Невероятни пропуски лишиха България от победа в дебюта на Любо Пенев (видео + галерия)

България направи много силен мач срещу Унгария в дебюта на Любослав Пенев, но стигна само до 1:1 на препълнения "ЕТО Парк" в Гьор. Адам Салай реализира гола за домакините в 42-ата минута, а "лъвовете" изравниха в 87-ата минута чрез резервата Валери Божинов.

Само малшансът попречи на нашия тим да се наложи, след като през второто полувреме доминираше тотално. Фрапиращи пропуски обаче ни накараха в края да се радваме и на това 1:1. Ивелин Попов на два пъти и Александър Тонев излязоха сами срещу вратаря при 0:1, но не успяха да реализират. Отделно страничните съдии вдигнаха 12 засади на българите, като някои от тях бяха доста съмнителни. За капак в 84-ата минута главният рефер подмина спорна ситуация за дузпа в полза на "трикольорите" за игра с ръка.

Пенев избра да започне в схема 4-1-4-1 с Николай Михайлов на вратата и четирима в защита в лицето на Иван Бандаловски, Николай Бодуров, Иван Иванов и Петър Занев. Точно пред тях като ярко изразен дефанзивен халф действаше Светослав Дяков, който направи много силен мач. Пред него следваше нова четворка в лицето на Станислав Манолев (вдясно) Владимир Гаджев и Христо Златински в средата и капитана Ивелин Попов (вляво), а Емил Гъргоров играеше като сам нападател.

Като цяло през първата част "лъвовете" стояха добре на терена и създадоха няколко чисти положения, които обаче не успяха да реализират. За съжаление, защитата ни също често се пропукваше при натиск от страна на маджарите.

Първата опасност създадоха домакините в 5-ата минута, когато Салай нацели страничната греда след удар с глава. В 11-ата минута обаче българите отговориха с опасен пробив на левия бек Занев, който подаде към Гъргоров, но нападателят беше блокиран на метри от голлинията.

В 21-ата минута Иван Иванов беше още по-близо до попадение за нашия тим. Бадема центрира от корнер и играчът на Партизан не уцели вратата с глава от 2-3 метра. В 23-ата минута Балаш Джуджак сложи топката на главата на Имре Сабич, но и той не уцели рамката.

В 30-ата минута Гъргоров пропусна чисто положение отблизо след центриране на Бандаловски. Десет минути по-късно и Пинтер от унгарците се озова на изключително изгодна позиция, но стреля слабо и неточно за радост на българите.

Все пак Пинтер ни развали настроението в следващото си нахлуване към нашето поле. В 42-ата минута халфът на Сарагоса стреля и топката малко случайно попадна в краката на нападателя на Майнц 05 Салай, който я овладя и от около десетина метра я насочи в долния десен ъгъл на Николай Михайлов за 1:0.

На почивката селекционерът вкара Александър Тонев и Георги Миланов на местата на Златински и Бандаловски. При този вариант Манолев се върна като десен бек, а Тонев заигра пред него. Миланов пък влезе в центъра на мястото на Златински. По-късно Валери Божинов смени Гъргоров, Веселин Минев заигра вместо Занев, а на вратата Стоян Колев получи шанс през последния половин час.

Постепенно българите започнаха да налагат превъзходството си и чистите положения не закъсняха. В 58-ата минута капитанът ни Ивелин Попов изпусна да вкара, след като излезе сам срещу вратаря, но стреля встрани. После в 70-ата минута Тонев направи същото, като този път вратарят Богдан успя да парира. Само минута по-късно Попето пак се издъни, останал очи в очи със стража на домакините.

Настойчивостта на българския отбор все пак беше възнаградена в 87-ата минута. Тогава Дяков находчиво изведе Божинов зад гърба на унгарската защита и нападателят на Лече прониза легендата на маджарите Габор Кирали.

По начина, по който нашите атакуваха, можехме да стигнем и до победата, ако имаше още десетина игрови минути. В крайна сметка срещата завърши 1:1.