Отново набиха България - рискуваме да сме последни в групата (видео+галерия)

Отборът на България отново загуби безславно и записа четвърто поражение от седем срещи в квалификационата група „G” за Евро 2012. Избраниците на Лотар Матеус отстъпиха с 1:3 на Швейцария пред 17 000 на стадион „Санкт Якоб Парк” в Базел, въпреки че водеха почти едно полувреме в резултата. „Трикольорите” поведоха с 1:0 в деветата минута, а точен бе Иван Иванов. Бранителят се възползва от не добре избита топка от вратаря Беналио след удар с глава на Стилиян Петров при центриране от корнер на Мартин Петров и от един метър прати топката в мрежата. Това бе първи гол за Иванов с националната фланелка и едва трети за тима ни в тези квалификации, като досега единствено Ивелин Попов се бе разписвал на два пъти.

За съжаление обаче последваха цели три попадения на звездата на Базел Джердан Шакири (45+3, 61, 88), които обърнаха срещата в полза на момчета на Отмар Хитцфелд. Интересното е, че Шакири имаше едва един гол до днес с екипа на Швейцария.

Мачът бе по-специален за капитана на тима Стилиян Петров. Роденият в Монтана халф записа своя 103-и мач с националната фланелка и вече е едноличен лидер по брой изиграни мачове за отбора. Той изпревари Борислав Михайлов, който държеше рекорда до петък със своите 102 мача.

Десният бранител Живко Миланов пък бе изгонен за два жълти картона в 65-ата минута, което предреши изхода в полза на „кръстоносците”. Домакините вече имат осем точки и продължават да мечтаят за Евро 2012, докато българите записаха поредната си слаба продукция и съвсем заслужено бяха победени.

До края на квалификациите на "трикольорите" остава още един мач - с Уелс в София. Ако загубят и него, футболистите на Лотар Матеус ще завършат на последно място в групата. В момента те са със срамната голова разлика 3:12.

„Трикольорите” откриха и изненадващо се прибраха в глуха защита, но въпреки това липсваха чисти положения пред Николай Михайлов, който се намеси веднъж отлично в 21-ата минута при опасно центриране на най-добрия на терена Джердан Шакири. Младокът отправи няколко опасни удара по посока нашата врата, но за радост повечето бяха встрани.

Все пак, в продължението на първата част атака, започната от него и двойно подаване с Дердьок, което матира защитата на „трикольорите”, завърши с гол на Шакири. Първо Иван Иванов сбърка, а след това и Валентин Илиев бе лесно преодолян в наказателното поле.

След почивката нещата не се промениха. Михайлов се намеси веднъж, втори път късметът бе с него, но на третия път домакините поведоха. Бърза контраатака за „кръстоносците” завърши с комично падане на Петър Занев и гол на Шакири в 61-ата минута. Секунди преди това Матеус извади Мартин Петров и пусна на негово място Владимир Гаджев. След червения картон на Живко Миланов пък нападателят Цветан Генков отстъпи мястото си на бранителя Николай Бодуров, което съвсем лиши от острота отбора на България, който чрез Стилиян Петров отправи един опасен удар.

Десет минути преди края при резултат 1:2 реферът Павел Краловец не отсъди дузпа за българите, след като защитникът Иван Иванов бе бутнат в гръб от противников бранител в наказателното поле на Беналио.

В самия край на двубоя се стигна до корнер в полза на Швейцария и лошо изчистена след това топка от Попов, който прати коженото кълбо в краката на Шакири, а младокът не остави шансове на Михайлов, записвайки исторически първи хеттрик за представителния тим на швейцарците и въобще в своята кариера.

Това бе пета загуба от 10 мача срещу "кръстоносците" за "лъвовете", които имат едва два успеха, а головата разлика е 12:15 в полза на тима на Хитцфелд.

ШВЕЙЦАРИЯ  - БЪЛГАРИЯ 3:1

0:1 Иванов (9)
1:1 Шакири (45+3)
2:1 Шакири (61)
3:1 Шакири (88)