Преродената България изпусна Италия (видео)

Отборът на България започна световните квалификации с престижно равенство 2:2 срещу вицешампионът на Европа Италия на стадион "Васил Левски". Станислав Манолев откри в 31-ата минута, след което последваха два бързи гола на Пабло Освалдо (37,40), като при втория кълбото рикошира в Иван Иванов и промени траекторията си, за да влезе във вратата. Младокът Георги Миланов изравни в 66-ата минута. Интересното е, че за всичките реализатори днес попаденията бяха първи с националната фланелка.

Тимът на Любослав Пенев дори може да съжалява, че не спечели трите точки, тъй като игра по-добре от „Скуадра адзура” и пропуски на Ивелин Попов, Станислав Манолев и Илиян Мицански, както и добрата намеса на Джанлуиджи Буфон попречиха на „лъвовете” да стигнат до исторически обрат. Въпреки това в края също така добрата намеса на Николай Михайлов помогна на „трикольорите” да не стартират със загуба след удар на останалия срещу него Матиа Дестро в 89-ата минута. Стражът преди това също парира удари на Освалдо и Джовинко.

Играчите на Пенев демонстрираха наистина коренна промяна от изявите си през последните години, но за жалост бяха подкрепяни от едва 16 000 зрители. За пети пореден път четирикратните първенци на света не успяха да си тръгнат с победа от София, където имат две поражения и три равенства, но нито един успех в историята си.

Попадението на Манолев пък бе първо от октомври 2009 година за България в официален мач пред собствена публика. Двамата треньори заложиха на очакваните състави. Пенев на 11-те от успеха с 1:0 над Кипър пред три седмици, а Прандели на схемата 3-5-2 със седем играчи на Ювентус от първата минута.

След равностойна игра на бавни обороти през първата четвърт нямаше удари в очертанията на вратите.

В 25-ата минута капитанът на "Скуадра адзура" Джанлуиджи Буфон демонстрира световната си класа, като запази вратата си суха след удар отблизо на Иван Иванов. Бранителят засече центриране от фаул, но стражът с майсторски рефлекс изби в корнер. Преди това Владимир Гаджев, който получи жълт картон за остро влизане в краката на Джакерини, бе отправил първия изстрел към вратата на гостите.

Най-добрият за България Манолев откри в 31-ата минута, когато изненада Буфон с далечен удар и откри головата си сметка за националите в своя мач номер 24. Футболистът на ПСВ Айндховен стреля от около 30 метра и хвана неподготвен легендарния страж на Ювентус, който трябваше да вади топката от мрежата си.

Още с първия удар в нашата врата Освалдо изравни в 37-ата минута, след като бе оставен непокрит в наказателното поле и с левия крак прати кълбото в мрежата на Николай Михайлов. Три минути по-късно отново Освалдо стреля с глава, коженото кълбо рикошира в тялото на Иванов, след което излъга Михайлов и спря в мрежата на България за 1:2. Веднага след това Ивелин Попов направи непростим пропуск от няколко метра, като с диагонален изстрел прати топката встрани от лявата греда на Буфон за жалост на феновете по трибуните. До края на първата част Михайлов парира удар на Освалдо.

Втората част започна с нова опасност за Италия. Този път Джовинко стреля от 11 метра, но Михайлов парира. Последваха няколко добри атаки на "трикольорите", като Буфон трябваше да се намесва едни път, а два пъти защитниците пред него избиха в корнер. България изглеждаше по-свежият тим и създаваше доста проблеми по крилата, но до гол не се стигаше. Мицански се появи на терена на мястото на Гъргоров и малко след това асистира майсторски на Миланов, който в 66-ата минута изравни с първия си гол за тима.

До края на срещата емоции не липсваха. Манолев пропусна сам срещу Буфон, който изби в корнер. Мицански не удари добре топката с глава от отлична възможност. Попов и Миланов стреляха отдалеч, а Манолев след изстрел на Дяков пропусна да вкара и втори гол. За Италия Матиа Дестро влезе на мястото на Джовинко и пропусна да вкара с първото си докосване останал сам срещу Михайлов, като се опита да го прехвърли, но сбърка. Минута преди края на контраатака той отново имаше златна възможност да донесе победата на гостите, но Михайлов спаси.

Рожденикът Георги Сърмов и Александър Тонев се появиха на терена, Диаманти и Пелузо бяха смените на италианците, които заради контузията на Де Роси играха с човек по-малко последните десет минути. Въпреки това до нов гол в двете врати не се стигна и двата тима са доволни, че започнаха с точки кампанията по пътя към Мондиал 2014 в Бразилия.

Сега трябва футболистите на Пенев да затвърдят доброто впечатления и да търсят първа победа над Армения след няколко дни на „Васил Левски”, докато „адзурите” приемат Малта.