"От скрина": 7:2 (1968)

За мнозина фенове на Левски разгромът над ЦСКА от 1968 г. със 7:2 е най-ценният от всички във Вечното дерби. По-ценен и от рекордното 7:1, и от "юбилейното" 5:0. До голяма степен това е така, защото "сините" съвсем не са фаворити преди онзи мач с полуфиналиста за КЕШ от предната година, но въпреки това разпиляват съперника си по всички точки. Хронологично: Жеков открива за армейците, но след това чрез Аспарухов (3), Костов, Кирилов (2) и Б. Богданов Левски стига до 7:1. Накрая Атанасов фиксира крайното 7:2. Ето няколко интересни моменти около сблъсъка от 17 ноември 1968 г.

Таблото

Вероятно воден от сентенцията, че светът е оцелял, защото се е смял, легендарният нападател на Левски Александър Костов е известен с изключителното си чувство за хумор. Шегите на техничаря не спират и по време на онова 7:2. След петия гол за Левски звездата на "сините" отива при Цветан Атанасов и го пита кой е най-бърз от армейците. Дясното крило на ЦСКА отвръща объркано: "Ами аз съм". Тогава Сашо Костов изстрелва: "Тичай тогава бързо до вашия стадион да донесеш таблото, че на това вече няма място къде да записваме голмайсторите". След двубоя пък Костов пуска нов майтап по адрес на съперника - от Левски оставили ЦСКА да вкара първия гол, за да се види колко "червени" привърженици има по трибуните, а накрая пуснали второто армейско попадение, за да могат футболистите на Стоян Орманджиев да преброят колко фенове са им останали.

Обърканият генерал

На почивката един от военните генерали влетява в съблекалнята на ЦСКА и иска обяснение какво става. Генералът тръгва да мотивира своите с думите: "Нищо, хайде сега второто полувреме вкарвате три гола и обръщаме резултата". Футболистите обаче информират объркания военен, че всъщност Левски води с 4:1 и три попадения не са достатъчни за обрат. "Е, добре, поне ще изравните", е отговорът. Оказва, че генералът е тръгнал от ложата малко преди края на първата част и е изпуснал гола на Борислав Богданов в 45-ата минута.

Забраната

Загубата с 2:7 логично е приета много тежко в лагера на ЦСКА. В историческия мач на 17 ноември 1968 г. "червените" носят белите си одежди, макар че официално се водят домакини на срещата на "Васил Левски". Издадена е моментална заповед никога повече отборът от Борисовата градина да не играе в изцяло бял спортен екип срещу своя вечен съперник от "Герена". Тази забрана се спазва и до днес.

8х10 и плат

В края на 60-те години футболните стандарти са доста различни от тези днес. За култовото 7:2 момчетата на треньора Кръстю Чакъров, който според легендата обичал да онагледява схемите и замислите си пред играчите с нареждането на 11 монети, взимат премия в размер на осем сини десетолевки с лика на Георги Димитров. Говори се още, че освен тези 80 лева "сините" получават като подарък и плат, с който да си ушият по костюм. О, времена! О, нрави!

Все пак в заключение трябва да отбележим, че въпреки болезненото поражение (тогавашната преса определя мача като "Урокът на Левски") в края на сезон 1968/69 г. именно ЦСКА ликува с шампионската титла, а съставът на Стоян Орманджиев печели и държавната купа.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook