Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Федерер загуби сет и срещу №109 в света, но е на 1/4-финал

Рекордьорът по титли от Големия шлем Роджър Федерер се класира за 1/4-финалите на "Ролан Гарос" след победа с 3:1 (5:7, 7:5, 6:2  ) срещу белгийския младок и една от сензациите на турнира Давид Гофен. Швейцарецът изпита затруднения в първите два сета, но след това сломи съпротивата на ракета номер "109" в световния тенис, който е абсолютен дебютант в Париж. В следващия кръг Федерер ще се изправи срещу победителя от двубоя Хуан Мартин дел Потро и Томаш Бердих.

В първия сет играта вървеше равностойно. 21-годишният тенисист успя да излъже легендата с пробив в последния момент - 7:5. Роджър допусна цели 17 непредизвикани грешки срещу шест за Гофен. През втория играта на бившия номер едно продължи да нe върви в познатото темпо. Цели 14 непредизвикани грешки направи Федерер, но показа характер в края на гейма. Нещата се обърнаха и швейцарецът надделя със 7:5.

След изравняването на сетовете Гофен сякаш се пречупи, а играта на фаворита се подобри. Роджър намали непредизвиканите грешки в сета до осем и даде само два гейма на своя опонент. Бърз пробив в четвъртия сет донесе преднина на идола на милиони. Белгийският играч не успяваше да се противопостави при сервиране на Роджър и трудно взимаше подаванията си.

Федерер в трети пореден мач загуби сет. Гофен пък се представи достойно в дебютното си участие. Белгиецът е квалификант и влезе в схемата като "щастлив губещ".

Снимки: Getty Images/Guliver