Голямото оцеляване: Джокович спаси 4 мачбола и остана в борбата на "Ролан Гарос"

Лидерът в световната ранглиста Новак Джокович показа какво означава да имаш непримирим дух и да се бориш до край. Сърбинът се класира за 1/2-финалите на "Ролан Гарос", след като победи по впечатляващ начин поставения под номер 5 в основната схема Жо-Вилфред Цонга (Франция) с 6:1, 5:7, 5:7, 7:6 (6), 6:1, а по пътя към успеха спаси четири мачбола. Така 25-годишният Джокович ще спори за място на финала с носителя на рекордните 16 титли от Големия шлем Роджър Федерер (Швейцария), който пък отстрани Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) отново в петсетов двубой.

Поставеният под номер 1 в схемата сърбин започна убедително сблъсъка с Цонга и след само 21 минути спечели първия сет. Джокович проби подаването на съперника си за 3:1 и 5:1 и по всичко изглеждаше, че няма да има проблеми в мача.

Тези първоначални впечатления обаче се оказаха измамни. Ноле, който преследва своя четвърти пореден трофей от Големия шлем, осъществи пробив за 1:0 в началото на втория сет. Постепенно обаче 27-годишният Цонга се "посъбуди", подкрепян мощно от публиката на централния корт "Филип Шатрие". Надеждата на домакините върна пробива за 4:4, след което реализира сетбол за 7:5 при третата си възможност.

В третата част събитията се развиха по идентичен начин. Световният номер 1 направи ранен пробив в третия гейм, но не запази преднината си. Цонга взе подаването на съперника си за 2:2, а малко по-късно сложи край на 66-минутния сет с пробив за 7:5.

Четвъртата част бе най-напрегната и предложи най-голяма интрига. Джокович имаше два брейкпойнта в петия гейм, но ги пропиля. При 5:4 пък Цонга изпусна два мачбола. Французинът получи два нови шанса да се поздрави с победата при 6:5, но отново не се възползва от златния шанс. Така се стигна до тайбрек, който бе спечелен с 8:6 точки от сърбина.

Отразените мачболи вдъхнаха още повече увереност на Новак, докато при Цонга ефектът бе точно обратният. Надеждата на домакините загуби самочувствието си и това се отрази на развоя на събитията в решаващия пети сет. В него Джокович нямаше милост и реализира два пробива - за 2:0 и 5:1, след което при собствен сервис сложи край на спора след 4 часа и 9 минути игра.

Това бе 11-и двубой между двамата тенисисти и шеста победа за Ноле. Сърбинът завърши срещата с 44 печеливши удара и 34 непредизвикани грешки. При Цонга те бяха съответно 40 и 61. Джокович направи 7 аса, а френският му съперник с един по-малко.