Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Турция ни свали на земята (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният отбор на България загуби с 0:2 контролата от Турция пред 4500 зрители на „Ред Бул Арена” в Залцбург. По веднъж в двете полувремена се разписаха футболистът на Байер Леверкузен Йомер Топрак в 22-ата минута и Бурак Йълмаз в 90 минута. Така „трикольорите” допуснаха първо поражение под ръководството на Любослав Пенев, след като досега селекционерът бе записал равенство в Унгария (1:1) и победа с 2:1 над Холандия преди няколко дни. Отборът ни остана далеч от показаното в проверката с Холандия преди три дни (2:1) и както призна самият Пенев, му предстои още много, много работа, за да достигне желаното ниво.

Южните ни съседи заслужено постигнаха победата, тъй като държаха инициативата почти през цялата среща, а веднъж и гредата помогна на Стоян Колев след удар на халфа на Реал Мадрид Нури Шахин, който бе сред най-активните в състава на турците. Добър мач направи и звездата на Атлетико Мадрид Арда Туран.

45-годишният роден специалист направи цели пет промени в стартовите 11 за разлика от мача на „Амстердам Арена”. На мястото на Валери Божинов на върха на атаката Пенев заложи на капитана на Лудогорец Емил Гъргоров. Халфът на Локомотив (Пловдив) Христо Златински смени Георги Миланов, който се завърна в България за мача на младежите с Шотландия, Иван Бандаловски и Петър Занев застанаха на местата на Йордан и Веселин Миневи в зоната на крайните защитници, а Валентин Илиев излезе титуляр за сметка на Иван Иванов.

Подкрепяни от над 4000 турски фенове играчите на Абдула Авджъ започнаха по-активно срещата, но подредената защита на България не позволяваше на противника да стигне до опасности пред вратата на Колев. Така след грешка в нашата отбрана точен за символичните гости беше Йомер Топрак в 22-ата минута. Той се разписа отблизо след центриране от корнер. Именно атаката преди ъгловия удар бе най-опасната за турците, които пробиха отляво през Бандаловски, а Петър Занев изчисти в корнер. Играчът на Байер Леверкузен изпревари Валентин Илиев и не остави шансове на Стоян Колев.

Станислав Манолев направи невероятен пропуск в 40-ата минута, когато от два метра не вкара топката във вратата Мерт Гюнок след центриране на Златински. Крилото на българите връхлетя на скорост, но нямаше късмета да насочи добре топката в очертанията на вратата на южните ни съседи. При опита си да му попречи Исмаил Кьойбашъ се контузи и бе заменен принудително.

До края на първата част и Златински пробва късмета си, но стреля право в ръцете на вратаря, а секунди преди края на първата част Серджан Сарарер пропусна да удвои.

На почивката Илиян Мицански замени Златински, а Дяков пробва първия удар през втората част, но стреля високо над вратата. Колев трябваше да показва рефлекс след изстрел на Шахин преди Галчев да замени Гъргоров.

Секунди по-късно - в 56-ата минута, Манолев отново от няколко метра, но този път с глава пропусна да изравни след подаване също с глава на Вальо Илиев след центриране от фаул на Гаджев.

Капитанът на "трикольорите" Ивелин Попов отстъпи мястото си на Тонев в 64-ата минута, а в следващата атака на южните ни съседи звездата Нури Шахин нацели горната греда от 18 метра.

Българите видимо изпитваха затруднения да изнесат топката и да стигнат до вратата на противника. Иван Стоянов замени Манолев, а Пламен Илиев дебютира за представителния състав на България в 74-ата минута. Малко след това още един дебютант се появи в състава на родните национали - Стефан Велев от Берое замени Гаджев.

До края нашите направиха две атаки, но без да стигнат до завършващ удар. Турция пък атакуваше с по-свежи сили и Бурак първо пропусна сам срещу Илиев, но в последните секунди, останал очи в очи с него, оформи крайното 2:0 за все още бронзовия медалист на Европа.

БЪЛГАРИЯ- ТУРЦИЯ 0:2 (0:1)
0:1 Топрак (22)
0:2 Бурак (90)

БЪЛГАРИЯ: Стоян Колев (74- Пламен Илиев), Иван Бандаловски, Вальо Илиев, Николай Бодуров, Петър Занев, Станислав Манолев (74-Иван Стоянов), Светослав Дяков, Владимир Гаджев (78-Стефан Велев), Христо Златински (46-Илиян Мицански), Ивелин Попов (64-Александър Тонев), Емил Гъргоров (55-Борис Галчев)
Резерви: (Иван Чворович, Александър Александров, Иван Иванов, Йордан Минев, Веселин Минев, Валери Божинов)
ТУРЦИЯ: Мерт Гюнок, Исмаил Кьойбашъ (43-Хасал Али Калдъръм), Сердар Куртулуш (46-Хамит Алтънтоп), Бекир Иртегюн, Йомер Топрак, Емре Бельозоолу, Нури Шахин (78-Джанер Еркин), Арда Туран, Серджан Сарарер (89-Мустафа Пектемек), Умут Булут, Тунай Торун (78-Бурак Йълмаз)
Резерви: (Дженк Гьонен, Егемен Коркмаз, Мустафа Пектемек)

СЪДИЯ: Гробелник Герхард