Джокович продължава с трофеите, покори Монреал и влезе в историята (видео)

Световният номер 1 Новак Джокович продължава с фантастичното си представяне през 2011 година. 24-годишният сърбин спечели турнира от серията "Мастърс" в Монреал, след като на финала надделя над американеца Марди Фиш с 6:2, 3:6, 6:4. През този сезон Джокович има само една загуба досега - на полуфиналите на "Ролан Гарос" от Роджър Федерер (Швейцария). Това е първият турнир и първата титла на Джокович като водач в световната ранглиста.

Джокович е единственият действащ в момента тенисист, който успява да спечели турнир при дебюта си като номер 1 в световната ранглиста. Сръбската суперзвезда постави и нов рекорд, ставайки първият тенисист в "Оупън ерата" с пет трофея в турнирите от серията "Мастърс" в рамките на един сезон. При предишните си четири "Мастърс" титли този сезон Джокович неизменно побеждаваше на финала испанеца Рафаел Надал (в Индиън Уелс, Маями, Мадрид и Рим). Сърбинът е спечелил всичките пет турнира от тази категория, в които е участвал тази година, тъй като пропусна състезанието в Монте Карло.

В първите си сервис-геймове в мача с Фиш, Джокович трябваше да спасява пет точки за пробив преди да спечели подаването на съперника си в шестия гейм и да поведе с 4:2. Още един пробив в осмия гейм донесе на сърбина първия сет след 38 минути игра. Във втория сет Фиш продължаваше да притиска съперника си в подаванията му и най-сетне реализира деветата си точка за пробив. Това му помогна да изравни резултата в сетовете, но в решителната трета част американецът трябваше да преклони глава пред намиращия се в невероятна форма свой противник. Ноле осъществи решаващ пробив при 2:2 и не изпусна победата.

Това бе седмият мач между Джокович и Фиш, като сърбинът все още няма загуба от американския си съперник.

Така, от началото на сезона Джокович вече има 53 победи и само едно-единствено поражение. На твърди кортове балансът на Новак е 29-0.

Това е общо 27-а титла на сингъл в кариерата на Джокович досега и девета от началото на сезона. Ноле вече има 10 титли от серията "Мастърс", като за втори път печели турнира в Канада след 2007 година. Тази година Джокович спечели и два турнира от "Големия шлем" - "Аустрелиън Оупън" и "Уимбълдън". Сърбинът е победител в Мелбърн и през 2008 година.

За 8-ия в света Марди Фиш, който се намира в отлична форма в последно време, това е 14-и загубен финал, като 29-годишният американец има 6 титли. За четвърти път Фиш губи финал на турнир от серията "Мастърс", като той все още няма титла от тази категория.