Григор отстъпи пред №6 в света след здрава битка

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби с 6:4, 1:6, 5:7 от световния номер 6 Давид Ферер в мач от втория кръг на турнира от серията "Мастърс" в Синсинати (САЩ). Младият хасковлия се бори до последно за победата, но в крайна сметка по-големият опит на 29-годишния испанец си каза думата.

Мачът започна отлично за участващия с "уайлд кард" Григор, който първи успя да пробие противниковия сервис. Това стана в четвъртия гейм на първия сет, при резултат 2:1 в полза на българина. Българинът затвърди пробива и поведе с 4:1, след това с 5:2, а при 5:3 трябваше да сервира за първия сет. В този момент обаче Григор се пропука, Ферер върна пробива и намали на 4:5. В десетия гейм, при резултат 30:15, Григор успя да спечели една невероятна точка, при която след ретура му топката като по чудо тупна в полето на испанеца, след като се отклони от горния край на мрежата - нещо, което може да се види наистина рядко. Така вместо 40:15, резултат стана 30:30 и в крайна сметка 20-годишният Димитров успя да реализира пробив, с който затвори първия сет.

Вторият сет също започна много добре за 56-ия в света българин, който спечели първия си сервис-гейм и бе много близо до нов пробив и до това да поведе с 2:0 във втората част. В първото си подаване във втория сет Ферер, който в тези минути грешеше често, допусна цели 4 двойни грешки, но Димитров не успя да се възползва от това и испанецът, макар и трудно, удържа подаването си. Григор изглежда поизгуби концентрация, а увереността на Ферер се върна и испанецът набързо проби още следващото подаване на българина, а след това го затвърди и поведе с 3:1. В крайна сметка, Ферер спечели общо 7 поредни гейма, като затвори с 6:1 втория сет и спечели първото си подаване в решителната трета част.

В третия сет Димитров сервираше много силно и на практика не даваше никакви шансове на съперника си. Играта вървеше гейм за гейм без пробиви до 6:5 в полза на испанеца. При 4:4 Димитров стигна до две възможности за пробив, но ги пропусна и това се оказа с ключово значение за крайния резултат. При 6:5 за Ферер, Димитров допусна изоставане от 0:40 в своя сервис-гейм и това означаваше три поредни мачбола за Ферер. Григор запази самообладание и успя да спаси и трите мачбола, но Ферер си спечели четвърти и този път не пропусна да го реализира.

Това бе първият двубой между двамата тенисисти и той продължи 2 часа и 23 минути. Григор направи 5 аса срещу 4 за испанеца. Ферер допусна цели 8 двойни грешки, а Григор - само с 2 по-малко. Димитров реализира 2 пробива от 7 възможности, докато Ферер - 5 от 14.

За достигането си до втория кръг Григор ще вземе 45 точки за световната ранглиста и 17 040 долара.