България с първа победа в Световната лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

България постигна първата си победа в Световната волейболна лига за мъже за 2012 година, след като разгроми Португалия с 3:0 (25:22, 25:16, 25:12) в мач от 2-ия кръг на Група D на турнира във Франкфурт (Германия).

Матей Казийски и компания срещнаха леки затруднения само в първата част, след което вдигнаха оборотите и прегазиха своите съперници. Възпитаниците на Радостин Стойчев бяха подкрепяте бурно от много български зрители в зала "Фрапорт Арена".

Португалия поведе в началото на мача с България с 5:3 с атака на Алешандре Ферейра. Цветан Соколов намали до 4:5, но после би сервис в аут. България изравни при 6:6 след грешка на Алешандре Ферейра. Цветан Соколов изравни за 7:7 с мощна атака по правата. Португалия излезе напред при първото техническо прекъсване с 8:7. Матей Казийски намали до 8:9 с атака по блока. България изравни до 9:9 след грешка на съперниците. България поведе с 10:9 и това накара Флавио Гулинели да вземе прекъсване. Технична атака на Матей Казийски доведе разликата до 12:9. Перфектна единична блокада на Теодор Тодоров доведе резултата до 14:10. Мощна атака на Цветан Соколов доведе до 15:11. Фелипе Пинто извади топката в аут и България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Тройната българска блокада донесе нова точка 17:12. Флавио Гулинели взе второто си прекъсване в първата част. Страхотен двоен блок на Теодор Тодоров и Георги Братоев направи резултата 19:13. Виктор Йосифов направи 21:15. Матей Казийски заби мощно над португалската блокада - 22:16. Грешка в атаката на Тодор Алексиев и резултата бе намален до 18:22. Тук Радостин Стойчев взе прекъсване. Цветан Соколов заби с огромна сила за 23:19. Матей Казийски изведе България до геймбол с мощен удар по блокадата - 24:20. Руи Сантош заби ас за 22:24. Матей Казийски затвори първата част с 25:22 след пайп.

България поведе с 3:2 след сервис в аут на Валдир Секейра. Матей Казийски направи 5:4. Страхотно спасяване на Теодор Салпаров в защита върна топката в полето на Португалия, но при последвалата атака "Селесао" поведа с 6:5, а малко по-късно и със 7:5. Двоен блок доведе преднината на португалците до 8:5 при първото техническо прекъсване. България намали до 7:8 след грешка на Алешандре Ферейра. Цветан Соколов направи 8:8. Матей Казйиски и компания дръпнаха с 11:9. Матей Казийски заби технично за 13:10. Българските национали поведоха с 4 точки при второто техническо прекъсване, след грешка от сервис на Руи Сантош. Възпитаниците на Флавио Гулинели намалиха до 15:17 и Радостин Стойчев взе прекъсване. Изключителна игра в защита на Теодор Салпаров даде възможност на Матей Казийски да направи 18:15. Цветан Соколов доведе резултата до 19:15 и Флавио Гулинели прекъсване. Авансът бързо нарасна до 7 точки след атака на Тодор Алексиев при 23:16. Единичен блок на Теодор Тодоров донесе успеха на България във втората част с 25:16.

България поведе набързо с 4:2 в началото на 3-ата част. Мощна атака на Матей Казийски даде преднина от 7:5. Атака по блокадата на Цветан Соколов доведе до 3 точки аванс при първото техническо прекъсване - 8:5. Разликата бързо набъбна до 11:6 и Флавио Гулинели взе прекъсване за Португалия. Тодор Алексиев направи 14:8 с атака по блока. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 в полза на България. Цветан Соколов се разигра и с атака над блокадата направи 18:8.
Бомбена атака на Виктор Йосифов през центъра и 19:9. Цветан Соколов заби ас за 21:9. Нов ас, този път на Тодор Алексиев, доведе резултата до 23:10. Мощна атака на Цветан Соколов по блокадата и мачбол - 24:11. България затвори третата част с 25:12 и мача с 3:0 гейма.

Цветан Соклов заби 20 точки (2 аса, 3 блока), а Матей Казийски се отличи с 11 точки (1 ас). Теодор Тодоров заби 8 точки (1 ас, 6 блока!!!).

За Португалия най-резултатен бе Валдир Секейра с 14 точки.

Утре от 16,00 часа България излиза срещу Германия.
БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 3:0 (25:22, 25:16, 25:12)
БЪЛГАРИЯГеорги Братоев 2 (1 ас, 1 блок), Цветан Соколов 20 (2 аса, 3 блока), Матей Казийски 11 (1 ас), Тодор Алексиев 9 (1 ас, 2 блока), Теодор Тодоров 8 (1 ас, 6 блока), Виктор Йосифов  2 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Тодор Скримов, Светослав Гоцев)
Старши-треньор: Радостин Стойчев
ПОРТУГАЛИЯ: Тиаго Виолаш 1, Алешандре Ферейра 7, Фелипе Пинто 4, Карлош Фидалго 8, Валдир Секейра 14, Руи Сантош  3 - Жоао Коельо-либеро (Марко Ферейра, Иво Кашаш)
Старши-треньор: Флавио Гулинели