчев стреля слабо. Педро също пробва късмета си, но коженото кълбо излезе в аут. В 70-ата минута Андонов демонстрира страхотен рефлекс и изби в корнер силен удар на Цебула под гредата от 16 метра. Мъри направи още няколко смени, а в 77-ата минута Киерц с глава след ъглов удар откри. Следващата атака Бамого пропусна сам срещу вратаря да нанесе удар и изведе Караславов, който удари гредата, но от положение на засада.

Самостоятелна акция на Костов обра овациите, но Бамого стреля във вратаря. Педро също пробва рефлекса на полския вратар в 82-ата минута. Последва нов удар на холандеца спасен от стража. В последните секунди на мача Дяков навлезе в наказателното поле отляво и стреля към вратата. На метър от голлиния при опита си да изчисти топката полски бранителя я довкара, но кълбото влизаше и без негова помощ. Така Ботев вече има две равенства от два мача на кипърска земя.

Сутринта преди мача „жълто-черните” проведоха кратка тренировка, в която участваха всички футболисти. Отделно от останалите продължава да се подготвя единствено контузеният Лазар Марин. Николай Павлов пък пропусна мача заради заболяване.

Следващата контрола на пловдивчани е на 6-и февруари с чехите на Дукла (Прага).

БОТЕВ ПД - КОРОНА 1:1 (0:0)

0:1 Киерц (77)
1:1 Дяков (90)

БОТЕВ (ПД): Адам Стаховяк (46-Андонов), Йордан Христов, Сивард Спрокел (65-Рахов), Бобан Грънчаров (46-Артур), Веселин Минев (65-Караславов), Борис Галчев, Томаш Иршак (70-Костов), Мариян Огнянов (46-Луис Педро), Тодор Неделев (60-Перейра), Вандер Виейра (65-Дяков), Иван Цветков (75-Бамого)

Корона: (I част): 1 Малковски, 44 Голански, 17 Стано, 2 Кианскас, 88 Силвестразак, 11 Завистовски, 16 Ленартровски, 20 Корзим,10 Янорта, 29 Соболевски, 58 Ангиелски

(II част): 1  Малковски, 13 Киерц, 4 Маларджик, 28 Боджьох, 7 Лисовски, Йованович, 6  Форзманцик, 33 Марковичи, 18 Цебула, 19 Ямрос, 21 Жевалков