ЦСКА завърши със загуба с 0:3 от Аркас в Шампионската лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на ЦСКА приключи със загуба участието си в тазгодишната Шампионска лига. Възпитаниците на треньора Александър Попов паднаха от турския Аркас спор (Измир) с 0:3 (17:25, 23:25, 19:25) в последния си мач от предварителна Група "А", игран тази вечер пред около 4000 зрители в зала "Арена Армеец" в София.

По време на загрявката играчите на ЦСКА излязоха с тениски с надпис "Подкрепи Рачо", част от инициативата на ВК ЦСКА, Sportal.bg и SportMedia.tv (BGvolleyball.com) в подкрепа на благотворителната кампания "Да подкрепим Рачо", която се осъществява в подкрепа на нашия приятел и колега от Sportal.bg спортния журналист Рачо Колев, който се бори с рядка форма на левкемия и се нуждае от трансплантация на костен мозък.

Също така по време на срещата всеки един зрител в залата, който дареше средства в помощ на Рачо получаваше подарък от ЦСКА - вувузели, шалчета, гривни, календари с автографи и много други артикули.

Срещата започна равностойно до 3:3, след което гостите дръпнаха с 5:3 след грешка на Евгени Иванов - Пушката и блокада на Джъстин Дъф. Последва ново равенство при 6:6 след блок на Светозар Иванов, но все пак техническата пауза дойде при 8:6 за турския тим след атака на бразилеца Жоао Пауло Браво и контра на колумбийския диагонал Либерман Агамес. "Червените" отново стигнаха до равенство при 8:8 след пусната топка на Велизар Кьосев и ас на канадеца с британски паспорт Джейсън Халдейн. Волейболистите на Аркас поведоха отново при 12:10 след мощна атака на Браво и атака в аут на опитния Ивайло Стефанов. Разликата нарасна до 15:11 след блокада на Агамес и колективна грешка на ЦСКА, което накара Сашо Попов да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за турците след пускане на Агамес. Двата отбора продължиха равностойно за пореден път до 20:16, след което резултатът стана 21:16 след аут на Кьосев. В крайна сметка Аркас без проблеми взеха гейма с 25:17 след грешка на разпределителя Ники Иванов последвана от ас на Жоао Пауло Браво и контра на Дъф, с което на практика спечели и първото място в групата.

И втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Аркас поведе със 7:4 след технично отиграване на Хаки Чапкиноглу, неразбирателство в българския тим и контра на Бурутай Субашъ. Но ЦСКА веднага изравниха при 7:7 и дори дръпнаха с 8:7 след блокади на Пушката и Халдейн и носена топка на Агамес. Постепенно гостите стигнаха до 10:10 след много спорен блок-аут на Агамес, след което дори поведоха с 12:10 след блок на Кевин Хенсън и контра на Джъстин Дъф. Момчетата на Сашо Попов веднага изравниха при 12:12 след страхотен блок на Велизар Кьосев срещу Агамес и аут на Джон Перин. За пореден път играта продължи равностойно и второто техническо прекъсване дойде при минимално предимство за турците - 16:15 след блок-аут на Либерман Агамес. Последваха два миниобрата и 19:18 за Аркас след пусната топка на Агамес. Разликата леко набъбна при 21:19 след ас на Субашъ и тайм-аут за Сашо Попов. Независимо от това последва нов ас на Субашъ и 22:19. Въпреки опитите на ЦСКА да останат в гейма, Аркас спечели гейма с 25:22 след контра на Джон Перин.

В началото на третия гейм гостите от Измир дръпнаха отново с 4:1 след поредна успешна атака на Либерман Агамес и контра на Бурутай Субашъ. Разликата се запази до 8:5 след технично отиграване на Джон Перин. Преднината на Аркас нарасна до 11:7 след блокада на Кевин Хенсън, което накара Сашо Попов да поиска тайм-аут. Независимо от това момчетата на легендарния канадски специалист Глен Хоуг запазиха предимството си до 16:13. Резултатът стана 18:13 след нови силни отигравания на Субашъ и Агамес. Преднината на Аркас продължи да расте до 22:16 след атака на Джон Перин, след което турският гейм без проблеми затвори гейма при 25:19, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за "червените" бяха опитният Ивайло Стефанов (2 блока, 32% ефективност в атака и 43% перфектно посрещане) и Джейсън Халдейн (3 блока, 1 ас и 42% ефективност в атака) с по 12 точки. За тима на Аркас Джон Перин реализира 16 точки (3 блока, 43% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане), а Либерман Агамес добави 14 точки (3 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) за успеха. Така ЦСКА завърши на последното 4-то място в групата без нито една победа и само една единствена спечелена точка, докато турският тим спечели първото място с 15 точки след 5 победи и 1 загуба, като по този начин се класира за плейофите на Шампионската лига.

ЦСКА - АРКАС 0:3 (17:25, 23:25, 19:25)

ЦСКА: Николай Иванов, Джейсън Халдейн 12, Ивайло Стефанов 12, Велизар Кьосев 11, Евгени Иванов 5, Светозар Иванов 6 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Сеганов, Владислав Александров, Андрей Николов, Иван Крачев)
Старши-треньор: Александър Попов
АРКАС: Кевин Хенсън 4, Либерман Агамес 14, Жоао Пауло Браво 4, Джон Перин 16, Джъстин Дъф 5, Хакъ Чапкънноолу 3 - Нури Шахин-либеро (Бурутай Субашъ 11, Зафер Тендар, Емин Гьок 2)
Старши-треньор: Глен Хоуг (Канада).

Съдии: Павел Буркиевич (Полша), Жолт Мезьофи (Унгария)

Снимка: ИВАН БЪЧВАРОВ, SPORTAL.BG