Голям Локомотив и детински грешки почти изхвърлиха Левски от Европа (видео)

Отборът на Локомотив Пловдив записа престижна победа над Левски с 3:2 на "Лаута" в дербито от 27-ия кръг на "А" група, след като още в 18-ата минута губеше с 0:2. Точни за "смърфовете" бяха Базил де Карвальо (29) Йордан Тодоров (40) и Христо Златински (62-дузпа), а Христо Йовов (14) и Симеон Райков (17) дадоха комфортна, но недостатъчна преднина на софиянци. Тимът на Емил Велев - Кокала свали "сините" от четвъртата позиция и повече от всякога вярва в класиране в Лига Европа, докато момчетата на Ясен Петров вече са шести и кошмарът им да останат извън евротурнирите е повече от реален.

Пред около 10 000 фенове двата отбора си вкараха четири гола още преди почивката, като грешките в защита преобладаваха. Първо точен за "сините" бе Христо Йовов в 14-ата минута, след като се отскубна от защитата на "бяло-черните" след подаване на Жуниньо. Три минути по-късно Симеон Райков удвои, също останал очи в очи срещу Иван Караджов, като отбраната на домакините има сериозна заслуга за допуснатите попадения. Колегите от "синята" защита обаче тепърва подготвяха своето шоу в мача на грешките.

Малко по-късно започна обратът на домакините. Базил де Карвальо намали на 1:2 в 29-ата минута от два метра след подаване на Йордан Тодоров. Необяснимо как бившият играч на ЦСКА бе оставен от Сюлейман Диамутен да нахлуе в наказателното поле и да подаде с лекота на сенегалеца. Нападателят се разписва за четвърти път във вратата на "сините", които миналата зима го взеха и след това изгониха заради травма в рамото.

В 40-ата минута двамата си размениха позициите и Тодоров изравни, след като се възползва от поредната грешка в защитата на столичани. Този път виновникът бе игралият изключително неориентирано днес Нуно Пинто, който покри няколкометрова засада при поредната си издънка през първите 45 минути. Така, останали двама на един, играчите на Локомотив си подадоха добре и изравниха. 60-секунди по-късно Нуно Пинто игра с ръка в наказателното поле при центриране на Тодоров и "смърфовете" поискаха дузпа, но Таско Тасков остана безмълвен.

"Черно-белите" повярваха в пълния обрат и той стана факт в 62-ата минута. Игралият днес като десен бранител Иво Иванов се опита да върне една топка към Пламен Илиев от 30 метра. Пред погледа на своя бивш треньор и бъдещ наставник на "сините" Илиан Илиев Иванов ритна кълбото леко и така изведе Де Карвальо, който пък бе фаулиран в наказателното поле от стража на столичани. Реферът посочи бялата точка, а Христо Златински вкара третия гол. За нарушението си капитанът на Левски бе декориран само в жълто, независимо че беше последен в защита.

Две минути по-рано най-опитният играч на "сините" Христо Йовов се контузи и бе заменен от Иван Цветков, а до края на мача в игра влезе и 15-годишният Антонио Вутов.

Единственото положение за трети гол на Левски  обаче бе чак в 87-ата минута, когато първо Иван Караджов изби лошо центриране от фаул, а след това при добавката на Райков от два метра юношата на "армейците" отрази шута. В продължението на мача Даниел Димов бе изгонен.

Преди дни Кокала, чийто живот е свързан с "Герена", заяви, че е време "сините" да останат извън Европа. За последно отборът не заслужи евроквота след сезон 1991/1992 година и сега е на път до стане същото.

Последният треньор, направил Левски шампион, спечели срещу столичани за втори пореден път с обрат. Както е известно, на 15 март Велев изхвърли "сините" от турнира за Купата на България след победа с 2:1.

Успехът днес е пети пореден за "смърфовете" в "А" група и е общо 11-и от 15 мача в първенството с Кокала като треньор. Специалистът има само две загуби след пристигането си на "Лаута". Днешната победа за Локо бе едва 14-а от 106 мача в историята между двата тима, както и 11-а в Пловдив.

Собственикът на Локомотив Коко Динев се радваше на головете на своите и бе изключително щастлив от обрата в компанията на европейския шампион с Порто от 2004 година Маниш.

"Смърфовете" вече са четвърти с актив от 55 точки, докато "сините" останаха на шесто място с 53 точки. Най-вероятно успехът над ЦСКА преди седмица ще остане най-хубавото нещо за "синия" клуб през този сезон.

Поражението е осмо от 27 мача за 26-кратните шампиони. Сега вече те трябва да разчитат на други отбори да грешат, а те да си спечелят и трите оставащите мача, за да имат шансове за класиране в Лига Европа. Освен 3 точки преднина, третият Черноморец има и предимство в преките двубои със "сините".

При положение че Локомотив Пловдив спечели Купата на България, Левски трябва да завърши трети, ако иска да играе в евротурнирите. Дори и да загуби финала с Лудогорец, тимът на Емил Велева отново ще играе в Европа за сефте от сезон 2005/2006 година насам, стига да остане на четвърто място.