В Серия "А" може да има само един губещ

180 минути преди края на сезона в Серия "А" сензационно интригата се завърза до краен предел. Фаворитът за Скудетото Ювентус направи немислимо равенство срещу аутсайдера Лече пред 40 000 тифози на "Ювентус Стейдиъм", което прехвърли цялото напрежение върху движещия се като комета през последните два месеца отбор на Антонио Конте. Играчите на Старата госпожа имаха осем поредни победи с едва един допуснат гол и вкарани 23 попадения, като от първата до последната минута надиграха тотално физически и технически Фиорентина, Интер, Рома, Наполи, Чезена, Новара, Лацио и Палермо.

Изведнъж от нищото вчера стана почти чудо. Пет минути преди края Юве и тифозите на клуба предчувстваха 28-ото Скудето в историята на клуба, когато вече 30 минути Лече играеше с човек по-малко и по никакъв начин не беше стигнал до Джанлуиджи Буфон. Футболът обаче за това е толкова обичан, тъй като е непредвидим. Стражът, капитанът и символ заедно с Алесандро Дел Пиеро в селекцията на Конте сгреши фатално, както никога досега в своята кариера и шокира всичките тифози на тима, съотборниците си и своите шефове. Световният шампион от 2006 година със "Скуадра адзура" прави най-добрия си сезон от шест години насам, когато за последно бе избран за номер едно на своя пост в света. Именно затова никой не е очаквал никога подобна грешка от него, особено в момент като този.

Юве държеше титлата в ръцете си, тъй като в оставащите два мача имаше нужда от едва три точки срещу Каляри и Аталанта, но най-вече щеше да откаже преследвачите от Милан, които бяха свалили гарда и се чувстваха детронирани от непобедения досега Ювентус.

Пет минути преди края на мачовете вчера Юве загуби самочувствието си, а Милан го възвърна. "Росонерите" надвиха с 2:0 Аталанта, като след новината, че Лече изравнява, миланистите, проспали последните 75 минути от срещата с "бергамаските" и видимо изморени и неуверени, под скандиранията на тифозите си вкараха още един гол, пропуснаха най-чистото си положение чрез Златан Ибрахимович и нацелиха гредата в рамките на 450 секунди. Това показва само колко е важно главата да ти е на място и да си максимално концентриран, а с помощта на ентусиазма можеш да постигнеш нещата, които физически изглеждат много трудно в даден момент.

Андреа Пирло и компания продължават да държат съдбата си в свои ръце, но нещо се промени. Сега напрежението е върху тях и от ръководството се притесняват най-много от този факт, че доста от играчите не са свикнали да издържат на подобен тип напрежение (б.а. - поне 15 от тях не са печелили Скудетото в кариерата си), докато "червено-черните" имат доста по-голяма доза опит в такива ситуации. Физически Юве смаза всички през последните седмици, вкара с лекота много голове, има най-добрата защита, а и е по-силен състав от Каляри и Аталанта, които вече се спасиха. Затова на пръв поглед не би трябвало да има проблеми за състава на Конте, който няма загуба от началото на кампанията, което между другото е рекорд в историята на "бианконерите", но пък има цели 15 равенства.

"Росонерите" имат по-труден мач, тъй като се изправят в градското дерби с Интер, но ако имаха малко останала вяра преди мача с Аталанта, сега имат много повече причини да вярват, че може да задържат Скудетото. Освен това те разчитат напрежението в редиците на лидерите да се окаже решаващо и тимът на Каляри да измъкне точка от торинския гранд.

Цял сезон Конте не спира да повтаря, че тимът му е по-слаб от Милан и отборът прави нещо велико, но мечтата е да се стигне до нещо супервелико със спечелването на титлата. Той дори определи евентуална титла на Юве като равна на тази на Верона от 1985 година след двете поредни седми места в калчото за Старата госпожа. Сега, когато я държаха с двете си ръцете… Ще съумеят ли да не я изпуснат в оставащите 180 минути? Дел Пиеро и компания няма как да не ги е малко страх, че може да пропуснат златен шанс, тъй като оттук до края на сезона може да има само един губещ отбор и това е най-титулуваният състав в Италия - Ювентус.