Фамозен Зику разпиля Литекс и поведе ЦСКА към титлата след два червени картона в дербито (видео + галерия)

С фамозно представяне на Янис Зику ЦСКА победи шампиона на България - Литекс, с 2:0 в най-интересния мач от 14-ия кръг на "А" група. Головете реализираха Грегъри Нелсън в 54-ата минута, който се възползва от невероятна асистенция на Зику, а в 77-ата минута румънецът сложи точка на спора с 13-ото си попадение в родния шампионат и прекъсна сериата на ловчанлии от 36 мача без поражение у дома.

Дербито в Ловеч не бе лишено и от скандали. В началото на втората част то бе прекратено за 5-6 минути от агитката на червените. В 60-ата минута пък реферът Ивайло Стоянов изгони по един футболист на двата отбора - Том и Мболи, като червеният картон на армейския вратар ще предизвика сериозни упреци към съдията.

Въпреки убедителната като цифрово изражение победа на ЦСКА тя не дойде никак лесно, тъй като при 0:0 Том пропиля чисто положение, а при 1:0 за червените Светослав Тодоров уцели напречната греда.

Срещата започна по-добре за домакините, които можеха да открият резултата още в 4-ата минута, когато Христо Янев стреля опасно от фаул, но Райс Мболи успя някак да избие топката, която летеше към горния ляв ъгъл на вратата.

Натискът на домакините продължи през първата четвърт на двубоя, в която армейците, играещи с трима вътрешни полузащитници и само с един полуфлангови футболист в лицето на Спас Делев, изпитваха сериозни затруднения да се ориентират на терена.

В тези минути направи впечатление и една неспортсменска постъпка на левия бек на ловчанлии Петър Занев, който удари с лакът Делев, но за действието си не получи дори жълт картон.

Постепенно футболистите на Димитър Пенев се окопитиха и на свой ред чрез Янис Зику в 37-ата минута създадоха единственото си положение за първата част. Румънецът получи пас в наказателното поле на домакините, но се засуети и шутът му бе блокиран.

След почивката слабата и затворена игра на двата отбора от първата част се промени. В 51-ата минута дойде и пропускът на мача, когато Мирасема центрира по земя, Костадин Стоянов не се намеси добре и изчисти топката в краката на Том, който от 7-8 метра не успя да вкара, след като шутът му бе избит от Мболи.

Така дойде 54-ата минута, в която след грешка на Бернар Итуа и Винисиус Баривйера Янис Зику овладя топката в наказателното поле на домакините, майсторски я центрира към Грегъри Нелсън и за холандеца не бе проблем да реализира с глава в празната врата.

В 60-ата минута главният рефер Ивайло Стоянов показа директни червени картони на Том от домакините и вратаря на гостите Райс Мболи, което се отрази по-зле на Литекс. В тази ситуация съдията ощети грубо ЦСКА, тъй като червеният картон на Мболи беше доста пресилен.

Все пак в 71-ата минута Литекс имаше шанс да изравни, когато Страхил Попов центрира отдясно, но ударът с глава на Светослав Тодоров се отби в напречната греда.

Шест минути след положението за Литекс, ЦСКА вкара втори гол. Зику изведе Делев сам срещу вратаря, но ударът на нападателя бе блокиран от Баривйера. Румънецът обаче притича и майсторски копна топката над падналия страж за 2:0 за ЦСКА.

До края на срещата оранжевите получиха шанс да вкарат поне почетно попадение, но след грешка на Костадин Стоянов и опасен шут на Христо Янев, топката се отби в тялото на Светослав Тодоров и излезе в аут.