"От скрина": Лудият трансфер на Марадона в Наполи

"От скрина": Лудият трансфер на Марадона в Наполи

Дългото протакане при преминаването на една футболна звезда от един клуб в друг от години се нарича с определението "трансферна сага". Може би по-младите от вас си мислят, че хитовите трансфери са патент само на днешното време и преди години периодът между два състезателни сезона е бил къде-къде по-безинтересен. Не е точно така, макар сега наистина колелото да се върти доста по-бързо и сумите, които се разиграват между клубове, мениджъри и играчи да са с няколко нули в повече. Нека обаче се върнем през 80-те години на миналия век и си припомним шеметния трансфер на великия Диего Армандо Марадона от Барселона в Наполи и перипетиите, които го предхождат.



От Буенос Айрес до Барселона

На 4 юни 1982 г. аржентинската десетка подписва с Барселона. Каталунският гранд, смятан в онези години за най-богатия клуб в света, плаща луди за времето си пари на Бока Хуниорс. От "Камп Ноу" броят за Диегито сума равна на днешни 8 милиона евро. По този повод в германската преса наричат Барса "най-богатият, но и най-безумният клуб в света". Между другото интересно е да се каже, че Марадона преминава по шумен начин и в Бока. От "Ла Бомбонера" се оказват достатъчно ловки, когато през 1981 г. 21-годишният нападател иска от Архентинос Хуниорс $65 000 на месец, за да преподпише с клуба. Така Бока веднага примамва Марадона, но скоро след това икономическата криза удря по касата аржентинския гранд и от Буенос Айрес са принудени да приемат милионната оферта на легендарния президент на Барса Джосеп Луис Нуньес.



Горчивите дни на "Камп Ноу"

Марадона обаче не се вписва добре при каталунците. По този повод легендарният наставник Еленио Ерера, който води Барса малко преди идването на дон Диего, заявява, че аржентинският национал все още не е готов за европейския футбол. Марадона веднага отвръща безцеремонно с "клоун". Техничарят играе на приливи и отливи, а някои негови изцепки извън терена карат испанските медии да започнат да го гледат с недоверие. А в началото го наричат "Футболиста със златните крака". През 1983 г. начело на Барса застава едно от треньорските топимена по онова време - Сесар Луис Меноти, но това допълнително усложнява нещата, защото започват да излизат приказки за аржентински клан в отбора. Проблемите на Марадона се задълбочават с тежката контузия на 24 септември 1983 г. Суровият бранител на Атлетик Билбао Андони Гойкоечея чупи зловещо крака на Диего. "Ще мога ли да ходя отново?", пита лекарите на операционната маса бъдещият световен шампион.



Краят

Краят на одисеята на Марадона в Барселона идва с финала за купата през 1984 г. Грандът от "Камп Ноу" вече 10 години не е ставал шампион и привържениците нервничат с основание. Съперник в двубоя за купата е Атлетик Билбао с Гойкоечея, заради когото аржентинецът е аут от терените над 100 дни по-рано през сезона. Баските печелят финала в Мадрид с 1:0, но пред погледа на испанския крал Хуан Карлос се разиграват грозни сцени - побоища с ъперкъти и здрави ритници, а в основата на всичко е дон Диего. Веднага след срещата от ръководството на Барса наричат звездата си тумор и му налагат солена глоба, която обаче Марадона отказва да плати. Испанската федерация пък наказва южноамериканеца да не играе три месеца. Става ясно, че раздялата е въпрос на дни.



Сократес

И тук се задава Наполи. Трябва обаче да кажем, че малка, но важна тухличка в основата на трансфера на Марадона под Везувий се явява бразилският ас Сократес. Елегантният футболист, който води "Селесао Бразилейра" с капитанската лента на Испания'82, е следен изкъсо от Наполи. Тимът от италианския Юг иска да има Доктора на всяка цена, но в последния момент Фиорентина надцаква "небесносините". Срещу 5,3 милиарда лирети "Ла Виола" взима магичния атакуващ халф от Коринтианс и така Наполи насочва мерника си към Диего Армандо Марадона.

Виж Неапол и Марадона

Трансферът на аржентинската мегазвезда при неаполитанците се провлачва цели 44 дни. Точно толкова траят преговорите между всички страни по сделката, за да може Златното момче на Аржентина да кацне в Южна Италия. Свикана е специална среща на Борда на директорите в Барса, за да се реши какво да се прави с фантастичния, но непокорен №10. Стига се до гласуване. 15 гласа "за" и 4 "против" заверяват билета на Диегито за Неапол. Италианският клуб чупи рекорда на Барса от 1982 г., като този път за Марадона е дадена сума доближаваща се до днешните 12 милиона евро. През 1987 г. Милан бие с малко тази цифра при покупката на Рууд Гулит от ПСВ.

Наполи се стреми да осигури на Марадона целия лукс на света и освен тлъсти пачки пари (1 милиард и 785 милиона лирети) на играча с поразяващ ляв крак са обещани две нови коли, уютна къща и 10 двупосочни билета Неапол - Буенос Айрес на сезон, които да ползва когато му домъчнее за родината. Дон Диего подписва с "адзурите" на 30 юни 1984 г., като всичко става в трескава надпревара с времето - в 20 часа същия ден в Италия влиза в сила законът за ограничаване привличането на чужденци. Все пак няколко часа преди резето да хлопне Марадона е закупен от Барса. На 5 юли той е докаран с хеликоптер на стадион "Сан Паоло" пред аплодисментите на около 70 000 тифози. "Севера си има всичко - индустрия, пари, че и по-хубави жени. Но там никога няма да имат Марадона", от този ден насетне казват в Неапол. 



Епилог

10 май 1987 г. Наполи - Фиорентина. Бетонната конструкция едва издържа хилядите по трибуните на претъпкания "Сан Паоло". 29-а минута. Бруно Джордано пуска с петичка към нахлуващия Андреа Карневале и нападателят докарва тифозите до делириум - 1:0 за Наполи. Скоро след това обаче Роберто Баджо от фаул изравнява. До края няма повече голове. По същото време Ювентус прави 1:1 като гост на Верона. Всичко е ясно! За първи път Наполи е шампион и ще гледа грандовете от Север от по-високо! Неапол полудява. Площади, улици и пицарии вече носят името на Марадона. Никой в южния италиански град не си намира място в онази вечер. В ранните часове на следващия ден прегракнали младежи минават покрай местното гробище. Щастливите фенове спират при входа му и решават да напишат със спрей на стената нещо на мъртвите си съграждани. Надписът гласи: "Ако знаете какво пропуснахте!"

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Последвайте каналите ни в:

Още от От скрина

Виж всички