Приказката продължава! (видео + галерия)

Националният отбор на България продължи отличната си серия в световните квалификации, след като в четвърти пореден мач не допусна поражение. “Трикольорите” завършиха 0:0 в първото си гостуване срещу Чехия на "Дженерали Арена" в Прага от група "B". Пред над 16 000 зрители "лъвовете" на Любослав Пенев изнесоха отличен мач и дори можеха да се поздравят с победа срещу съперника, когото не са побеждавали в официален двубой в досегашната си история. Много добри положения с глава обаче пропуснаха Николай Бодуров и Георги Миланов. В края на срещата вратарят Николай Михайлов показа отлични изяви и парира финалните опити на 1/4-финалиста от последното европейско първенство да вземе трите точки. В една ситуация се наложи и на Йордан Минев да чисти непосредствено пред голлинията.

Така приказката за отписаните при изтеглянето на жребия за световните квалификации родни футболисти продължава. Те завършват 2012 година изненадващо като втори в групата с 6 точки и без загуба, отстъпвайки в класирането единствено на фаворита Италия. Кошмарният ни в исторически план съперник Чехия е с точка зад нас, но и с мач по-малко. Друг от участниците на Евро 2012 - Дания, е едва на 4-о място. Националите остават в отлична позиция за атакуване на едно от първите две места в групата и могат да мечтаят за класиране на Мондиал 2014 в Бразилия. Следващият съпреник на “трикольорите” е Малта в София на 22-и март, а след това започват оставащите пет мача от групата с гостуване в Копенхаген на 26-и март.

Селекционерът на България Любослав Пенев заложи на двама нови играчи в сравнение с мача с Дания (1:1), а освен това направи няколко вътрешни размествания в състава. Бившият наставник на ЦСКА и Литекс заложи на много технични футболисти, а на върха на атаката е капитанът Ивелин Попов вместо разписалия се срещу скандинавците Димитър Рангелов.
Петър Занев и Светослав Дяков започнаха от първата минута, съответно след контузия и наказание. Първият игра като ляв бранител, а Йордан Минев бе върнат на титулярния си пост отдясно на защитата пред вратаря Николай Михайлов.
Иван Иванов и Николай Бодуров бяха двойката централни защитници, докато Владимир Гаджев и Дяков отново бяха опорните халфове. Във втори пореден мач титуляр е капитанът на Черно море Георги Илиев, който действа като плеймейкър, а Георги Миланов бе на лявото крило. Голмайсторът на тима до този момент в квалификациите Станислав Манолев игра на десния фланг на атаката.

Михаел Билек заложи на същите 11 с които тима постигна победа с 3:1 над Малта преди няколко дни.

През първото полувреме двата тима заложиха на по-сигурна игра и удари в двете врати липсваха. Все пак грешка в българската отбрана в 23-ата минута позволи на Сивок да отправи удар с глава, но бранителят прати топката в аут. Отлична възможност за гол в самия край на полувремето пропуснаха българите. В 45-ата минута Георги Илиев центрира отдясно, Бодуров стреля с глава, но топката премина встрани от дясната греда на Петер Чех.

Три минути по-рано възстановеният за срещата Занев напусна терена заради нова травма, а на негово място се появи Илия Миланов, който влезе на пожар и срещу червения динамит.

Доста повече голови положения създадоха двата тима през втората част. Попов нацели горната греда, но бе в засада в началото на второто полувреме. В 57-ата минута невероятен пропуск направи Георги Миланов. Той пое кълбото в половината на чехите, комбинира с Манолев, крилото центрира и непокритият Миланов стреля с глава от точката за изпълнение на дузпа, но не уцели за малко рамката на вратата. В 73-ата минута отново техничарят на Литекс пробва удар отдалеч, но топката мина над вратата. Минута по-късно резервата Дарида затрудни максимално Михайлов с далечен изстрел, но стражът демонстрира блестящ рефлекс и спаси. След ъгловия удар се получи разбъркване в полето, но Резек бе блокиран от Минев и Илия Миланов.

В 82-ата минута резервата Видра се възползва от неразбирателство в отбраната на България, излезе очи в очи с Михайлов и го преодоля, но Минев изчисти пред голлинията.

Оставащите последни минути пред родната врата стана страшно, но добре групираната ни отбрана не позволи да се стигне до решителен удар и срещата завърши 0:0. Така момчетата на Пенев се превръщат в приятната изненада, като нямат поражение от четири мача, а в три от тях играха равностойно срещу участници на Евро 2012 година.

При повече късмет “лъвовете”, които продължават да са аутсайдери, можеха да спечелят дори повече точки срещу Италия (2:2), Дания (1:1) и Чехия (0:0).

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:0

ЧЕХИЯ (4-4-2): Чех, Гебре Селасие, Кадлец, Сивок, Хюбшман, Плашил, Лимберски, Ирачек, Райторал (58-Видра), Пекхарт (58-Дарида), Резек (80-Лафата)