Трилър в 5 части лиши Казийски и БГ Тренто от титлата на Италия! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ + ПЪЛЕН ЗАПИС)

Селекционерът на националния ни волейболен отбор Радостин Стойчев, звездата на тима Матей Казийски и техният Итас Диатек (Тренто) не успяха да защитят титлата си на Италия. Възпитаниците на Радо Стойчев допуснаха невероятен обрат и паднаха много драматично от силния тим на Лубе Банка Марке (Мачерата) с 2:3 (25:19, 25:12, 22:25, 18:25, 20:22) във финала (V-Day) на италианската Серия А1, игран тази вечер пред около 12 000 зрители в зала "Медиоланум Форум ди Асаджо" в Милано, след като водеха с 2:0 гейма. Така Мачерата спечелиха титлата едва за втори път в своята история след 2006 година, докатп трентинци губят трети финал през последните 5 години. Срещата също така, бе повторение на финала за Купата на Италия преди два месеца, който Казийски и компания спечелиха драматично с 3:2 гейма.

Преди началото на мача двата отбора и всички фенове станаха на крака в памет на наскоро починалия бивш италиански национал Вигор Боволента. Всички ръкопляскаха в продължение на минута, а от агитката на Тренто скандираха "Бово, Бово". Преди това по традиция двата тима изслушаха и националния химн на Италия Хореографията на тифозите на Тренто бе изключително внушителна с доста жълто-сини знамена, а точно преди началото бе издигнато огромно знаме с жълто-син орел, какъвто е гербът на областта Трентино Алто Адидже. Феновете на Мачерата отговориха с по-малко и изцяло червено знаме, въпреки че техните любимци в днешния двубой бяха в тъмносиньо.

Срещата започна по-добре за трентинци, които бързо поведоха с 5:1 след блокада на Емануеле Бирарели и две атаки на Игор Омръчен и Марко Подрасчанин от Мачерата. Въпреки тайм-аута за Алберто Джулиани, първото техническо прекъсване дойде при 8:1 за момчетата на Радо Стойчев след нов блок на Бирарели и две успешни контри на кубинеца с италиански паспорт Османи Хуанторена. Разликата се запази до 13:7, след което Мачерата постепенно стопи изоставането си до 14:11 след грешка на Хуанторена, блокада на Симоне Пароди и ас на Кристиан Савани. Втората пауза пък, дойде при 16:13 за защитаващите титлата си шампиони след сервис в аут на сръбския национал Драган Станкович. Казийски и компания отново увеличиха преднината си при 21:16 след мощен блок-аут от втора линия на Хуанторена и ас на чешкия диагонал Ян Щокър. Независимо от второто прекъсване за Джулиани и Мачерата, БГ Тренто спокойно взе първия гейм с 25:19 след поредна силна атака на Хуанторена.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Тренто поведе с 5:3 след атака през центъра на Емануеле Бирарели и единична блокада на Матей Казийски срещу Игор Омръчен. До първата техническа пауза резултатът стана 8:5 след атака на Ян Щокър. Последва блок на гръцкия център Митар Джурич и 9:5. Преднината на трентинци нарасна още при 13:8 след атака в аут на Кристиан Савани от Мачерата, което накара Алберто Джулиани да поиска тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:8 след нова грешка на Савани, контра на Османи Хуанторена и ас на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра. Разликата продължи да расте до 20:10 след грешка от сервис на Марко Подрасчанин и аут на Савани. Възпитаниците на Радо Стойчев спокойно затвориха гейма в своя полза с разгромното 25:12 след две блока на Митар Джурич и мощна контра на Ян Щокър и поведоха с 2:0.

И третия гейм стартира равностойно до 4:4, след което волейболистите на Мачерата поведоха с 8:4 след две атаки на Симоне Пароди и задържана топка на Матей Казийски. Въпреки усилията на трентинци, разликата се запази до 12:8 след нова успешна атака на Пароди. Тренто леко стопи разликата до 11:13 след грешка на Савани и блокада на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра и 14:15 след контра през центъра на Емануеле Бирарели. Все пак, втората пауза дойде при 16:14 след страхотен блок на Симоне Пароди. Постепенно трентинци съумяха да изравнят при 20:20 след блокада на Ян Щокър и контра на Османи Хуанторена. Последва ново равенство при 21:21, след което Мачерата дръпна с 23:21 след блокада на Драган Станкович и спечели гейма с 25:22 след грешка от сервис на Османи Хуанторена.

