Браво, "лъвове", и така е сладко! (видео + галерия)

Отборът на България продължава без загуба в световните квалификации за Мондиал 2014 в Бразилия. „Трикольорите” на Любослав Пенев завършиха 1:1 с Дания пред около 35 000 ентусиазирани родни фенове на стадион „Васил Левски” и вече имат актив от пет точки. Спечелената точка е като победа за „лъвовете”, които от 27-ата минута бяха принудени да играят с 10 души. Причината за това бе много глупав фаул на Иван Бандаловски в центъра на терена, който влезе остро в краката на Даниел Вас и това му костваше директен червен картон.

Той дойде в най-неподходящия момент за нашите, които водеха с 1:0 след гол на Димитър Рангелов още в 7-ата минута. Малко преди края на първата част Никлас Бендтнер изравни с глава, а през втората част Николай Михайлов и гредата спасиха българите.

Селекционерът Пенев беше задължен да направи няколко промени в състава в сравнение с успеха над Армения (1:0), тъй като Светослав Дяков и Веселин Минев бяха наказани, а Емил Гъргоров, който се очакваше да е на върха на атаката, въпреки че бе резерва срещу арменците, се контузи.
Така Пенев реши да заложи на Бандаловски като десен защитник, а титулярният такъв - Йордан Минев, бе прехвърлен отляво, където да замени своя брат близнак Веселин. Причината за това бе, че първата алтернатива на Веско Минев - Петър Занев, също е с травма и бе аут за мача.
Капитанът на Черно море Георги Илиев замени Дяков, тъй като Георги Сърмов е контузен, а Димитър Рангелов водеше атаката вместо Илиян Мицански, който бе в стартовия състав в мача с Армения.
Двубоят започна отлично за българите, които откриха още в 7-ата минута. Комбинация между попадналите принудително в състава Бандаловски и Рангелов завърши с гол с глава на втория, изпреварил Стефан Андерсен, който бе тръгнал да пресича отличното подаването на играча от ЦСКА.
Подредените отлично играчи на Пенев не дадоха никакви възможности на гостите да развият своите атаки и опасности пред Михайлов нямаше. Преди картона на Бандаловски нашите дори по-често поглеждаха към вратата на своя противник, докато след оставането с човек по-малко в 27-ата минута се прибраха да бранят резултата и опитваха да контраатакуват.
Пенев смени Георги Илиев с Илия Миланов, който застана на мястото на Бандаловски, а тимът ни заигра във формация 4-4-1. Мортен Олсен пусна нов нападател - Корнелиус, като извади защитника си Кристенсен в същото време.
Така се стигна до 41-ата минута, когато Никлас Бендтнер с глава от два метра изравни, след като бе изпуснат от Иван Иванов, а Николай Михайлов не пресече центрирането. Последните двама могат да се чувстват виновни за попадението, което дойде при първия удар във вратата на родния страж.
Второто полувреме започна, както завърши и първото - с атаки на Дания, а първите минути защитниците в бяло трудно се организираха. В 51-ата минута късметът бе на страната на българите, тъй като Кристиян Ериксен стреля от разстояние, но топката облиза напречната греда и излезе в аут.
Пенев пусна Александър Тонев на мястото на Рангелов, за да даде свежест в атаката, след като нападателят на Люцерн вече бе доста изтощен да пресира Агер и компания.
Изненадващо в 75-ата минута "трикольорите" можеха да поведат в резултата, но първо удар на Николай Бодуров бе спасен, а след това страхотен изстрел на Александър Тонев рикошира във футболист на гостите и топката излезе в ъглов удар, след който Иван Иванов се размина с гола.
Само две минути по-късно Ники Михайлов показа страхотен рефлекс след удар на Ериксен и спаси вратата си от сигурен гол. Преди това Бендтнер бе оставен да овладее топката на гърди в малкото наказателно поле, а в последвалото меле не се намери кой да изчисти преди кълбото да стигне до Ериксен.
Валери Божинов замени Ивелин Попов, а в последните минути България се затвори и бранеше със зъби и нокти резултата. Реферът Тони Шапрон даде петминутно продължение, но въпреки това България запази вратата си "суха" и продължава без загуба, въпреки че в седми пореден мач не победихме скандинавците. Този резултат може да даде още повече самочуствие и увереност на "лъвовете” в следващите мачове.
След няколко дни "трикольорите” излизат в първото си гостуване от тези квалификации срещу тима на Чехия в Прага, който днес спечели първа победа с 3:1 над Малта и вече има четири точки от два мача след равенството с Дания на старта.
Скандинавците са с две, а Италия е водач със 7, след като спечели с 3:1 в Армения.