Пиронкова продължава уверено в Бастад, достигна 1/4-финалите

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за 1/4-финалите на турнира на клей в Бастад, Швеция с награден фонд 220 000 долара, след като победи със 7:5, 6:3 заемащата 110-ото място в света Леся Цуренко (Украйна). В следващата фаза на надпреварата 62-ата в класацията на WTA пловдивчанка ще се изправи срещу спечелилата двубоя между Полона Херцог (Словения) и втората в схемата Юлия Гьоргес (Германия).

Двете тенисистки успяха да изиграят само два гейма преди организаторите да прекратят временно мача заради дъжд. След подновяването на играта Цуренко стигна до два брейкпойнта, но не се възползва от тях. В шестия гейм и Цвети можеше да реализира пробив, но не го стори. Последваха четири гейма, в които двете тенисистки си размениха пробиви. 24-годишната Пиронкова все пак успя да вземе подаването си за 6:5, след което с още един пробив спечели сета със 7:5 след 45 минути игра.

Във втората част 23-годишната украинката имаше брейкпойнт при 1:1, но го пропиля. Все пак Цуренко осъществи пробив за 3:2, но веднага след това самата тя се пропука и резултатът бе изравнен. Пиронкова нанесе решаващия си удар с пробив за 5:3, а малко по-късно сложи точка на спора при собствения си сервис гейм след час и 23 минути игра.

Това бе втори мач между Цвети и Цуренко и втора победа за най-добрата ни тенисистка. За достигането си до 1/4-финалите Пиронкова си осигури 70 точки за световната ранглиста и 5340 долара от наградния фонд. Това означава, че Пиронкова ще се върне в Топ 60 на световната ранглиста при обновяването й следващата седмица.