В началото на четвъртата част Мачерата успя да поведе с 5:3 след атака на Симоне Пароди и аут на Ян Щокър и 8:5 след ас на Пароди. Последваха нови два аса на Пароди и спорно решение на съдиите за атака в аут на Османи Хуанторена и 11:5. Постепенно  Тренто успя да намали изоставането си до 11:13 след атака на Ян Щокър и две последователни грешки на Мачерата, което накара Алберто Джулиани да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Мачерата си върна преднината при 16:11 след атака на Игор Омръчен, блокада на разпределителя Драган Травица и ас на влезлия като резерва Иржи Ковар. Трентинци съумяха да намалят до 15:18 след ас на Ян Щокър и блокада на Митар Джурич. Момчетата на Джулиани веднага си върнаха предимството при 21:15 след нови две атаки на Пароди и ас на Травица, след което успяха да затворят гейма в своя полза при 25:18 след блокада на Игор Омръчен и да вкарат финала в тайбрек.

Петият решителен гейм започна също много равностойно до 3:3, след което Тренто дръпна с 5:3 след контра на Митар Джурич и грешка на Драган Травица, но Мачерата веднага изравни при 5:5 след мощна атака на Омръчен и аут на Казийски. При 7:7 Османи Хуанторена получи схващане на крака, но продължи. Размяната на полетата пък, дойде при минимална преднина за трентинци - 8:7 след контра на Хуанторена, който видимо изпитва болка. Играта продължи точка за точка до 9:9, след което Мачерата поведе с 11:9 след контра през центъра на словенеца Ален Пайенк и ас на Игор Омръчен. Междувременно в игра се появи и националът Цветан Соколов. Тренто съумя да изравни при 12:12 след сервис в аут на Кристиан Савани от Мачерата и успешна контраатака на Матей Казийски и дори поведе с 13:12 след единична блокада на Митар Джурич. Последва обрат и 14:13 за Мачерата след две атаки на Омръчен. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 20:20, но в крайна сметка момчетата на Алберто Джулиани измъкнаха гейма с 22:20 след мощна атака на Игор Омръчен и грешка на съдиите за атака в аут на Матей Казийски при седмия мачбол, а с това победата с 3:2 и титлата. Трябва да се отбележи, че трентинци имаха три мачбола и също така успяха да спасят шест благодарение на страхотна игра на Цецо Соколов.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра цял мач и стана най-резултатен с 15 точки (1 блок, 47% ефективност в атака, 53% позитивно и 26% перфектно посрещане), а двамата центрове Емануеле Бирарели (6 блока и 58% ефективност в атака) и Митар Джурич (5 блока и 73% ефективност в атака) добавиха по 13 точки. Много силно включване в тайбрека направи Цецо Соколов, който завърши с 5 точки (63% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За новите шампиони от Мачерата капитанът Игор Омръчен завърши с 20 точки (1 блок, 3 аса и 47% ефективност в атака), но за най-полезен играч (MVP) на мача бе обявен влезлият като резерва чех с италиански паспорт Иржи Ковар, който реализира 12 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака, 80% позитивно и 60% перфектно посрещане), колкото имаше и Симоне Пароди.

V-Day 2012: Финал на италианската Серия А1 за мъже:

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) - ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) 2:3 (25:19, 25:12, 22:25, 18:25, 20:22)
ТРЕНТО: Рафаел Де Оливейра 3, Ян Щокър 11, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 15, Османи Хуанторена 11, Емануеле Бирарели 13, Митар Джурич 13 - Андреа Бари-либеро (Доре Дела Лунга, Лукаш Жигадло, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 5, Филипо Ланца, Масимо Колачи-либеро)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