Sportal.bg
Използвай App-а за
по-добро усещане
Отвори

Дуетът Тейлър-Клей – новото американско вдъхновение

Дуетът Тейлър-Клей – новото американско вдъхновение

Изключително качествен и интригуващ се получи тройният скок на Световното първенство в Дегу. Вярно, отсъстваше световният рекордьор в зала Теди Тамго, но това съвсем не омаловажава и не обезценява постигнатото от останалите му съперници. И в никакъв случай не поставя макар и малка сянка на съмнение относно качествата и възможностите им... Нали е казано: "Вината е винаги в отсъстващите!"

Едва ли в отсъствието на Тамго световният шампион от Берлин преди 2 години Филипс Идову (Вбр) се е почувствал по-спокоен преди финала. Може би ексцентричният британец тайно се е опасявал от невероятния прогрес на американския дует Крисчън Тейлър-Уил Клей??? На 6 август в Лондон на Диамантената лига Идоу загуби от 21-годишния Тейлър (17,07 срещу 17,68 м) и вероятно вече си е имал едно наум?

Дуото от Флорида Тейлър-Клей загатна за себе си още на колежанското първенство на САЩ през юни в Де Мойн (17,80 м на Тейлър и 17,62 м на Клей - и двете постижения със силен попътен вятър). После на шампионата на САЩ в Юджийн двамата спечелиха златен и сребърен медал (Тейлър със 17,49 и Клей със 17,09 м), като Клей остана втори и на скок дължина (8,19 м) и спечелиха места в отбора за световното. И двамата се подготвят от треньора Дик Буут (назован "гуруто на тройния скок!), като Тейлър стана световен шампион за кадети още в Острава през 2007. Крисчън е с прекрасна фигура (висок е 1.90 м  и тежи 75 кг) и е толкова универсален, че на 400 има лично псотижение 45,34 сек., а с щафетата 4х100 м на унивеситета във Флорида постигна тази пролет 38,49 сек!

Финалът в тройния скок съвпадна по време с провеждането на последните дисциплини на пистата и най-вече на щафетите 4х100 м за мъже и жени. Възбудата и нарастващото въодушевление сред зрителите вероятно се предаваше телепатично и на състезателите. Идоу започна с резонен скок – 17,56 м, следван от олимпийския шампион Нелсон Евора (Пор) - 17,35 м. Тейлър и Клей в първите си опити направиха фаулове. Клей скачаше осми поред, веднага след него Идоу, а десети поред бе Тейлър. Във втория кръг Клей отново престъпи пластилина на дъската за отскок, Идоу записа 17,38, а Тейлър се приземи на 17,04 м. В третия опит Уил Клей рискува и постигна вдъхновяващото 17,50 м (личен резултат). Веднага след него Идоу отвърна със 17,70 м, а минута по-късно Тейлър скочи 17,40 м! Но това съвсем не бе краят!

В четвъртия кръг Тейлър скачаше шести поред (преди Клей и Идоу). Устремно засилване и отлично изпълнени трите фази на скока от стройния момък (с лекота, която сме виждали само у световния рекордьор Едуардс). Следите в пясъка бяха съвсем близо до 18-метровата черта на онагледителната дъска встрани от трапа. Но колко? След секунди на таблото светнаха цифрите 17,96 м. Най-добро в света за сезона, четвърто за всички времена и световен рекорд за младежи под 23 години (предишният бе на Христо Марков – 17,92 м от СП в Рим 1987). Състудентът и партньор в тренировките на Тейлър Уил Клей скочи 17,30. Британецът Идоу имả съвсем малко време да се отърси от шока. И все пак успя да се "събере” и да постигне 17,77 м, само на 4 см от личния му резултат! В петия кръг Тейлър и Клей "пропуснаха”, но те вече бяха свършили своето. Идоу постигна в петия и шестия кръг съответно 17,48 и 17,49 м, но нямаше сили за повече. Разочарованието у 32-годишния баща на две дечица Идоу бе непоносимо...

Няма съмнение, че още догодина Тейлър и Клей ще се целят в 18-те метра. В Дегу резултатът на Тейлър бе втори по сила изобщо в историята на световните първенства (след световния рекорд на Джонатан Едуардс (Вбр) от 1995 г. – 18,29 м). А постижението на Идову (17,77) беше най-доброто за спечелване на сребърен медал досега. САЩ за втори път спечелиха златен и бронзов медал на троен скок на световни шампионати (първият път бе в Токио през 1991 г., когато Кени Харисън стана шампион със 17,78 м, а Майк Конли бе трети със 17,62 м).



Ще наследят ли Крисчън Тейлър и Уилям Клей великите си предшественици в тройния скок – олимпийските шампиони (в Лос Анжелис’84 Ал Джойнър, в Барселона’92 Майк Конли (17,87), Атланта’96 Кени Харисън (18,09), бившият световен рекордьор Уили Бенкс (17,97), световния шампион от Хелзинки’85 Уолтър Дейвис (17,71) – всички те от Страната на неограничените възможности? Без съмнение – ражда се новото поколение американски скачачи – млади и без предел в мечтите и целите си!



АЛЕКСАНДЪР ВАНГЕЛОВ, специално за Sportal.bg

Последвайте каналите ни в:

Още от Лека атлетика

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти