Пловдивчанин приземи Ботев в спектакъл на "Герена" (видео+галерии)

В изключително интересен и стойностен двубой пред близо 11 000 зрители на стадион „Георги Аспарухов” Левски победи с 3:1 Ботев (Пловдив) в дербито на втория кръг от „А” група. В герой за „сините” се превърна роденият в Пловдив Симеон Райков, отбелязал първите два гола (15,22). Станислав Ангелов реализира третото попадение (78), а преди него Артур Енрике (42) вкара първия си гол в родния елит. Освен това феновете видяха още куп положения пред двете врати, предимно пред игралия много силно  Енестас Шеткус, но Пламен Илиев също в края показа добър рефлекс. На два пъти гредите спасиха домакините в началото на втората част след удари на Иван Цветков и Вандер при резултат 2:1 за Левски. Гостите имаха претенция за дузпа към Христо Ристосков преди попадението на Ангелов, а след това веднъж гредата помогна на „канарчетата” след удар на Александър Башлиев.

По този начин Левски записа втора поредна победа и има пълен актив от 6 точки, докато първата загуба за най-стария клуб не трябва да разочарова пловдивчани. Причината за това е, че играчите на Ферарио Спасов играят футбол и имат сериозно бъдеще през следващите месеци.

Около 3000 от феноменалните фенове на Ботев пристигнаха в столицата и подкрепиха своите любимци, като за първи път в новата история на родния футбол на „Герена” идват толкова много привърженици на гостуваш тим извън София.

Двамата треньори Илиан Илиев и Спасов направиха по една смяна за разлика от победите на старта в „А” група. Орлин Старокин и Вандер започнаха от първата минута за двата тима.

Срещата стартира много силно за домакините, които още в четвъртата минута пробваха рефлекса на Шеткус. Симеон Райков напълно заслужено откри в 15-ата минута. Крилото бе изведен от Марсиньо и със силен удар от 12 метра прати топката в мрежата.
След попадението на стадиона влязоха още 400-500 фенове на гостите
, които бяха останали извън стадиона до този момент. Те бяха настанени в малката клетка до Сектор "В", след като гостуващият сектор вече бе препълнен.
Сектор "Б" също отговори подобаващо с хореография на тази направена от гостуващата агитка, но "сините" ултраси напълниха едва наполовина своя сектор.
Седем минути след първия гол Райков отбеляза невероятен втори гол със страховит шут от над 20 метра. Пловдивчанинът бе оставен непокрит след силен удар на Владимир Гаджев, който бе избит от Шеткус право в краката на номер 11 от столичани.
Първият удар във вратата на Пламен Илиев бе в 29-ата минута, дело на Тодор Неделев от пряк свободен удар. Малко след това Райков се оказа в страхотна позиция фронтално срещу вратата на Ботев, но стреля над гредата с десния крак.
В 33-ата минута пловдивчани пропуснаха отлична възможност за гол. Ширшак от 12 метра сам срещу Илиев стреля над горната греда на столичани. Базил де Карвальо стреля опасно в 35-ата минута от над 25 метра, като коженото кълбо мина на сантиметри от горния ляв ъгъл на пловдивската врата.
Отличен рефлекс на Шеткус спря Райков от хеттрик в 39-ата минута. "Сините" се
разминаха с гола, а след това кълбото попадна в крилото, който стреля силно, но Шеткус се хвърли напред и изби.
В 42-ата минута синята защита заспа и Артур Енрике намали, след като мина зад гърба на Димитър Везалов и от два метра прати топката в мрежата на Илиев. Той се възползва от центриране на Станислав Костов отдясно. Марсиньо пропусна пък да вкара трети гол преди края на първата част. Така вместо да имат по-сериозен аванс на почивката, „сините” се прибраха само с гол преднина.
Втората част започна с две промени за гостите. Мариан Огнянов и Костадин Дяков замениха Костов и Неделев, а първо Марсиньо не успя да удари добре топката с глава. Веднага след това Иван Цветков нацели сглобката на вратата на Илиев след чудесно изпълнен пряк свободен удар.
Последваха няколко пропуска на Левски, а в 59-ата минута нов красив удар на гостите нацели гредата на Илиев. Този път това стори Вандер с левия крак от границата на наказателното поле. Това притесни за известно време столичани, които също изиграха най-силния си мач от много дълго време насам.
Домакините леко се прибраха, докато гостите станаха по-активни, но чисти положения имаше и пред двете врати. Повече трябваше да се намесва Шеткус, но и Илиев бе на висока. В 75-ата минута гостите поискаха дузпа за нарушение на Старокин срещу Дяков, а две минути по-късно Ангелов отбеляза първия си гол за клуба след завръщането си на „Герена”. Халфът бе изведен очи в очи с вратаря на гостите от Карвальо и с точен удар в десния долен ъгъл направи 3:1.
До края на мача „сините” контролираха двубоя и пак пробваха рефлекса на противниковия врата, а секунди преди края Илиев отново спаси след удар на Цветков.
Така Левски заслужено спечели своята 63 победа от 114 мача срещу „канарчетата” срещу 33 на пловдивчани. Успехът в София бе 43-ти от 58 мача, а Ботев остана без победа срещу своя противник от 1997 година. Ферарио Спасов също остана без победа в столицата срещу „сините”, но двата отбора могат да бъдат доволни и техните фенове също от това, че демонстрираха, че могат да играят добър и нападателен футбол, който да е интересен за феновете в България.
След седмица Левски гостува на Монтана, а на „Колежа” пристига Черноморец.