Любо залага на двукратен шампион, с когото винаги бием

Селекционерът на България Любослав Пенев заяви, че е готов със състава за утрешната световна квалификация срещу Дания на стадион "Васил Левски".  Специалистът е задължен да направи поне две промени в сравнение с успеха над Армения (1:0) в последния мач на "трикольорите", тъй като Светослав Дяков и Веселин Минев са наказани. Първият получи червен картон, а левият защитник бе санкциониран от ФИФА за две срещи чрез видеозапис.

Липсата на играча на Лудогорец притеснява най-много Пенев, тъй като полузащитникът пасна отлично в налаганата от него схема 4-2-3-1, като във всеки от шесте му мачове досега той беше сред най-добрите на терена. Неговият заместник се очаква да бъде Георги Илиев. Капитанът на Черно море от шест години не е играл за националния отбор на България. Преди това той записа 12 срещи и един гол в рамките на две години. Последните 11 от тях той изигра само за 12 месеца под ръководството на Христо Стоичков между август 2005 година и лятото на 2006 година. През този период Илиев бе играч на ЦСКА. Дебютът му бе в Египет през ноември 2004 година като футболист на Локомотив Пловдив.

Звездата на "моряците" е най-опитен от другите възможни варианти за партньор на Владимир Гаджев след травмата на Георги Сърмов в конкуренцията на Христо Златински и Стефан Велев. Илиев кара пети пореден сезон на "Тича", където се завърна след петгодишна пауза. В нея той прекара до две години и половина на "Лаута" с екипа на Локомотив (Пловдив) и на "Българска армия" с фланелката на ЦСКА, където спечели титлата по веднъж с двата клуба, а освен това веднъж триумфира със Суперкупата на България и Купата на страната.

31-годишният полузащитник е твърд титуляр и не е пропуснал нито една минута от началото на сезона за тима си, като има и два гола и една асистенция в своя актив. Единственото му попадение за "трикольорите" бе в световната квалификация с Исландия преди повече от седем години. Тогава той се появи на почивката при 1:2 за гостите на "Васил Левски" и в 69-ата минута изравни резултата, след което Мартин Петров донесе победата с гол от фаул.

Статистика сочи, че с Илиев на терена България има четири победи в четири мача на "Васил Левски". Две от тях са в световни квалификации - срещу Исландия (3:2) и Унгария (2:0), и две в приятелски срещи - срещу Турция (3:1) и Грузия (6:2).