Левски отново на колене пред Лудогорец (видео + галерия)

Шампионът на България Лудогорец отново удари Левски и го свали от върха в „А” група. Пред над 6000 зрители на „Лудогорец Арена” Станислав Генчев се превърна в герой за „орлите”, след като с два гола в 11-ата и 59-ата минути донесе втората поредна победа над „сините” с 2:1 в Разград. Успехът пък е общо трети пореден за "зелените" над столичани. Между двете попадения се разписа Илиян Йорданов в 46-ата минута. Дебютиралият на "синята" врата за първенство Ивайло Василев носи голяма вина за победния гол на домакините, който падна в минутите, в които неговият тим играеше най-добре.

Така след 13-ия кръг момчетата на Ивайло Петев отново се изкачиха на върха с актив от 32 точки, а след втората си загуба за сезона „сините” останаха на второ място.

Двубоят беше изпълнен с борба и нервност, като реферът Николай Йорданов показа 11 жълти картона и спести още поне 5-6. В края той можеше директно да изгони Дъстли Мюлдер за остро влизане и да предупреди официално за втори път Светослав Дяков за разправии.

Като цяло домакините заслужиха успеха си, след като имаха тотален превес през първата част и пропуснаха няколко положения, докато гостите нямаха нито едно чисто такова пред пазената от Урош Голубович врата.

Наставникът на шампионите Ивайло Петев направи две промени от мача със Славия миналия кръг. Капитанът Емил Гъргоров и Голубович отново бяха на терена от първата минута, докато Станислав Ангелов, Христо Йовов и дебютиращият за първенство със синята фланелка вратар Ивайло Василев бяха промените при „сините” в сравнение с мача срещу Ботев (Враца).

По-голямата част от публиката на гостите влезе на стадиона малко преди 20-ата минута, като в нея беше и наказаният страж Пламен Илиев.

Домакините започнаха по-силно срещата, като между 5-ата и 7-ата минута имаха няколко опасни центрирания, които завършиха без удари. В 10-ата минута Ивайло Василев спаси удар на Мирослав Иванов от 12 метра, но от последвалия корнер настана паника  и след поредица от рикошети Станислав Генчев откри резултата.

25-ата минута Илиян Йорданов пропусна да намери Базил де Карвальо в първата продължителна атака на гостите, а при последвалата контраатака Марселиньо бе близо до втори гол. Той засече центриране на Иван Стоянов от дясно, но прати коженото кълбо в аут.

Емил Гъргоров също пробва рефлекса на Василев от малък ъгъл, но стражът боксира. Василев спаси и в 36-ата минута засечено от Марселиньо центриране на Иванов.

При следващата атака "сините" пропуснаха най-добрата си възможност, след като Карвальо вместо да изведе Гаджев сам срещу Голубович, подаде топката силно. Дъстли Мюлдер предотврати нова опасност, като изчисти в корнер топката от останалия сам срещу вратаря Марселиньо в 38-ата минута. При нова грешка на гостуващата защита след центриране от фаул в 44-ата минута Александър Барт стреля, но Василев отново боксира в корнер.

В последната минута "сините" имаха възможност да стрелят при разбъркване пред противниковата врата, но топката бе избита от крака на Карвальо.

На почивката Христо Йовов бе заменен от Марсиньо, а при първата атака Илиян Йорданов изравни. Крилото се възползва от центриране на Мюлдер, след което преодоля противник и с десния крак вкара за 1:1.

Гостуващата агитка избухна при попадението и с димки опуши целия стадион, като преди това показа страхотна хореография.

Владимир Гаджев пробва опасен удар от над 23 метра, който мина на сантиметри от дясната греда на Голубович.

В 58-ата минута Станислав Генчев вкара втори гол, след груба грешка на Василев, който не прецени ударa на халфа от над 20 метра.

Попадението стъписа гостите и Иван Стоянов можеше да вкара трети гол в 63-ата минута, но стреля над гредата.

В следващите минути срещата се изнерви, като имаше борба за всяка топка, а футболът определено намаля.

Единствeната възможност пред гостите се откри пред Базил Де Карвальо, който стреля, но Ромен Ели спря полета на топката. Илиан Илиев пусна младия Борислав Цонев, който нямаше официален мач за тима от май 2010 година насам, а след него и Жоао Силва се появи на терена. Михаил Александров замени контузилия се Мирослав Иванов, а след него в игра влязоха Мичел Бургзорг и Димо Бакалов, като резултатът не се промени.

По този начин Лудогорец си остана "черната котка" за 26-кратните шампиони, които имат само поражения срещу този опонент – 3 от 3 в „А” група.

Още до края на тази есен обаче може да има нова промяна в челото на класирането. В следващия кръг „орлите” гостуват на Ботев (Пловдив), а „сините” приемат аутсайдера Етър, след което шампионите са домакини на Монтана, а столичани завършват есенния дял с дербито срещу Славия.