Феноменално шоу на "Меаца" = Юве шампион (видео+галерия)

Отборът на Интер разби Милан с 4:2 дербито на Милано от 37-ия кръг на Серия "А" в невероятен спектакъл на "Джузепе Меаца". По този начин "нерадзурите" направиха другия си вечен враг Ювентус шампион на Италия, детронирайки "росонерите". Страхотното шоу пред 75 000 на "Меаца" бе от първата до последната минута, като нито един от двата отбора не се предаде и търсеше победата до края. Велик мач за "черно-сините" записа Диего Милито (14, 52-д, 79-д), който вкара хеттрик, като обърна резултата след двата гола на Златан Ибрахимович (44-д, 46). Майкон (87) пък с феноменален гол в края свали от трона играчите на Милан.

Шестата загуба за сезона в калчото и втора поред от Интер остави вече бившите шампиони на второ място със 77 точки, докато 90 минути преди края Ювентус е недостижим на върха с 81 точки. Това е 28-ото Скудето за "бианконерите" и първо за тях от 2003 година, след като им бяха отнети двете от 2005 и 2006 година.

„Нерадзурите” пък зарадваха тифозите си, като съсипаха мечтата на градския съперник, а освен всичко друго продължават да мечтаят за третото място в крайното класиране.

Дербито започна отново с две страхотни хореографии на двете агитки. Идолът на „Курва Норд” Диего Милито откри в 14-ата минута, след като се възползва от грешка в защитата на "червено-черните". Аржентинецът се разписа от два метра. Както е известно, през януари той донесе успеха с 1:0 в мача от първия полусезон.

180 секунди по-рано Златан Ибрахимович пропусна от няколко метра сам срещу Жулио Сезар след подаване на Робиньо. Втори гол на Интер бе отменен в 19-ата. Бразилският защитник Лусио прати топката в мрежата, но бе в засада. В 32-ата минута Кристиан Абиати изби удар на Естебан Камбиасо с глава, но останаха съмнения, че топката премина голлинията. Секунди по-късно стражът на "росонерите" спаси вратата си отново с невероятен рефлекс при удар на Уесли Снайдер. Вратарят се контузи в тази ситуация и бе заменен от Марко Амелия, а десет минути по-рано Даниеле Бонера също бе сменен принудително от юношата Матиа Де Шильо.

Малко преди края на първата часта Никола Рицоли свири дузпа за Милан, която Златан Ибрахимович отбеляза с 27-ия си гол за сезона в първенство. Интересното е, че 11-метров наказателен удар нямаше, тъй като Сезар изби чисто топката от краката на Кевин-Принс Боатенг, но реферът показа бялата точка и вбеси "нерадзурите". Веднага след това Рицоли изпусна мача, след като играчите на Андреа Страмачони изритаха лошо Ибра и Робиньо без да получат картони.

Втората част започна страхотно за "червено-черните", които поведоха след 30 секунди. Точен отново бе Ибра, който преодоля Самуел и Лусио и технично прехвърли Сезар с 28-ия си гол в калчото и общо 35-и за сезона. Снайдер бе близо до равенството в 49-ата минута с удар от над 40 метра, но Амелия спаси. Последваха протести за дузпа на "черно-сините" за нарушение срещу Самуел, а дузпата все пак дойде в 51-ата минута. Тогава Иняцио Абате фаулира Милито в наказателното поле и Интер получи право да изпълни наказателен удар. Принца застана зад топката и изравни.

Малко след това Мунтари пропусна да даде нов гол аванс на своите с пропуск от един метър. Робиньо на два пъти, Марио Йепес и Абате пропуснаха да вкарат в момента, когато Милан стоеше по-добре на терена. За капак на всичко и Мунтари се контузи и бе заменен принудително от Антонио Касано в 76-ата минута. 60 секунди след това Неста игра с ръка след удар с глава на резервата Джампаоло Пацини. Рицоли даде нова дузпа, която Милито реализира, записвайки исторически хеттрик в дербито и общо 24-и гол за сезона.

„Росонерите” не се предадоха и продължиха да търсят изравняване, въпреки че пристигнаха новините от Триест, че Ювентус вече води с 2:0. Няколко минути преди края всичко свърши, след като Майкон препарира резервата Амелия с топовен удар от над 23 метра в горния десен ъгъл на стража. Това означаваше само едно - Ювентус шампион на Италия за сезон 2011/2012 година.
Последните минути с фланелката на Интер изигра Иван Рамиро Кордоба, който влезе резерва в края. Колумбиецът напуска след 13 години клуба. На загрявката преди двубоя всички играчи на "нерадзурите" бяха с екипа на Кордоба.

Милан и Интер останаха с десет титли по-малко: по 18. Ибрахимочив пък за първи път от девет години не спечели първенството, в което участва, въпреки че записа рекордните 28 попадения кръг преди края.