Федерер пречупи гиганта Иснър и отново влезе в историята (видео)

Носителят на рекордните 16 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер за пореден път записа името си в историята на тениса. Световният №3 стана първият играч с 4 титли на турнира от серията "Мастърс" в Индиън Уелс, след като на финала се наложи със 7:6 (7), 6:3 над 206-сантиметровия американец Джон Иснър, елиминирал изненадващо на полуфиналите водача в ранглистата на ATP Новак Джокович (Сърбия). С днешния си успех на турнира с награден фонд 4 694 969 долара Федерер изравни и рекорда на испанеца Рафаел Надал от 19 титли от серията "Мастърс".

Федерер застана пръв на линията за изпълнение на сервис и бе убедителен в откриващото си подаване в мача, като го спечели на нула. Веднага след това 30-годишният швейцарец стигна до 0:30 в първия сервис-гейм на 26-годишния американец, но това не притесни Иснър и той си взе подаването относително лесно. В третия гейм Федерер се измъкна от доста деликатна ситуация, като трябваше да спасява три точки за пробив, но се справи. При 3:2 за Федерер мачът бе прекъснат за десетина минути заради дъжд. Двамата тенисисти търпеливо изчакаха на столовете си да спре да вали и подновиха битката на корта. И двамата без особени трудности и перипетии печелеха своите подавания, но в дванадесетия гейм, при резултат 6:5 за Федерер и сервис на Иснър, Роджър притисна съперника си. Федерер първо стигна до 0:30, а след това до предимство и сетбол, но с гръмотевичен сервис Иснър отрази точката за спечелване на първата част и малко след това успя да удържи подаването си - тайбрек.

Иснър елиминира Джокович ден по-рано именно след два тайбрека и сега също създаде доста проблеми на Федерер. Американският гигант първи успя да осъществи мини-пробив - за 3:2 точки в своя полза. Федерер остана спокоен и на свой ред отговори с два поредни мини-пробива, но веднага след това допусна двойна грешка - 4:4. При 5:5 Федерер реализира още един мини-пробив и получи втория си сетбол в тази първа част. Швейцарецът имаше и предимството да сервира, но след хубав ретур на Иснър, последва бекхенд в мрежата на Федерер и 6:6. Федерер спечели и следващата точка, но след това отново не успя да затвори сета - 7:7. В следващата точка Иснър прецени погрешно, че топката ще излезе в аут след минаващ ударна Федерер. Топката кацна на линията и това даде на Роджър четвърта възможност да спечели сета. Този път Федерер вкара хубав първи сервис и с 9:7 точки взе първата част.

Във втория сет и двамата тенисисти печелеха лесно подаванията си до 3:3, когато се стигна до 15:40 в сервис-гейма на Иснър. В следващото разиграване американецът излезе на мрежата, но волето му от бекхенд се спря в мрежата и това означаваше първи пробив в мача и 4:3 за Федерер. Американецът сякаш рухна психически и нямаше сили за обрат. След само 1 час и 22 минути игра опитният швейцарец сложи точка на спора и се поздрави с трета победа от четири мача срещу Иснър. В допълнение към това, Федерер си отмъсти на американеца за загубата си от него в турнира "Купа Дейвис" миналия месец.

Федерер спечели трета титла от началото на сезона, общо 73-а в кариерата си и, както вече стана дума, 19-а от серията "Мастърс". Иснър пък остава с 3 титли, като вече има 6 загубени финала. Това бе първи финал за него в турнир от тази категория. Освен това от понеделник Иснър за първи път в кариерата си ще намери място в Топ 10 на световната ранглиста.