За седми път Надал е над всички в Барселона (видео)

Поставеният под номер 1 в основната схема Рафаел Надал защити титлата си на турнира в Барселона, след като на финала надделя със  7:6 (1), 7:5 срещу сънародника си от Испания Давид Ферер. Така Рафа вече може да се похвали със седем трофея от престижната надпревара. Той влиза в историята като първия тенисист, завоювал седем или повече купи от две различни надпревари. Както е известно, преди броени дни 25-годишният испанец триумфира за осми пореден път на "Мастърс"-а в Монте Карло. Днешният ден е специален за Надал и по още една причина - точно преди десет години той дебютира в турнир от ATP.

Днешният финален мач започна интересно с размяна на пробиви във втория и третия геймове. В 11-ия гейм световният номер 2 имаше брейкпойнт, но не се възползва от него. Рафа имаше доста трудности при последвалия си сервис гейм, като му се наложи да отрази цели пет възможности за пробив. В крайна сметка сетът се реши в тайбрек, в който Надал доминираше изцяло. Той даде само точка на съперника си и така поведе в частите след час и 33 минути игра.

Във втория сет Надал осъществи пробив за 3:1, но веднага след това се пропука при собственото си подаване. С двойна грешка Рафа изпусна и сервиса си в деветия гейм, но поправи грешката си мигновено за 5:5. Бившият номер 1 в света спечели последвалото си подаване на нула, след което реализира и решаващия пробив за 7:5. Така след 2 часа и 40 минути игра Надал записа 34-ата си поредна победа в Барселона и 14-ия си успех срещу Ферер от общо 28 мача.

Предишите титли на Рафа от турнира в Барселона са през 2005 г., 2006 г., 2007 г., 2008 г., 2009 г. и 2011 г.