Григор преодоля втория кръг в Маями, следва мач срещу Бердих

За първи път в кариерата си най-добрият ни тенисист Григор Димитров успя да прескочи втория кръг на турнир от серията "Мастърс". Това стана факт тази нощ в Маями, където в мач от втория кръг 20-годишният хасковлия надви след 1 час и 57 минути игра поставения под номер 29 в схемата аржентински ветеран Хуан Игнасио Чела с 6:2, 4:6, 6:4. Димитров, 101-и в световната ранглиста в момента, трябваше да положи доста усилия, за да пречупи 32-годишния си съперник (№32 в света), но българинът показа характер и успя да обърне нещата в своя полза, въпреки че изоставаше с пробив в решаващия трети сет.

Това е втора победа от два мача за Гритгор срещу Чела, след като българинът надделя над аржентинеца на турнира в Стокхолм миналата година (отново на твърда настилка) с 6:2, 5:7, 6:1.

С успеха си тази нощ и класирането си за третия кръг, Григор си заработи 45 точки за световната ранглиста и 23 210 долара от общия награден фонд (4 828 050 долара). А при още една победа, младият българин ще си осигури 90 точки и 43 370 долара.

Следващият противник на Димитров е поставеният под №7 в схемата чех Томаш Бердих, който се наложи със 7:5, 6:1 над французина Никола Маю. Димитров и Бердих са играли два пъти досега помежду си и имат по една победа. Преди три години в Ротердам Григор изненадващо надви чеха с 4:6, 6:3, 6:4, като това е и единственият им двубой, според официалната статистика. В началото на тази година обаче те се срещнаха и на турнира "Хопман Къп", където Бердих спечели с 6:4, 6:7 (9), 6:3.

Мачът с Чела започна лошо за Григор, който допусна пробив още в първия си сервис-гейм и набързо изостана с 0:2 гейма. Отговорът на хасковлията обаче бе убийствен - 7 поредни гейма и аванс от 6:2, 1:0 в резултата. При този резултат Чела се събуди и двубоят стана доста по-оспорван. Резултатът се движеше гейм за гейм без пробиви до 4:4, когато опитният аржентинец притисна нашето момче и успя да се пребори за подаването му. Веднага след това Чела затвори втория сет със своя сервис и всичко щеше да се реши в решителната трета част.

В третия сет Чела започна по възможно най-добрия начин, като осъществи пробив още в първото подаване на Григор и го затвърди, за да си осигури аванс от 2:0. До осмия гейм изглеждаше, че Чела контролира мача и е много близо до победата. Аржентинецът имаше аванс от 4:3 и 40:15, но тук Григор показа, че изобщо не смята да се предава и с 4 поредни точки върна пробива. Българинът спечели подаването си след това и вече бе напред в резултата - 5:4. Явно разкоребан от развитието на мача, Чела допусна изоставане от 0:40 в десетия гейм - 3 поредни мачбола за Григор, макар и на сервиса на противника. Аржентинецът успя да отрази първите два мачбола, но при третия се предаде и Димитров се поздрави с една от най-ценните победи в кариерата си досега.