Левски спря ЦСКА (видео+галерии)

Отборът на Левски победи лидера ЦСКА с 1:0 в дербито от 26-ия кръг на „А” група при отлично време за футбол и пред около 20 000 фенове по трибуните на Националния стадион „Васил Левски”. Единственото попадение в мача отбеляза Кристовао Рамос в 49-ата минута с прецизен удар по земя. Така „сините” спряха серията от девет поредни успеха със Стойчо Младенов в „А” група. Въпреки това „червените” остават на върха в класирането с 63 точки, но четири кръга преди края преднината им пред втория Лудогорец вече е само 5 точки.

„Сините” пък записаха първи успех в дербито от август 2010 година насам, когато отново с Ясен Петров начело на отбора победиха със същия резултат след гол на Гара Дембеле.

Днешната 51-а победа във Вечното дерби в мач от шампионата върна Левски на четвъртото място с актив от 53 точки и третият Черноморец вече е само на 2 точки.

Новият капитан на 26-кратните шампиони Пламен Илиев донесе победата на отбора си с невероятно спасяване в 89-ата минута при удар на Пламен Крачунов. Преди това той пак спаси вратата си, когато в 65-ата минута Жуниор Мораеш остана очи в очи с него.

Слънчевият неделен следобед доведе на „Васил Левски” много фенове, а пълните Сектор „Б” и Сектор „Г” отново блеснаха с красиви хореографии, в които доказваха, че всяка една от агитките е пазителят на столицата.

Двамата треньори заложиха на схеми 4-2-3-1. Христо Йовов водеше атаката на Левски в неговия мач номер 300 в „А” група, а Мораеш тази на ЦСКА.

Още в 3-ата минута юношата на "сините" Николай Дюлгеров, който от тази година е на "Българска армия", пропусна с глава да открие резултата в полза на "червените". В 10-ата Нджонго Присо стреля от отлична възможност в аут. Първата намеса на един от двамата вратари бе в 24-ата минута, когато Пламен Илиев изпусна топката при центриране на Жуниор Моареш и Иван Бандаловски стреля в аут от малък ъгъл. През това време „сините”, които държаха повече инициативата, но без да имат идея как да вкарат гол, стигнаха едва до няколко центрирания, завършили без удар.

Бившият нападател на ЦСКА Мишел Платини прекара първите 25 минути от двубоя в Сектор „Г”, след което се прехвърли при червените фенове в „А” сектор.

В 37-ата минута Даниел Димов се намеси добре и с глава изпрати топката в корнер, като попречи на Пламен Крачунов да открие.

Най-доброто положение на Левски бе в 40-ата минута, но от 12 метра Тони Калво стреля в ръцете на Мболи, а минута по-късно Орлин Старокин пробва рефлекса му от 35 метра. След това при грешка на Иво Иванов Карачанаков стреля в ръцете на Илиев, а секунди преди края Присо можеше да шутира, но Пинто се намеси и изби топката от краката на камерунеца.

Втората част започна със спасявания на двамата вратари. Първо Пламен Илиев изби в корнер страховит удар на Мораеш, а след това Христо Йовов изпробва рефлекса на Мболи. Преди това топката беше излязла в аут, но Николай Йорданов и Веселин Мишев не сигнализираха и това разгневи играчите на "червените".

В тези минути пред вратата на Левски имаше и още едно интересно положние, но хубав удар на Антон Карачанаков срещна гредата.
Рамос откри от 12 метра в 49-ата минута, след като топката попадна в него след рикошет в защитник на "армейците", който се опита да спре изстрел на Орлин Старокин.

В 65-ата минута Мораеш пропусна най-чистото положение, останал сам срещу Илиев, след като преди това технично спря дълго подаване и майсторски преодоля двама бранители на "сините". Малко след това в рамките на една минута Карачанаков и  Моареш на два пъти поискаха дузпа, като при втория случай имаше съприкосновение със стража на символичния домакин.

Левски се прибра и се опитваше да атакува на контраатака и в 76-ата минута пропусна невероятна възможност да удвои аванса си и така да реши мача. При ситуация четирима на двама резервата Жуниньо реши да играе сам и сгреши. Той, Иван Цветков и Йордан Милиев влязоха за „сините”, а Станислав Костов и Георгиан Паун за „армейците”.

ЦСКА се хвърли с всички сили да търси изравняването, докато „сините” бранеха резултата със зъби и нокти и това показват получените цели седем жълти картона срещу едва един за тима на Стойчо Младенов.

Така се стигна до 89-ата минута, когато Крачунов остана непокрит, спря топката и от 5-6 метра стреля силно с левия крак, но с отличен рефлекс Илиев изби. В оставащите няколко минути до края той се намеси още два пъти при опасни центрирания и така донесе трите точки на Левски.

Двубоят бе общо 175-и досега във всички турнири между двата родни гранда. "Сините" имат сериозно предимство в преките сблъсъци със 79 победи срещу 55 за "армейците". Равенствата са 41. За първенство двата отбора са се изправяли един срещу друг в 129 срещи, като отново Левски е тимът с повече победи - 51. ЦСКА има 42 победи, а хиксовете са 36.

В оставащите четири кръга „червените” ще се опитат да запазят преднината си от пет точки и да спечелят рекордната 32-а титла на България. Независимо от загубата, мнозината им фенове днес ги изпратиха със скандирания "Шампиони, шампиони".

В същото време верните фенове на Левски, които жадуваха за този успех в така тежкия за тях сезон, пък стискат палци в оставащите кръгове тимът да спечели квота за участие в Лига Европа. Те също така искат в края да се окаже, че с тази победа днес отборът е попречил на вечния съперник да стигне до титлата.

Иначе поражението за Младенов бе второ срещу „сините” в „А” група. Той има също толкова равенства и победи във вечното дерби.