"Синята лавина" помете Етър със 7:1, Карвальо с исторически мач (видео)

Отборът на Левски разпиля аутсайдера Етър със 7:1 в последния мач от 14-ия кръг на „А” група пред много малко публика на стадион „Георги Аспарухов”. Нападателят на „сините” Базил де Карвальо (15, 35-д, 38, 58) се превърна в герой, след като отбеляза цели четири гола за 64 минути на терена, а веднъж и гредата му попречи. 16-годишният талант Антонио Вутов (52) пък реализира своето първо попадение гол за клуба, а Ивайло Русев си отбеляза автогол за 6:0 в 68-ата минута. Резервата Нери намали в 79-ата минута, а Илиян Йорданов оформи крайното 7:1 в 90-ата минута.

Гостите от Велико Търново можеха да си тръгнат и с по-голямо поражение, ако Илиян Йорданов и Роман Прохазка не бяха пропилели отлични възможности.

Така след 11-ата си победа за сезона „сините” вече имат 34 точки, но продължават да изостават на една от шампиона Лудогорец кръг преди края на есенния дял. Най-голямата победа на Левски в историята на сблъсъците с „виолетовите” направи тимът на Илиан Илиев най-резултатен в шампионата с 33 попадения.

За разлика от мача в Разград този път треньорът на домакините бе направил три промени в стартовите 11. Пламен Илиев, Нуно Пинто и Роман Прохазка се завърнаха в титулярния състав, а Владимир Гаджев действаше зад Базил де Карвальо.

Шоуто на Карвальо започна в 16-ата минута, след като с глава засече отлично центриране на Владимир Гаджев. Стражът на "виолетовите" Павле Велимирович се опита да избие, но въпреки това кълбото се оплете в мрежата му. Това бе и първи удар във вратата на гостите.

Голът беше десети за Де Карвальо в първенството, което го направи едноличен лидер при стрелците. Той можеше да удвои в 32-ата минута, но Велимирович изби в корнер удара му от 7-8 метра с левия крак. Нападателят бе намерен в наказателното поле от Пинто, който проби отляво.

В 35-ата минута Дъстли Мюлдер бе съборен от Костадин Гаджалов в наказателното поле и реферът Борислав Колев отсъди дузпа. Карвальо хладнокръвно отбеляза за 2:0 в десния ъгъл на вратата, въпреки че стражът хвана посоката на топката.

Минута по-късно Четин Садула нацели десния стълб на Илиев, а в 38-ата минута резултатът стана класически. Кристовао Рамос намери Илиян Йорданов зад защитата, той стреля, Велимирович спаси, но при добавката Карвальо от малък ъгъл фиксира своя първи хеттрик в България.

На почивката Илиев замени своя капитан Станислав Ангелов с Антонио Вутов, като младокът заигра зад нападателя, а взелият капитанската лента Гаджев се върна да действа като опорен халф.

Спорна засада спря юношата още с първото му докосване да излезе сам срещу вратаря. Карвальо пък бе близо до четвърти гол в 49-ата минута, когато нацели горната греда с удар с левия крак.

В 52-ата минута Гаджев открадна една топка и при последвалата атака подаде на Вутов, който отбеляза своя първи гол за "сините". 16-годишният талант от Мездра влиза в игра едва за втори път през този сезон в елита.

Веднага след това Гаджалов пропусна добра възможност да намали, като реши да подава вместо да стреля във вратата на Илиев.

В 58-ата минута Карвальо вкара своя четвърти гол в мача. Йорданов отне една топка и при последвалата контраатака изведе технично своя съотборник, който с левия крак прати топката в мрежата. Така вече има 13 попадения, като води с четири пред втория Иван Цветков в класацията при стрелците. Освен това влезе в историята на клуба, като първия чужденец с четири гола в един мач със синята фланелка.

Друг млад талант на "сините" Борислав Цонев влезе на мястото на Влади Гаджев в 60-ата минута.

Героят в мача Карвальо бе заменен от Жоао Силва в 64-ата минута, а четири минути по-късно отлична атака на Рамос завърши с автогол на Ивайло Русев.

Пламен Илиев спаси удар на Дормушали Саидходжа в 71-ата минута.

В 79-ата минута колективна грешка в защитата на домакините доведе до гол в синята врата. Първо Даниел Димов изпусна Саидходжа, Пламен Илиев тръгна да го среща далеч от врата, след което при центрирането на бившия нападател на Ботев (Пд), Литекс и ЦСКА, Дъстли Мюлдер се подхлъзна пред вратата и Нери намали.

Последваха два куриозни пропуска на Йорданов и Прохазка, които предизвикаха смях по трибуните. Силва имаше голямо желание да се разпише, но вместо това Йорданов бе точен за крайното 7:1.

Десетата загуба на „виолетовите” ги остави на дъното с 9 точки, като те вече са и с най-слабата защита с 31 допуснати гола в своята врата.

Головата разлика в срещите между Левски и Етър в София е 77:20 в полза на "сините", а победите за домакините вече са 22 от 25 мача, като има още две равенства и една загуба. Днешното попадение на „виолетовите” бе първо за тях срещу „сините” в столица от 1993 година насам, като последните три срещи завършват с разгромните победи за Левски от 6:0, 5:0 и 7:1.

Снимки: Марин Маринов, Sportal.bg