Федерер се измъкна срещу Дел Потро и е на 1/2-финал

Поставеният под момер 3 в основната схема Роджър Федерер е 1/2-финалист на Откритото първенство на Франция по тенис. Швейцарецът демонстрира голямата си класа и въпреки че изоставаше с два сета, все пак стигна до обрат с 3:6, 6:7 (4), 6:2, 6:0, 6:3 срещу деветия поставен Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) след 3 часа и 14 минути игра. В следващата фаза шампионът от надпреварата през 2009 година ще се изправи срещу спечелилия другия 1/4-финал между лидера в ранглистата Новак Джокович (Сърбия) и представителя на домакините Жо-Вилфред Цонга.

В първия сет бяха реализирани четири пробива. 23-годишният Дел Потро взе подаванията на съперника си за 2:1 и 4:1, но бе пробит в шестия гейм. Аржентинецът обаче нанесе още един удар на Федерер и с нов пробив за 6:3 поведе в реултата след само 40 минути престой на корта. Във втората част швейцарецът пое инициативата и направи пробив за 3:2. Още в следващия гейм обаче носителят на рекордните 16 титли от Големия шлем позволи изравняване. До края на сета и двамата тенисисти имаха шансове пред себе си, но не се възползваха. Така се стигна до тайбрек, който бе спечелен със 7:4 точки от Дел Потро.

Изоставайки с два сета, Федерер сякаш преоткри играта си. Бившият номер 1 в света даде само два гейма на опонента си в третата част (6:2), след което в четвъртата бе безмилостен - 6:0 за 23 минути. Така първият 1/2-финалист в мъжката надпреварата в Париж трябваше да се определи в петсетов мач.

В решаващия сет Дел Потро имаше два брейкпойнта в самото начало, но не се възползва и малко по-късно бе наказан за това. Федерер направи важен пробив за 3:1 и до края не спря да притиска аржентинския си съперник. Швейцарецът изпусна един мачбол в деветия гейм, но при втория не сгреши.

Това бе 14-и сблъсък между двамата тенисисти и 12-а победа за Федерер. Швейцарецът остави в статистиката 59 печеливши удара, докато при Дел Потро те бяха съответно 33. Равенство имаше при непредизивкани грешки - 43 и за двамата тенисисти.