Олимпийската мечта е жива за България! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния ни отбор запазиха шансове за класиране на полуфиналите на олимпийската квалификация в Анкара, а от там и за спечелване на квота за Лондон 2012. Възпитаничките на италианския селекционер Марчело Абонданца биха категорично Хърватия с 3:0 (25:21, 25:21, 25:20) във втория си мач от Група "А" на турнира, игран този следобед в зала "Башкент" в турската столица.

По този начин, за да се класират на полуфиналите българките трябва да победят и отбора на Германия, който по-късно тази вечер играе с домакините от Турция. От друга страна Хърватия приключи участието си на квалификацията на последното 4-то място в групата без нито една победа. Срещата между България и Бундестима е утре (4 май) от 16:30 часа българско време.

Срещата започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за хърватките - 8:7 след атака на Антония Калеб. Последваха успешна атака на Ева Янева и контра на Елица Василева и 9:8 за България. До втората пауза разликата за българските момичета нарасна до 16:13 след две блокади на Добриана Рабаджиева и Цветелина Заркова. Волейболистките на Хърватия намалиха до 17:16 след две грешки на Ева Янева и Доби Рабаджиева, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Това даде резултат и България си върна предимството при 19:16 след нови две атаки на Янева и дори го увеличиха до 22:18 след блок на Ели Василева. В крайна сметка българските волейболистки спечелиха гейма с 25:21 след блок-аут на Доби Рабаджиева.

И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което българките дръпнаха със 7:5 и 8:6 след отлични отигравания на Ева Янева. Постепенно Хърватия успя да изравни при 11:11 и дори да поведе с 13:11 след атака на Мира Топич последвана от блокада и атака на Хана Чутура и грешка на българската капитанка Страшимира Филипова. Въпреки прекъсването за Абонданца, разликата леко се увеличи до 16:13 след нова успешна атака на Мира Топич. България съумя да изравни при 18:18 след грешка в атака на Чутура и два силни аса на Доби Рабаджиева и дори поведоха отново с 21:18 след две атаки на Елица Василева и пореден ас на Доби Рабаджиева. Въпреки усилията на хърватките, момичетата на Марчело Абонданца взеха гейма с 25:21 след нова атака на Ели Василева и блокада нa разпределителката Диана Ненова.

В началото на третия гейм българките дръпнаха с 2:0 след атака от краче на Страши Филипова и грешка на хърватката Мира Топич и 6:2 след технично отиграване на Доби Рабаджиева и блокада на Страши Филипова. Техническата пауза пък, дойде при 8:4 след ас на Страши Филипова. Разликата се запази до 13:9, след което набъбна до 15:9 след ас на Цвети Заркова и блокада на Страши Филипова и 16:11 след атака от краче на Филипова. Българските "лъвици" запазиха прединаната си до 21:16 след атака на Доби Рабаджиева и блокада на Ева Янева, след което спокойно спечелиха гейма с 25:20 след двойна блокада на Страши Филипова и Ели Василева, а с това и мача с 3:0.

Капитанката Страшимира Филипова бе най-полезна за българския тим с 16 точки (4 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака), а Добриана Рабаджиева добави 14 точки (1 блок, 3 аса и 43% ефективност в атака) за ценния успех. За хърватките Ивана Милош реализира 13 точки.

БЪЛГАРИЯ - ХЪРВАТИЯ 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 1, Елица Василева 11, Ева Янева 8, Добриана Рабаджиева 14, Страшимира Филипова 16, Цветелина Заркова 8 - Мария Филипова-либеро (Десислава Николова, Лора Китипова, Мария Каракашева)