Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Драматичен финал остави младежите ни в битката за Евро 2013 (ВИДЕО+ГАЛЕРИЯ)

България и Шотландия направиха драматично 2:2 в европейска квалификация за младежи до 21 години, която се игра в Ловеч. Двубоят имаше епичен финал, след като до 90-ата минута резултатът беше 1:1 след голове на Георги Миланов (33) за нашите и на Джордан Роудс (69) за съперника. В заключителните секунди на редовното време голмайсторът на Хъдърсфийлд реализира второ попадение и "гайдарите" си помислиха, че ще спечелят. "Лъвчетата" на Михаил Мадански обаче показаха характер и халфът на Лудогорец Георги Костадинов изравни в третата минута на продължението.

Така българите остават на трето място в групата. За да компенсират изгубените точки днес, те задължително трябва да спечелят гостуването си на лидера Холандия на 5 юни. До края на битката ни предстои визита и на слабака Люксембург на 10 септември, където успехът изглежда значително по-лесно достижим.

В същото време обаче се надяваме шотландците и холандците да допуснат грешки в оставащите си мачове. За финалите на Евро 2013 в Израел се класират 8 отбора - домакинът плюс 7 тима. Те се определят чрез плеойфи между 10-те победители в групите и 4-те най-добри втори отбора.

Лошото за България е, че това беше последното ни домакинство.

Срещу шотландците днес започнахме много силно и през първото полувреме доминирахме. След няколко пропуска и пред двете врати се стигна до 33-ата минута. Тогава Георги Миланов вкара за 1:0 след красива комбинация с Александър Цветков и майсторски удар от границата на наказателното поле.

След почивката обаче статуквото на терена се промени, тъй като "гайдарите" ни надиграха почти тотално. Всичко най-интересно беше пред вратата на Стефано Кунчев, който в 69-ата минута капитулира след точния удар на Роудс с глава. В края Роудс вкара още едно попадение и всичко отиваше към кошмарен завършек, за да се стигне до изравнителния гол на Костадинов.

Заради наказания в този мач за България не играха вратарят Пламен Илиев и Александър Тонев, а Антон Карачанаков е контузен.

БЪЛГАРИЯ - ШОТЛАНДИЯ 2:2
1:0 Г. Миланов (33)
1:1 Роудс (69)
1:2 Роудс (90)
2:2 Костадинов (90+3)

БЪЛГАРИЯ: Кунчев, Пашов, Колев, Терзиев, Ил. Миланов (59-Грънчов), Цветков, Димов (74-Кирилов), Г. Миланов, Балджийски, Цветанов, Костов (64-Костадинов)

ШОТЛАНДИЯ: Риджерс, Джак (81-Тошни), Ханлън, Уилсън, Пери, Кели, Ръсел (83-Палмър), Уудърспуун (67-Армстронг), Роудс, Алън, Стивън

Жълти картони: Цветков, Балджийски (Б); Уудърспуун (Ш)

5. Люксембург 0 т. (4)

За финалите в Израел се класират 8 отбора - домакинът плюс 7 тима. Те се определят чрез плеойфи между 10-те победители в групите и 4-те най-добри втори отбора.

Снимки: Марин Маринов/Sportal.bg