Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16) 2:0

Фантастична България удари вторите в света пред 50 000 насред Амстердам (видео + галерия)

Националният отбор на България изигра отличен мач и победи с 2:1 като гост един от фаворитите за европейската титла Холандия насред Амстердам. Българите демонстрираха отличен футбол срещу световния вицешампион и изпуснаха още изгодни възможности за гол. Това бе втори пореден мач на Любослав Пенев начело на тима и "трикольорите" отново показаха видимото си израстване под негово ръководство.

Единственото попадение за "лалетата" вкара Робин ван Перси в 45-ата минута. Ивелин Попов от дузпа в 49-ата минута и резервата Илиян Мицански в добавеното време донесоха изненадващата, но напълно заслужена победа за България пред 50 000 на „Амстердам Арена”. Валери Божинов също можеше да се разпише, но ударът му от фаул в 44-ата минута срещна напречната греда.

Селекционерът Любослав Пенев бе направил няколко промени в състава в сравнение с двубоя срещу Унгария (1:1). Стоян Колев зае мястото на контузения Николай Михайлов. Десният бранител Иван Бандаловски пък седна на пейката за сметка на Йордан Минев, който триумфира с Купата на страната и шампионската титла в историческия сезон на Лудогорец. Иван Иванов и Николай Бодуров отново действаха в центъра на защитата, а Веселин Минев бе ляв бранител за сметка на Петър Занев. Дебютиралият отлично срещу Унгария Станислав Дяков отново бе единствен опорен халф, а Владимир Гаджев и Георги Миланов бяха останалите полузащитници. Последният бе титуляр срещу „лалетата” на мястото на Христо Златински и след мача напуска лагера на тима, за да се присъедини към младежите. Футболистът на ПСВ Айндховен Станислав Манолев, Ивелин Попов и нападателят на Спортинг (Лисабон) Валери Божинов, заменил Емил Гъргоров, бяха останалите титуляри. След почивката в игра влязоха Иван Чворович, Валентин Илиев, Христо Златински, Иван Стоянов, Александър Тонев и Илиян Мицански.

Българите се представиха отлично и в двете фази на играта. Много силно играха отдясно Йордан Минев и Станислав Манолев. Двойката централни защитници сбърка само при попадението на звездата на Арсенал и голмайстор на Висшата лига Робин ван Перси. За втори пореден мач на висота се представи и полузащитникът на шампиона Лудогорец Светослав Дяков.

В началото на двубоя домакините опитаха да наложат натиск. В 10-ата минута Хунтелаар получи топката в наказателното поле, но бе блокиран от Веселин Минев. Минута по-късно Уесли Снайдер пусна отличен пас за нападтеля на Шалке, който обаче не бе прецизен в спирането и пропиля добрата възможност. В 18-ата минута бе и първата по-опасна атака за българите, но опитът за комбинация между Валери Божинов и Ивелин Попов не бе успешен.

В 26-ата минута "лалетата" пропиляха най-добрата си възможност за гол. Найджъл де Йонг стреля след центриране от корнер, Манолев не бе убедителен в изчистването, но Йордан Минев предотврати сигурно попадение със самопожертвователна намеса на самата голлиния.

В 44-ата минута "трикольорите" бяха много близо до първи гол, но удар на Влаери Божинов от фаул срещна напречната греда. Само минута по-късно "лалетата" се възползваха от първата груба грешка в родната защита и Робин ван Перси се разписа с удар от въздуха след асистенция на Уесли Снайдер.

Равенството бе възстановено в 49-ата минута, когато Ивелин Попов се разписа от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за игра с ръка на Рафаел ван дер Ваарт след центриране отдясно на Йордан Минев.

В следващите минути "трикольорите" показаха много стабилна игра в отбрана и в средата на терена, без да дадат възможност на звездите на съперника да застрашат Стоян Колев. В 70-ата минута българите дори можеха да поведат в резултата, но удар на Станислав Манолев мина покрай дясната греда. Четири минути по-късно и Георги Миланов опита късмета си с изстрел отдалеч, но не сполучи. В 81-ата минута резервата Иван Чворович спаси далечен удар на резервата Ариен Робен, който раздвижи феновете с влизането си.

Победният гол за България вкара резервата Илиян Мицански в 93-ата минута. Станислав Манолев открадна топката отдясно, напредна по крилото и центрира в наказателното поле, където Мицански засече с глава и прати кълбото в обратния ъгъл.

Така, подобно на май 1988 година, победихме в навечерието на европейското първенство „оранжевите” в контрола преди еврофиналите. Тогава насред Ротердам надвихме Рууд Гулит и компания със същия резултат, отново след обрат и отново с главно действащо лице Любо Пенев, който бе точен в 89-ата минута за 2:1. Днес родните национали победиха също с гол в последната минута, а успеха бе първи на Пенев откакто пое поста след дебютното равенство 1:1 с Унгария през февруари.

Следващият мач на „лъвовете” е във вторник на 29-и май в Залцбург срещу Турция, където националите трябва да затвърдят показаното в последните си две срещи.

ХОЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:2 (1:0)
1:0 Ван Перси (45)
1:1 Попов (49-д)
1:2 Мицански (90+3)

Холандия: Тим Крул, Джон Хайтинга, Йорис Матайсен (16-Вилфред Баума), Йетро Вилемс (63-Шаарс), Грегори ван дер Вил, Марк ван Бомел, Найджъл де Йонг (85-Кевин Щроотман), Уесли Снайдер, Рафаел ван дер Ваарт (63-Дирк Каут), Клаас-Ян Хунтелаар (77-Ариен Робен), Робин ван Перси